Blog - Ziemia Klodzka

Wakacje w Radkowie – odpoczynek nad wodą i nie tylko!

Wakacje w Radkowie

Planując swoje wakacje na Dolnym Śląsku, warto wziąć pod uwagę Ośrodek Wypoczynkowy Nad Zalewem w Radkowie.

Góry, woda i relaks - wybierz Radków na niezapomniany urlop!

Ośrodek dysponuje on ponad setką miejsc noclegowych, które zapewniają 5,6 i 8 osobowe domki letniskowe. Wszystkie z nich mają własne węzły sanitarne oraz wyposażone są w aneksy kuchenne. Ich malownicze położenie u stóp Gór Stołowych na Ziemi Kłodzkiej zapewnia wspaniałe wrażenia. To idealna baza wypadowa w wiele miejsc, które zainteresują osoby lubiące aktywny wypoczynek.

Przede wszystkim mamy do dyspo­zycji sam zalew, który pozwala na kąpiele, plażowanie oraz korzystanie z licznych atrakcji takich jak boiska do piłki plażowej, place zabaw czy wypoży­czalnie sprzętu wodnego. Wyznaczone są także miejsca do biesiadowania i gril­lowania, co pozwala miło spędzać cie­płe wieczory.

Bezpośrednio od zalewu biegnie ścieżka na Górę Guzowata, nie­wielkie wzniesienie, na którym znajduje się piękny Taras Widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Gór Sto­łowych. Stąd już niedaleko do samego Radkowa, w którym zobaczymy piękny Rynek, a na nim Informację Turystyczną, w której można uzyskać wiele informacji o pobliskich zabytkach i atrakcjach. Na Rynku (pod numerem 18-tym) możemy także wypożyczyć rowery, które ułatwią nam podróżowanie po dalszych zakąt­kach, takich jak choćby Wambierzyce czy Ratno Dolne.

untitled 3

Powróćmy do ośrodka, ponieważ jest to doskonała baza wypadowa w polskie i czeskie Góry Stołowe. Bez­pośrednio z niego eksplorować można ogromną ilość formacji skalnych oraz szczytów górskich. Najokazalszym i naj­wyżej położonym jest Szczeliniec Wiel­ki, poznacie go po charakterystycznym, płaskim kształcie. Warto udać się tam bezpośrednio z ośrodka, należy liczyć się jednak z 6-godzinną wędrówką, dla­tego trzeba zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Najpierw obieramy kierunek na Wodospady Pośny, to niewielkie, lecz atrakcyjne formy skalne z malowniczo spadającym strumieniem. Nieopodal znajduje się drogowskaz, który informu­je nas, że na szczyt dojdziemy po około 90 minutach marszruty. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana i wiedzie malowni­czo wśród lasów i form skalnych. Zwień­czeniem naszej drogi będzie schronisko na Szczelińcu. Tu można się napić i posi­lić, by wyruszyć w dalszą drogę.

Dom Gościnny

Wcho­dzimy na Trasę Turystyczną (płatna) by przez około pół godziny przeciskać się między ogromnymi skałami. Całość robi niesłychane wrażenie i jest obowiązko­wym punktem programu zwiedzania Gór Stołowych. Na koniec schodzimy do Karłowa, malutkiej wsi u podnóża góry. Znajduje się tu Park Dinozaurów, intere­sująca atrakcja turystyczna dla najmłod­szych.

Udając się w drogę powrotną do ośrodka, musimy wspiąć się po scho­dach mniej więcej do połowy góry i od­bić w lewo na niebieski szlak. Wracamy tą samą drogą, skąd przyszliśmy i po nie­co dwóch godzinach meldujemy się na miejscu. Jest to całodzienna wycieczka, która bez wątpienia dostarczy ogromnej dawki wrażeń.

skalne grzyby 6

Góry Stołowe to nie tylko Karłów i Szczeliniec Wielki. Po zaopatrzeniu się w Informacji Turystycznej w mapę regionu, możemy udać się na dalsze zwiedzanie. Bez wątpienia zajmie nam to kilka dni, ponieważ atrakcji jest bez liku. Swoje kroki należy skierować ku Skalnym Grzybom, Białym Skałom, Skal­nym Bastionom czy Pasterce, niewielkiej wsi, która służy jako miejsce wypado­we na czeską stronę gór. Do dyspozycji mamy ponad sto kilometrów szlaków, które urzekają bogactwem fauny i flory. W połowie lipca pojawiają się w lasach jagody, można zatem pomyśleć o sma­kowitej przekąsce lub nazbierać ich na przepyszne pierogi.

wieza suszyna

Jeden dzień warto poświęcić na wy­cieczkę rowerową. Z Radkowa udajemy się do wsi Suszyna. Można tego doko­nać poruszając się w większości polny­mi drogami, które nie są uczęszczane przez samochody. Po drodze podziwiać będziemy piękne krajobrazy, liczne ka­pliczki oraz zabytkowe kościółki.

Wieża widokowa Suszynka stoi na niewielkim wzniesieniu o wysokości 470 metrów n.p.m. Zbudowano ją w 2014 roku, jest to żelbetowa konstrukcja obłożona piaskowcem. Po pokonaniu około 130 schodów możemy podziwiać piękne widoki na Góry Stołowe, Masyw Wiel­kiej Sowy, Przełęcz Jugowską, Góry Bardzkie czy Masyw Śnieżnika. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

W drodze po­wrotnej koniecznie należy zatrzymać się w Wambierzycach. Znajduje się tu przepięknej urody Bazylika, której zwie­dzanie dostarcza ogromnych wrażeń. To bardzo nietypowa budowla, ponieważ wewnętrzny kościół otoczony jest wokół krużgankami. Elewację główną zdobi ponad 1400 punktów świetlnych, które tworzą wieczorami przepiękną ilumina­cję. Od bazyliki, na przeciwległe, rozległe wzgórze, ciągną się dziesiątki kapliczek wybudowanych w różnych stylach ar­chitektonicznych. Na samej górze znaj­dziemy także cztery duże dzwony, które uzyskały już status kultowych. W Wam­bierzycach znajduje się także jedna ze starszych w Europie Ruchomych Szo­pek, to bardzo interesująca atrakcja dla całych rodzin.

wambierzyce

Sami zatem widzicie, że Radków i okolice to niezliczona ilość miejsc, które koniecznie należy zobaczyć. By dokład­nie wyeksplorować całość a przy tym chwilę odpocząć, należy zarezerwować sobie cały tydzień. Zmotoryzowani tu­ryści mają do dyspozycji również dalsze regiony, które pozwalają przedłużyć po­byt o kolejne kilka dni.

Materiał sponsorowany

Przeczytaj także: Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz zobaczyć

ulotka ziemia klodzka 2024

Co warto zobaczyć w Radkowie? Mapa atrakcji

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Radków i okolice - atrakcje zimowe 2022

25 powodów dla których warto odwiedzić Gminę Radków

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Booking.com - jak bezpiecznie rezerwować nocleg?

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024