Blog - Ziemia Klodzka

Masyw Śnieżnika – poznaj najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy

masyw śnieżnika, atrakcje ziemi kłodzkiej, atrakcje śnieżnik, co zobaczyć ziemia kłodzka, co zobaczyć kłodzko, jaskinia niedźwiedzia w kletnie

Masyw Śnieżnika - co musisz wiedzieć?

Masyw Śnieżnika to pasmo górskie w Sudetach, położone w województwie dolnośląskim. W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych, co z pewnością ucieszy amatorów górskich wędrówek. To góry o pięknej przyrodzie, chronionej przez utworzenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Pakujcie plecaki i wyruszajcie!

Co warto wiedzieć o Masywie Śnieżnika? Na pewno to, że jest on najwyższym pasmem górskim w polskiej części Sudetów Wschodnich. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, na południowo wschodnich rubieżach ziemi Kłodzkiej. Najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika jest Śnieżnik (1424 m n.p.m.). W Międzygórzu, na potoku Wilczki znajduje się jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach, a jest nim wodospad Wilczki o wysokości 22 metry. Śnieżnik cechuje się bogatą przyrodą, występują tu rzadkie gatunki ze świata roślin i zwierząt. Można tu spotkać także kozice!

SPIS TREŚCI:

Czas na Śnieżnik!

Najwyższy szczyt tego pasma to Śnieżnik (1425 m n.p.m) - interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa. Śnieżnik znajduje się w Koronie Gór Polskich i jego zdobycie jest koniecznością, ale bardzo przyjemną. Szlak na Śnieżnik jest widokowy i przyjemny, po drodze czeka turystów schronisko, przez wierzchołek przechodzi granica polsko-czeska. Po drodze można napotkać mieszkanki tych gór, czyli kozice.

To będzie interesująca wyprawa, bowiem obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na którym znajduje się szczyt, cechuje występowanie różnych typów krajobrazów, od nizinnych kotlin śródgórskich, przez krajobrazy starych gór średnich, starych dolin rzecznych aż po strefę szczytową Śnieżnika o charakterze subalpejskim. Od Śnieżnika promieniście we wszystkie strony rozchodzą się grzbiety górskie. Poszczególne ramiona oddzielają głęboko wcięte doliny erozyjne, co nadaje masywowi wysokogórski charakter. Wierzchołek Śnieżnika leży powyżej górnej granicy lasu i stanowi idealny punkt widokowy na Sudety oraz Beskidy, a przy dobrej widoczności w oddali zauważyć można nawet szczyty Karkonoszy.

Jak dotrzeć na szczyt?

Na Śnieżnik możemy wejść na kilka sposobów, wybierając różne szlaki. Polecamy trasę: Międzygórze - Hala pod Śnieżnikiem - Śnieżnik. Idziemy szlakiem niebieskim, następnie zielonym pod Smrekowcem i Mariańskimi Skałami. Trasa zajmie 3,5 godziny, powrót – 2,5 godziny. Można też wybrać się szlakiem czerwonym, następnie zielonym zboczem Średniaka (1210 m n.p.m.), czas dojścia podobny.

Kolejny szlak – żółty, następnie niebieski lub zielony przez Jawor (830 m n.p.m.) i Mały Śnieżnik (1337 m n.p.m.). To szlak dłuższy, jego przejście zajmuje – 4,5 godziny. Możemy wybrać również szlak zielony przez Smrekowiec (1123 m n.p.m.). Po drodze mijamy wspaniałą Halę pod Śnieżnikiem, rozległą łąkę wysokogórską na wysokości 1075 -1250 m n.p.m. W 1871 roku zbudowano schronisko turystyczne, które po przebudowach i remontach stoi do dziś. Z hali rozciąga się wspaniały widok na Masyw Czarnej Góry, Rów Górnej Nysy i Góry Bystrzyckie. Na hali pod Śnieżnikiem schodzi się kilka długich szlaków pieszych prowadzących z różnych stron masywu, stąd schronisko jest znakomitą bazą dla wycieczek dwudniowych.

W Schronisku PTTK Na Śnieżniku, znajdującym się 40 minut drogi poniżej szczytu można nabrać sił przed dalszą wędrówką. Schronisko to punkt dobrze znany wśród turystów, którzy choćby raz wspinali się na Śnieżnik. Spragnieni, głodni lub zmęczeni wędrowcy mogą zatrzymać się w schronisku i skorzystać z oferty kuchni i bufetu, noclegów, sanitariatów, wypożyczyć narty i niezbędny sprzęt turystyczny. Schronisko jest czynne przez cały rok.

Trójmorski Wierch - kolejny szczyt

Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) jest szczytem Masywu Śnieżnika, na który także warto się wspiąć. Znajduje się między Puchaczem a Jasieniem. Jego ciekawa nazwa ma swoje źródło w trzech zlewiskach morskich, mających początek na tej górze. Jest jedynym z sześciu miejsc w Europie i jedynym takim w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz - Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Morza Czarnego. Na górę można dostać się Szlakiem Kurierów Solidarności, który został oznaczony kolorem zielonym. Szczyt Trójmorski Wierch może poszczycić się wieżą widokową, z której turyści podziwiają piękne panoramy na Kotlinę Kłodzką, widać także Dolną Moravę w Czechach.

Najkrótszy szlak do wieży widokowej prowadzi z Jodłowa. Jego przebieg z petlą: Jodłów - Pod Jasieniem - Szczyt Trójmorski Wierch wieża widokowa - Przełęcz Puchacza – Jodłów. Długość trasy wynosi ok. 10 km. Szlak z Jodłowa nie jest długi ani zbytnio męczący. Szlak jest malowniczy, stosunkowo mało uczęszczany. Początkowo polna droga prowadzi przez łąki, pełne dzikich kwiatów, następnie skręca w las. Na szlaku jest dużo otwartych widoków na Ziemię Kłodzką i Góry Bystrzyckie.

Po drodze dochodzimy do źródła Nysy Kłodzkiej. Okolica, w której się znajdujemy, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz - Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. To europejski dział wodny, potoki górskie zasilają trzy różne morza: Nysa Kłodzka, będąca dopływem Odry - Morze Bałtyckie, Dzika Orlica (po czeskiej stronie) - jako dopływ Łaby zasila Morze Północne, Morawa (także po czeskiej stronie) wpada do Dunaju, a ten uchodzi do Morza Czarnego. Interesujące miejsce. Gdy zdobyliśmy już Trójmorski Wierch, możemy podążyć zielonym szlakiem na Mały Śnieżnik (1337 m n.p.m). To dystans 5 kilometrów, na przebycie którego będziemy potrzebowali 1,45 godz. Wierzchołek Małego Śnieżnika porasta bór świerkowy. Wycieczka będzie przyjemna.

Wodospad Wilczki w Międzygórzu

miedzygorze

Międzygórze, od którego zaczynamy wyprawę na Śnieżnik, samo w sobie jest warte odwiedzenia. To miejsce, które ma swój niepowtarzalny urok. Międzygórze jest spokojne, schowane wśród dzikich i pięknych gór Masywu Śnieżnika. Otaczają je lasy pełne górskich potoków. W Międzygórzu nie brakuje atrakcji turystycznych, przyciągających licznych odwiedzających. Jedną z nich jest Wodospad Wilczki, największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Na turystów czekają szum wody, barwy natury, cisza i spokój oraz piękne widoki z tarasów. Nie omijajcie Międzygórza!

Ogród Bajek i Maria Śnieżna

Ogród Bajek to kolejne miejsce w Międzygórzu, które zachwyci dzieci, ale spodoba się także rodzicom. Powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy i Duchowi Gór. Figury bajkowych postaci, rzeźby z kamienia, konarów drzew wzbudzają zaciekawienie i radość u dzieci. Innym obiektem godnym zwiedzenia jest Sanktuarium Maria Śnieżna.

Znajdujące się na Górze Iglicznej, jest celem wycieczek i pielgrzymek ze względu na kopię cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej. Podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, a figurka ocalała cudownie nienaruszona. W Międzygórzu odbywają się także Biegi Śnieżnickie - Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich. To prawdziwa przygoda i nie lada wyzwanie.

Jaskinia Niedźwiedzia

Będąc w Masywie Śnieżnika polecamy odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Naprawdę robi wrażenie! Kletno to wieś położona w głębokiej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika - najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich. Kletno jest najbardziej znane z Jaskini Niedźwiedziej, to również miejsce uwielbiane przez grotołazów i zbieraczy kamieni. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to wspaniałe miejsce i niezwykła atrakcja turystyczna Dolnego Śląska.

Kto tam jeszcze nie był, powinien to nadrobić. W jaskini nie można się nudzić. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, wspaniały krajobraz, niecodzienne widoki naturalnych nacieków i specjalny mikroklimat (uwaga, zimno!) są godne obejrzenia. Ponadto, wyjątkowa fauna, szczątki żyjących to niegdyś zwierząt. Trasa turystyczna jest niezwykle interesująca. Blokowiska skalne, szczeliny, urwiska, jeziorka. To trzeba po prostu zobaczyć! Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najgłębszych w Polsce. Trasa ekstremalna to nowa oferta Jaskini, obejmuje nieudostępniane części tego podziemnego świata.

Kopalnia Uranu w Kletnie

kopalnia uranu kletno

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w jednej ze sztolni po byłej fabryce kopalni uranu to atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, Masywu Śnieżnika i Kletna. W trakcie przemierzania sztolni turyści poznają ciekawe historie związane z wydobywaniem minerałów oraz zanurzą się w ten niezwykły świat. Historia górnictwa w Kletnie sięga 600 lat, będzie to więc wycieczka w przeszłość, także tą znacznie odleglejszą. Udostępniona do odwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną.

Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiemy się w czasie i odbędziemy prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. A to wszystko dzięki ekspozycji ukazującej mapy paleogeograficzne, powstawanie kontynentów oraz ich dryf, procesy minerałotwórcze. Turyści zobaczą wspaniałe minerały, takie jak: fluoryt, ametyst, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit. Ekspozycję uatrakcyjniają kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego przybliży ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.

Dinozaury w Kletnie

Wycieczka do Muzeum Ziemi w Kletnie to kolejne miejsce godne polecenia i doskonały pomysł na spędzenie dnia w otoczeniu skarbów, jakie kryje w sobie nasza planeta. Obiekt został stworzony przez prywatnego właściciela, zapalonego geologa, który systematycznie powiększa ekspozycję dzięki uczestnictwu w giełdach minerałów w Europie oraz ekspedycjom geologicznym.

W Muzeum Ziemi zobaczymy unikalne w skali światowej eksponaty pozyskane z badań geologicznych, m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, a także unikalne kolekcje minerałów, kamieni i skamieniałości z całego świata. Co ciekawe, Muzeum Ziemi w Kletnie to miejsce, w którym możemy zobaczyć jaja dinozaurów! Park Jurajski z pewnością spodoba się dzieciom, zobaczymy w nim dinozaury naturalnej wielkości.

Co jeszcze warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?

Zabierzemy Was w podróż po najróżniejszych zakątkach Ziemi Kłodzkiej. Odkryjecie z nami co warto zobaczyć i gdzie koniecznie musicie pojechać. Zapewniamy Was, że Ziemia Kłodzka to bogactwo atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Tutaj nie można się nudzic!

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024