Atrakcje ziemi kłodzkiej

Krzywa Wieża w Ząbkowicach

Krzywa Wieża w Ząbkowicach

Ząbkowice Śląskie to miasto położone w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim, w niecce zwanej Obniżeniem Ząbkowickim. Ciekawe zabytki architektoniczne i ślady mrocznej i interesującej historii miasta sprawiają, że wycieczka do Ząbkowic Śląskich będzie nie lada przyjemnością.

Poza tym, to piękne, zabytkowe miasto, z zachowanym średniowiecznym układ urbanistycznym i ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Jedną z nich jest Krzywa Wieża. Jest jedną z kilku takich wież w Polsce, ale jeżeli będziecie wybierać się na wycieczkę po Dolnym Śląsku, pamiętajcie o Ząbkowicach Śląskich i odwiedźcie to miasto, aby zobaczyć jak ona się pochyla. Widok jest ciekawy.

SPIS TREŚCI:

Interesujący zabytek

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie mogą poszczycić się ciekawymi zabytkami architektury. Krzywa Wieża jest jednym z nich. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego św. Anny, wybudowana w średniowieczu, w I połowie XV wieku. Pod koniec XVI wieku wieża z powodu ruchów tektonicznych (to wersja oficjlana, bo są też legendy na ten temat) uległa znacznemu odchyleniu. I tak zostało do dziś. Została odrestaurowana i udostępniona turystom, na szczycie znajduje się punkt widokowy. To najbardziej rozpoznawalny symbol miasta - gotycka budowla o wysokości 34 metrów. W 1977 roku jej odchylenie od pionu wynosiło 1,98 m, a współcześnie to już ok. 2,12 m. Z poziomu ulicy robi niesamowite wrażenie, zadziwia i zachwyca. Miejsce chętnie odwiedzają wycieczki szkolne.

Trochę historii

Są różne wersje wydarzeń mówiących o tym jak powstała Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich (dawniej Frankenstein) oraz w jakim celu ją zbudowano. Nie jest wykluczone, że jest pozostałością dawnego zamku, który miał istnieć tu jeszcze przed lokacją miasta o czym świadczyć może najniższa część wieży, zbudowana z kamienia do wysokości około 10 metrów. Część ceglana została przebudowana dopiero na przełomie XIV i XV wieku, równolegle z budową Kościoła pw. św. Anny. Dawne wejście do wieży jest położone na poziomie I piętra. Do wnętrza budowli pierwotnie można się było dostać jedynie po drabinie lub zewnętrznych schodkach. Pomieszczenie wewnątrz budowli, znajdujące się na poziomie przyziemia, dostępne tylko od góry służyło jako loch głodowy. Obecnie znajduje się tu wystawa Średniowieczna Izba Tortur i Więzienie w Lochu Głodowym. - Inną koncepcję przedstawia niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler – czytamy na stronie www.zabkowiceslaskie.pl. - Twierdzi, że usytuowana w najniższym punkcie starego miasta wieża służyła jako brama miejska. Trzecia wreszcie wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Taką rolę pełniła ona zresztą od XV wieku aż do czasów II Wojny Światowej. W 1507 roku została połączona z Kościołem p.w. św. Anny za pomocą krytego ganku, który ułatwiał dzwonnikowi przemieszczanie się z kościoła do dzwonnicy.Pod koniec XVI wieku ganek rozebrano, ponieważ na skutek przechylenia budowli konstrukcja popękała i groziła zawaleniem. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły  być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na naszym terenie 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną  było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu.

A dlaczego wieża jest pochyła? Legenda głosi, że wieża od początku mogła zostać zbudowana pochylona, bo taką fantazję mieli budowniczy. Podobno jeszcze w XIX wieku w części wieży, która została strawiona przez wielki pożar, widniał napis wykonany ręką budowniczego: „Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß“. (Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością). Niestety, gdy po wielkim pożarze w 1858 roku przebudowano górną kondygnację wieży, napis uległ zniszczeniu. Nadpaloną część wieży odbudowano, otrzymała zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów. Stała się charakterystycznym obiektem Ząbkowic Śląskich, znakiem rozpoznawczym i wizytówką.

Widok z góry

Wysokość Krzywej Wieży wieży wynosi 34 m. To w sam raz aby wspiąć się na górę i podziwiać widoki. Dzieci lubią takie atrakcje turystyczne, a oglądanie okolicy z wysokości z pewnością je zachwyci. Od strony południowej dobudowano również niewielką wieżyczkę ze spiralną klatką schodową. Obecnie Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego. W grudniu 2007 roku  zakończył się gruntowny remont ścian zewnętrznych obiektu, dzięki któremu wieża odzyskała dawną świetność. Jest nie tylko punktem widokowym, ale znaną atrakcją turystyczną tego uroczego miasta. Piękne są także widoki z jej szczytu, można podziwiać okolice Ząbkowic Śląskich, widać z niej także Góry Sowie. Bilety wstępu można kupić przy wejściu do wieży. Atrakcja turystyczna jest czynna codziennie od 9.30 do 17.30, wejście odbywa się z przewodnikiem, który przybliży turystom historię miasta, wieży i opowie o kryjących się tu tajemnicach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Powiązane artykuły

Atrakcje ziemi kłodzkiej

ziemia kłodzka atrakcje turystyczne, ziemia kłodzka atrakcje, kotlina kłodzka atrakcje, twierdza kłodzko, kłodzko atrakcje, kłodzko atrakcje dla dzieci, co warto zobaczyć dolny ślask, dolny śląsk na weekend

Twierdza Kłodzko - atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Miejsce owiane aurą tajemniczości, gdzie z pewnością każdy odnajdzie dla siebie coś interesującego.

szlak ginących zawodów, ziemia kłodzka atrakcje turystyczne, ziemia kłodzka atrakcje, kudowa-zdrój atrakcje, kudowa-zdrój atrakcje dla dzieci, co warto zobaczyć dolny ślask, dolny śląsk na weekend

Szlak Ginących Zawodów - atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Tylko tutaj, podczas jednej wizyty możemy zapoznać się z takimi zawodami jak: kowalstwo, garncarstwo, tkactwo i piekarstwo.

Kopalnia Złota, kopalnia złota złoty stok, atrakcje ziemi kłodzkiej, atrakcje dolnego śląska, kopalnie ziemia kłodzka, kopalnie kotlina kłodzka, podziemia ziemi kłodzkiej, wakacje w polsce, gdzie na weekend góry, ziemia kłodzka atrakcje dla dzieci, kotlina kłodzka, atrakcje kotliny kłodzkiej

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej!

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024