Blog - Karkonosze

Weekend w Karpaczu - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Karpacza

Weekend w Karpaczu

Karpacz to obok Szklarskiej Poręby jedna z dwóch najczęściej odwiedzanych miejscowości po polskiej stronie Karkonoszy. Chętnie przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska, ale i turyści z całej Polski. Bliskość szlaków, możliwość wejścia na najwyższą górę Karkonoszy - Śnieżkę, a także inne atrakcje są magnesem, który przyciąga przez cały rok, bez względu na pogodę.

Karpacz to miasto, gdzie każdy czuje się dobrze - znajdziemy tu atrakcje dla tych, którzy wolą aktywny wypoczynek, dla tych, którzy lubią muzea i historyczne “smaczki” i dla tych najmłodszych turystów.    

Zanim zaplanujesz swój weekend w Karpaczu zapraszamy do zapoznania się z naszą listą atrakcji, które warto zobaczyć. Są tu zarówno atrakcje typowo górskie, które będą dobrym pomysłem przy sprzyjającej pogodzie, jak i atrakcje pod dachem, takie jak muzea czy zabytki, które z kolei będą dobrą opcją w przypadku deszczu. Nieważne, czy wolisz aktywne wędrowanie po szlakach, czy chcesz zwiedzić miasto bez wchodzenia kilometrów pod górę - zapraszamy do lektury listy najciekawszych atrakcji na weekend w Karpaczu!   

baner atrakcje Karkonosze

SPIS TREŚCI:

Śnieżka - weekend w górach

sniezka

Macie ochotę na spacer w Górach? Weekendowy pobyt w Karpaczu to świetna okazja do zdobycia Śnieżki. Śnieżka to prawdziwy skarb i bezkonkurencyjna Królowa Karkonoszy - mierząca 1603 m n.p.m. góra określana jest jako bardzo humorzasta - często pogoda zmienia się tam bardzo gwałtownie, a zmierzone kiedykolwiek rekordy siły wiatru padały właśnie na Śnieżce. Na Śnieżkę można dojść właśnie z Karpacza, spod Świątyni Wang lub z Białego Jaru. W zależności od wybranego wariantu miniesz albo Schronisko Samotnia albo Schronisko Nad Łomniczką.

Ci, którzy nie mają wystarczającej kondycji mogą skorzystać z kolei gondolowej, która znajduje się po czeskiej stronie, w miejscowości Pec pod Sněžkou, dokąd z Karpacza kursują autobusy. Wizytówką Śnieżki jest budynek Obserwatorium Wysokogórskiego, który przy odpowiedniej aurze bardziej przypomina ufo niż stację badawczą.

Inną opcją skrócenia trasy jest wjazd koleją linową “Zbyszek” na Kopę - do przejścia zostanie niewiele poniżej 2 kilometrów. Bez względu, którą opcję wybierzecie, jedno jest pewne - czekają Was wspaniałe widoki!      

baner mala japonia

Schroniska w Karpaczu - Schronisko Samotnia, Strzecha Akademicka, Dom Śląski   

Wszystkie trzy schroniska spotkać można w drodze na Śnieżkę - oczywiście w zależności od tego, którą trasę obierzecie. Samotnia to bezapelacyjnie najpiękniej położone górskie schronisko w tej części regionu. Znajduje się w Kotle Małego Stawu, tuż obok Małego Stawu Jest jednocześnie jednym z najstarszych w Polsce schronisk, co w połączeniu daje mieszankę kultową. Schronisko działa przez cały rok - można tu nie tylko nocować, ale zrobić sobie przepiękną przerwę w drodze na wyższe partie Karkonoszy. Musicie uwierzyć nam na słowo, że wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta dla zmysłów! Kolejne schronisko, do którego można dojść z Karpacza to Strzecha Akademicka, uważana za najstarsze w tym paśmie gór. Strzecha znajduje się na terenie polany górskiej Złotówka, która zimą funkcjonuje jako stok narciarski. Do Strzechy Akademickiej dotrzeć można również całorocznym wyciągiem krzesełkowym “Złotówka”. Ostatnie z trzech schronisk - Schronisko Dom Śląski znajduje się na Równi Pod Śnieżką. Stąd już w kilkanaście, do 20 minut dojdziecie na szczyt majestatycznej Śnieżki i to tutaj swój bieg zaczynają rzeki Łomnica, Łomniczka, Biała Łaba i Upa. W tym miejscu znajduje się też główny węzeł szlaków narciarskich - łącznie korzystać można z ok. 35 kilometrów tras.  

Skalny Stół - aktywny weekend

Sięgający 1281 m n.p.m. Skalny Stół najszybciej można zdobyć idąc właśnie z Karpacza czarnym szlakiem. Trasa nie jest najłatwiejsza i jej pokonanie może zająć do 4 godzin. Po drodze do granicy z Czechami miniecie Szeroki Most, Sowią Dolinę, Sowią Przełęcz. Trasa jest mało uczęszczana, dlatego będzie dobrym pomysłem dla tych, którzy skłaniają się ku wędrowaniu w ciszy, bez towarzystwa rzeszy turystów, o które łatwo na najpopularniejszych szlakach jak ten na Śnieżkę czy do schroniska Samotnia. 

baner karkonosze 2023

Świątynia Wang - atrakcje w mieście Karpacz

Zbudowany oryginalnie na przełomie XII i XIII wieku w norweskim Vang, sosnowy kościół został przywieziony do Karpacza w 1842, stając się jednocześnie najstarszym sakralnym drewnianym obiektem w Polsce. Zapytacie, jak to możliwe, żeby przewieźć z Norwegii do Polski budynek? Ano kościół rozebrano, spakowano w skrzynie i w częściach przypłynął statkiem - najpierw do Szczecina, potem Odrą do Malczyc i stamtąd już drogą lądową, wozami do Karpacza. Przy kościele wybudowano kamienną wieżę, a obok znajduje się cmentarz, na którym spoczywa ciało m.in. Tadeusza Różewicza.

Zwiedzanie samej Świątyni Wang nie zajmie zbyt wiele czasu - kościół jest niewielki, ale warto z bliska przyjrzeć się ornamentom rzeźbionym w drewnie czy ozdobnym portalom. Co w tej historii najciekawsze - Wang zbudowany jest bez użycia gwoździ! Zastąpiono je złączami ciesielskimi. Spod kościoła Wang rozpoczynają się szlaki górskie do schroniska Samotnia, skąd dalej można dojść na Śnieżkę.    

Pielgrzymy i Słonecznik - idealne na romantyczny weekend

To dwa najbardziej popularne skalne ostańce - sięgające 25 metrów wysokości grupy skał granitowych, które w wyniku działania siły wiatru, temperatury i wody stworzyły naturalne rzeźby. Rzeczywiście - kto poruszy swoją wyobraźnię może zobaczyć tam nie tylko postać człowieka, ale i inne ciekawe kształty. Możecie zrobić sobie pojedynek na wyobraźnię! Do obu formacji dotrzeć można z Karpacza - albo spod Świątyni Wang, albo spod Dzikiego Wodospadu.  

Dziki Wodospad - weekend we dwoje w Karpaczu

O ile Szklarska Poręba może pochwalić się aż dwoma wodospadami, o tyle Karpacz ma jeden wodospad, nazwany Dzikim. Choć w rzeczywistości dziki wcale nie jest - znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy, a dojście do niego jest banalnie proste. Dziki Wodospad jest spiętrzeniem wód na Łomnicy, o której przeczytasz nieco niżej. O Łomnicy z całą pewnością możemy już powiedzieć, że jest dzika. Pod wodospad można podejść po kamieniach bardzo blisko - to niemal namacalny kontakt z przyrodą. Widoki są naprawdę przyjemne!  

Krucze Skały  

25-metrowe skały docenią nie tylko ci, którzy próbują swoich sił we wspinaczce, ale i zwyczajni turyści, którzy poszukują pięknych widoków. Na skraju urwiska jest tam umieszczona ławeczka, dzięki czemu w spokoju, komforcie, ale i z dozą adrenaliny można podziwiać widoki na Śnieżkę, Kopę i część miasta. Zdobycie Kruczych Skał to świetna opcja dla tych, którzy niekoniecznie lubią dalekie wędrówki, ale jednocześnie cenią sobie piękne, górskie panoramy.  

Miejsce Anomalii Grawitacyjnej - atrakcje dla rodziny z dziećmi

Jak to możliwe, że samochód bez wrzuconego biegu zaczyna podjeżdżać w górę zupełnie sam? Takie cuda się dzieją właśnie w Karpaczu w pewnym punkcie przy ul. Strażackiej, niedaleko Dzikiego Wodospadu. To właśnie tam znajduje się Miejsce Anomalii Grawitacyjnej, gdzie siła grawitacji jest (podobno) mniejsza o 4% od tej, którą odczuwamy zwykle. Tych, którzy wierzą w magię w tym miejscu prosimy o zakończenie czytania w tym miejscu.

Pozostałym zdradzamy - punkt grawitacyjny w rzeczywistości jest złudzeniem optycznym - ludzki mózg myśli, że przed nami rozpościera się górka. Prawda natomiast jest zgoła inna - nasza górka ma delikatny spadek, który powoduje, że samochód zostawiony “na luzie” powoli stacza się w dół. Nasz mózg czasami nas oszukuje i jest to doskonały przykład!  

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Miejskie Muzeum Zabawek ma swoją siedzibę w dawnym dworcu kolejowym, a to, co możemy w nim podziwiać to przywiezione z różnych zakątków świata zabawki z prywatnych zbiorów Henryka Tomaszewskiego, założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Znajdziemy tam cały przekrój laleczek, figurek i różnego rodzaju zabawek, które liczą sobie nawet 300 lat! Dla dorosłych to może być ciekawa podróż w przeszłość, a dla dzieci niemały szok, czym bawili się przed laty ich rówieśnicy.   

baner noclegi Karkonosze

Zapora na Łomnicy - weekend Karpacz

Łomnica w Karpaczu ma dwa ciekawe miejsca - pierwsze to wspomniany już Dziki Wodospad. Drugim jest zabytkowa zapora, której korona ma 105 metrów długości. Niech jednak nie zwiodą Was malownicze kaskady - Łomnica to jedna z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek w Karkonoszach. Do czasu budowy zapory była bardzo zdradliwa, co potwierdzało się podczas powodzi, które niszczyły okoliczne domy, drogi i gospodarstwa rolne. Zaporę można podziwiać i z dołu i z góry, a najlepiej nie rezygnować z żadnej z tych opcji. Do zapory dojść można z centrum miasta w około 15 minut.  

Skocznia Narciarska Orlinek  

Wiedzieliście, że Karpacz ma swoją własną skocznię narciarską? To skocznia Orlinek, której los niestety nie oszczędzał. Po tym, jak zawaliła się podczas wichury służyła aż do 2010 roku. Obecnie nie jest już w użytku, ale z jej wieży można podziwiać widoki na okolicę. Do pokonania jest ponad 200 schodów, ale uwierzcie - jest to wysiłek całkowicie zasadny. Niedaleko skoczni znajduje się jedno z wejść na szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego, skąd można dojść do Strzechy Akademickiej i Schroniska Samotnia.

Jeśli to Was nie zachęci, to może chociaż fakt, że rekordzistą tej skoczni jest nasz najwybitniejszy polski skoczek - Adam Małysz?  

Muzeum Sportu i Turystyki

W samym centrum Karpacza uwagę przyciąga drewniany domek, w którym siedzibę ma Muzeum Sportu i Turystyki, które działa tu od 1974 roku. Wystawa muzealna poświęcona jest rozwojowi sportów zimowych i ogólnie turystyki, która przecież jest główną gałęzią rozwoju Karpacza. Temat jest tak szeroki, że powiązane z nim są też historie dotyczące działalności mieszkańców tego regionu, którzy parali się hutnictwem, górnictwem i pasterstwem.

Tym, co najbardziej przyciąga uwagę jest oczywiście część, która mówi o historii rajdów i zawodów narciarskich, saneczkowych i bobslejowych - jeśli interesuje Was ten temat, wpadnijcie koniecznie!   

Młynek Miłości  

Wszystkie zakochane pary odsyłamy do Młyna Miłości przy ul. Karkonoskiej 53. To całkiem niepozorne miejsce, ale skrywające w sobie miłosną historię rycerza i zakochanej w nim córki młynarza. W rzeczywistości Młyn, a właściwie Młynek to niewielki skwer i makietą młyna, który każdy może uruchomić. To raczej atrakcja, którą warto odwiedzić przy okazji, aniżeli dedykować jej specjalne miejsce na weekendowej liście.

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu

 Do Karpacza przyjeżdżają właściwie wszyscy - pary, grupy przyjaciół, rodziny z dziećmi. Ta ostatnia grupa to szczególnie częsty widok w tym mieście. Specjalnie z myślą o nich powstały w Karpaczu atrakcje, które sprawdzą się jako rodzinne miejsca, bez względu na pogodę.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO i Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu    

To co, może mała lekcja historii o dawnych konsolach gier video? A może wycieczka po stworzonym z klocków LEGO mieście? Nie musicie wybierać, bo w Karpaczu oba te miejsca można zwiedzić w tym samym budynku Na zwiedzających czeka ponad 100 eksponatów - konsol i komputerów, z czego z kilkunastu wciąż można korzystać! Najstarsza konsola pochodzi z 1975. Może sprawdzicie czym różni się od współczesnych konsoli?

W Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO czekają natomiast 2 piętra z 10 salami tematycznymi, w których zbudowano mini miasta: wesołe miasteczko, świat Harrego Pottera, Piratów z Karaibów czy Western City. To największa ekspozycja klocków w mieście i jedyna, składająca się z autorskich projektów - efektów specjalnych. Zwiedzający mają do dyspozycji 80 interaktywnych przycisków i joysticków wprawiających w ruch makiety. Nie tylko dzieci będą zachwycone!    

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Karkonosze to miejsce niezwykle tajemnicze, a najciekawszą wydaje się być historia Ducha Gór. Karkonoskie Tajemnice, czyli podziemna, multimedialna wystawa, pełna magicznych dźwięków, wirujących kolorów i magicznych opowieści powstały w miejscu odnalezienia mistycznego kostura. Ekspozycja opowiada bogatą historię regionu, a za pomocą nowoczesnych, multimedialnych technik możemy na przykład zagrać na laserowej harfie.

Zaaranżowane sceny są tak realistyczne, że można mieć wrażenie, jakby samemu weszło się w ten magiczny świat Karkonoskich Tajemnic. W trakcie tej wizyty będziecie obcować z pradawnymi Walonami - pierwszymi poszukiwaczami skarbów i wytapiaczami rud, czy też skrzatami, które skrzętnie skrywają swoje tajemnice…   

Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają zwierzęta (a które nie uwielbiają?!) to wysyłamy Was do Papugarni Śnieżka, gdzie spotkać można kolorowe papugi z 12 różnych gatunków. Majestatyczne ary, urocze aleksandretty chińskie, nierozłączki, krasnopiórki - każda z nich (o ile ma na to ochotę) może usiąść Wam na ramieniu, a dodatkowo papużki można karmić specjalną karmą, którą można nabyć na miejscu.

Dzieciaki największą frajdę mają, gdy papugi robią sobie lądowisko na przykład z ich… głowy! Niektóre z egzotycznych papug mogą się z Wami przywitać albo nawet zagaić rozmowę - w Papugarni nie dziwią powitania “cześć”, “ahoj”, prośby żeby “dać buziaka” czy koleżeńskie pożegnanie “papa” lub “nara”. Pamiętajcie o tym, żeby przygotować się przed wizytą w papugarni - z tych papug potrafią być niezłe urwisy!    

Atrakcje dla aktywnych

Karpacz to jedna z zimowych stolic Dolnego Śląska - ze względu na położenie powstały tu stoki narciarskie, po których chętnie szusują nawet najmłodsi amatorzy zimowego szaleństwa. Aktywni turyści znajdą też swoje miejsce w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa, gdzie czekają atrakcje z dozą adrenaliny… 

Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa      

W Centrum Rekreacji i Sportu “Kolorowa”, niedaleko Świątyni Wang zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli dostarczyć sobie adrenaliny, zjeżdżając na letnim torze saneczkowym lub Alpine Coasterze, który dostępny jest przez okrągły rok. Tor letni to jedna z najdłuższych rynien saneczkowych w Polsce (ponad 1000 metrów długości) - prędkość zjazdu to maksymalnie 35 km/h, co pozwala przeżyć przygodę pełną wrażeń, ale oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Najważniejsze jednak są zakręcone wrażenia - na trasie rynny jest aż 13 wiraży, więc czeka Was spora dawka adrenaliny!     

Winterpol Biały Jar   

Stacja narciarska Winterpol w Białym Jarze przy ul. Turystycznej dysponuje jednym z najbardziej nowoczesnych wyciągów w Polsce. Kolej linowa dostępna jest przez cały rok - zimą korzystają z niej narciarze, a latem jeżdżą nią piesi turyści, wybierający się na Kopę. Wyciągiem można przewozić nawet rowery czy wózki inwalidzkie! Naśnieżane zimową porą stoki, świetnie przygotowane trasy, wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie - to wszystko powoduje, że do Białego Jaru co roku przyjeżdżają tysiące turystów, chcących spędzić czas na świeżym powietrzu.  

Park Linowy Tarzan

Karpacz to też największy park linowy w Karkonoszach, gdzie do wyboru są trzy trasy - dla najmłodszych dzieci poniżej 130 cm wzrostu, łatwiejsza z tras dla młodzieży i dorosłych oraz trasa trudna, dla najbardziej odważnych śmiałków. Ostatnia uważana jest za jedną z bardziej skomplikowanych tras parków linowych w Polsce. Dodatkowo w parku można rozpalić ognisko z kiełbaskami. Razem ze scenariuszem pokonywania kładek, palisad, lin i tyrolek tworzy się z tego całkiem dobry plan weekendowy!

Gdzie najlepiej zaparkować samochód w Karpaczu?    

Na terenie Karpacza skorzystać można z 10 miejskich parkingów, które są płatne. Zaznaczamy, że w wysokim sezonie turystycznym miasto jest zatłoczone, dlatego, o ile istnieje taka możliwość, polecamy wycieczkę do Karpacza poza sezonem, kiedy miasto jest nieco bardziej puste.

Parkingi miejskie w Karpaczu znajdują się przy następujących ulicach: ul. Parkowa obok Muzeum Sportu i Turystyki, ul. Parkowa przy tunelu, ul. Rybacka, ul. Obrońców Pokoju, u. Polskich Olimpijczyków przy stadionie miejskim, ul. Olimpijska obok Kolei Linowej na Kopę, ul. Karkonoska naprzeciwko nr 17, u. Świętokrzyska, ul. Przewodników Górskich, ul. Łączna obok szkoły. Ponadto większość atrakcji z listy posiada swoje parkingi, z których korzystać mogą ich goście.      

Atrakcje w pobliżu Karpacza   

W promieniu 10-15 km od Karpacza spotkać można wiele dodatkowych atrakcji - żeby je zwiedzić nie obędzie się bez samochodu. Jeśli planujecie weekend w Karpaczu i powyższa lista nie do końca spełnia Wasze oczekiwania, spójrzcie co jeszcze można zwiedzić w okolicach Karpacza.  

Przesieka - Ogród japoński Mała Japonia i Wodospad Podgórnej  

Przesieka, położona ok. 14 km od Karpacza chwali się dwoma atrakcjami - pierwszą jest Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia. Można tu poczuć klimat Japonii na wielu frontach - architektonicznym, botanicznym, kulturalnym, a nawet gastronomicznym! To najwyżej położony ogród japoński w naszym kraju! Druga atrakcja w Przesiece to wspaniały wodospad Podgórnej, będący trzecim po Kamieńczyku i Szklarce wodospadzie w Karkonoszach. Wodospad to nie tylko piękne widoki, ale i popularny cel tych, którzy praktykują zimowe morsowanie.  

Zamek Księcia Henryka w Sosnówce/Marczycach

Zamek Księcia Henryka, który mimo swoich maleńkich rozmiarów pozwala podziwiać widoki zapierające dech w piersiach będzie miłym przystankiem - na górę łatwo dojść w około 30 minut żółtym szlakiem z Sosnówki lub niebieskim z Marczyc. Po wejściu na remontowane ruiny wieży myśliwskiej (słowo zamek jest tu nieco na wyrost) rozciągają się piękne panoramy na zalew w Sosnówce i Karkonosze.    

Dom na głowie w Miłkowie   

W Miłkowie, 4,5 km od Karpacza stoi dachem do dołu przekrzywiony o 9 stopni dwupiętrowy budynek. Z zewnątrz dość niepozorny - nie zapowiada tego, co zaraz się stanie. Do środka wchodzi się przez okno szczytowe, a stopę stawia się na… suficie. Wszystkie sprzęty i meble również zamontowane są do góry nogami, co zupełnie dezorientuje błędnik, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Drugą atrakcją jest chatka grawitacyjna - pierwszy w Polsce, autorski projekt domku, który umocowany na specjalnym stelażu obraca się o 360 stopni. Przed Wami bardzo dziwne uczucie, gdy po wejściu do środka wszystko nagle… zaczyna wirować. Chatka kręci się z prędkością 8 razy na minutę!    

Jelenia Góra i Zamek Chojnik

Jelenia Góra to największe miasto regionu, które warto odwiedzić chociażby na uroczy rynek, uzdrowiskową część - Cieplice czy też związany z legendą o Kunegundzie Zamek Chojnik, malowniczo położony na skalnym urwisku. W Jeleniej Górze warto też wstąpić do Muzeum Karkonoskiego, a także przenieść się w czasie, przechodząc przez Time Gates - Bramy Czasu.

Kowary - sztolnie, Muzeum Sentymentów i Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska

Kowary to dosyć mała, ale ciekawa miejscowość. W Kowarach znajdzie się coś dla tych, którzy chcą poczuć się jak Guliwer w Krainie Liliputów (Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska), dla tych, którzy ciekawi są górniczych podziemi (Kopalnia Podgórze i Sztolnie Kowary), a także dla tych, którzy chcieliby odbyć podróż w czasie, ale nie są pewni jak to zrobić.

Tym ostatnim polecamy wizytę w Muzeum Sentymentów - fenomenalnym miejscu stworzonym po to, by móc przenosić się do czasów PRL-u, które z jednej strony były tragiczne i smutne, a z drugiej zaś budzą ciepłe wspomnienia. W Muzeum Sentymentów starsi mogą przypomnieć sobie jak działała pralka Frania i że głównym meblem w każdym polskim salonie była meblościanka niemal do sufitu, a młodsi z kolei dowiedzą się, jak dawniej wyglądała codzienność naszych rodziców czy dziadków.   

I to już wszystkie atrakcje, które chcieliśmy polecić Wam na weekend w Karpaczu i jego najbliższych okolicach. Mamy nadzieję, że znaleźliście wśród nich te, które będą spełnieniem Waszych oczekiwań. Życzymy zatem udanego weekendu w Karpaczu i wspaniałych wspomnień. Do zobaczenia!   

MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY

Przeczytaj także:

KARKONOSZE- ATRAKCJE TURYSTYCZNE

PARK MINIATUR W KOWARACH - ATRAKCJA KARKONOSZY

KARKONOSKIE TAJEMNICE - POZNAJ ATRAKCJE KARKONOSZY

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH

 

Powiązane artykuły

Zobacz również

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad