Blog - Ziemia Klodzka

Ziemia Kłodzka i okolice - zimowe atrakcje turystyczne

Ziemia Kłodzka atrakcje zimowe

Dolny Śląsk to województwo, które doskonale sprawdzi się na zimowe wyjazdy. Duża liczba pasm górskich, a co z tym idzie - stoków narciarskich - to dobra wiadomość dla miłośnikow białego szaleństwa w każdym wieku.

Co warto zobaczyć zimą na Ziemi Kłodzkiej i jej okolicach?

Coraz popularniejsze stają się trasy biegowe, warto więc pomyśleć o nartach biegowych. Różnorodność tego typu tras jest naprawdę liczna. Stanowi też ciekawą alternatywę dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje zmagania z zimowym sportem. Co jeszcze odkryjemy na Ziemi Kłodzkiej? Górskie szlaki, zabytki oraz różnego typu atrakcje turystyczne – to wszystko znajdziecie na Dolnym Śląsku.

Zacznijmy od atrakcji turystycznych, które znajdziemy na Ziemi Kłodzkiej i jej okolicach. Mowa tu o Kotlinie Kłodzkiej, Ziemi Ząbkowickiej oraz Ziemi Wałbrzyskiej. To bowiem bardzo częste cele zimowych wypraw. Znajdziemy tu miejsca do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, górki do zjedżania na sankach, dostosowaną infrastrukturę, a także górskie szlaki, piękne o każdej porze roku. Coś dla siebie znajdą rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy. Region Ziemi Kłodzkiej oferuje także interesujace muzea i inne atrakcje.

Spis treści:

Stronie Śląskie zimą

IMG 3729

Będąc na Dolnym Śląsku, polecamy odwiedzenie Stronia Śląskiego, miasta, które wiedzie prym w turystyce zimowej. Nic dziwnego, skoro mamy tu ponad 10 wyciągów narciarskich zlokalizowanych na zboczach Czarnej Góry i Kamienicy To wszystko przyciąga miłośników nart i sanek. Prócz stoków narciarskich, w gminie Stronie Śląskie odnajdziecie liczne trasy narciarstwa biegowego. To wręcz prawdziwy raj dla miłośników biegówek. Więcej o trasach narciarstwa biegowego przeczytacie tutaj.

Ze Stronia Śląskiego wyprawimy się na Śnieżnik, najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej (1425 m n.p.m). To będzie interesująca wyprawa. Kolejnym wartym obejrzenia miejscem jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Liczne szlaki górskie spodobaja się miłośnikom wędrówek.

Na sanki do Rzeczki

family having fun on fresh snow at winter SBI 300819726

Gdzie pojechać z dziećmi, które chcą pozjeżdżać na sankach i marzą o tarzaniu się w śniegu? Na początek polecamy Rzeczkę. Miejsowość świetnie nadaje się na sanki z dziećmi, jest tu uroczo i malowniczo. Można również zwiedzać, chodzić po górach, podziwiać przyrodęTo miejsce znane także z tras narciarskich. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rzeczka to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w Górach Sowich, położona pomiędzy Wałbrzychem i Nową Rudą, niedaleko Walimia. Rzeczka leży w dolinie Walimki, zabudowania podchodzą pod samą Przełęcz Sokolą. Jest znana z dobrych warunków do jazdy na nartach i sankach. Nie brakuje stoków z wyciągami, infrastruktury, na turystów czekają także hotele, pensjonaty i restauracje.

Dla lubiących zwiedzać ciekawe miejsca godnym polecenia jest Kompleks Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie. Riese - Olbrzym to kryptonim najbardziej tajemniczego projektu górniczego i budowlanego, prowadzonego w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie został on całkowicie poznany i odkryty. Jednym z elementów tych podziemnych wyrobisk jest Kompleks Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie. 

Kłodzko - dlaczego warto odwiedzić?

48325964 m

Skoro chcemy zwiedzić kolejne podziemia, a jesteśmy na Dolnym Śląsku, warto udać się do Kłodzka. Do najbardziej znanego obiektu miasta, czyli Twierdzy Kłodzkiej, zjeżdżają turyści z całej Polski. To wyjątkowe miejsce. W 1622 roku miasto zostało opanowane przez Austriaków, którzy rozpoczęli przebudowę wcześniej istniejącego obiektu zamkowego, nadając mu obronny charakter. Udostępniona turystom zachwyca. Można zwiedzać podziemia oraz górną część obiektu. Przewodnicy opowiedzą jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, oprowadzą po kazamatach i bastionach. Z góry twierdzy rozciąga się wyśmienity widok na miasto, a przy dobrej pogodzie także na otaczające je góry. W Twierdzy Kłodzkiej czekają na turystów niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej.

To niejedyne podziemia Kłodzka. Rodzicom z dziećmi polecamy Podziemną Trasę Turystyczną. Podziemia drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII wieku, służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą, a czasy były niebezpieczne. Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko. Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski.

Narty w Zieleńcu - Zieleniec Sport Arena

zieleniec sport arena

To miejsce znane miłośnikom białego szaleństwa. Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Miejscowość ma specyficzny mikroklimat, przypominający alpejski, dlatego panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa. To znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych.

zieleniec sport arena

Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część stoków jest oświetlonych, można zatem szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. 

Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.zieleniec.pl

Wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego Ski-Raft

wypożyczalnia nart zieleniec

Każdy kto odwiedza Zieleniec Sport Arena i chce cieszyć się doskonałą jazdą - koniecznie nie może zapomnieć o skorzystanie ze sprzętu sprawdzonych marek lub po prostu o odpowiednim serwisie swojego sprzętu. Na miejscu zadbają o to profesjonaliści, którzy odpowiednio dobiorą i przygotują Was do bezpiecznej jazdy.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Wypożyczalnia Ski-Raft Zieleniec

Biegówki w Górach Stołowych

backcountry skiiing gc430f93e5 1920

Narciarstwo biegowe zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Gmina Radków jest doskonałym miejscem do jego uprawiania. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w okresie zimowym wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Sprzyjają temu rzeźba terenu oraz malowniczy, zimowy krajobraz. Dlatego uprawianie tej formy aktywności w Górach Stołowych jest przyjemne i daje dużo satysfakcji. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku. Punktem centralnym jest miejscowość Karłów, posiadająca odpowiednią bazę noclegową i gastronomiczną. Co ważne – mieści się tu także wypożyczalnia nart biegowych. To duże ułatwienie dla turystów. Wyznaczone trasy biegowe mają różną długość i stopień trudności. Jest na przykład 3-kilometrowa trasa obejmująca tereny łąk przy wypożyczalni sprzętu, ponad 5-kilometrowa trasa „Michałówka” czy 10-kilometrowa nad Michałówką w kierunku Pasterki.

Wycieczki

A może uzdrowiska?

Na kiludniowy zimowy wyjazd takie miejsca będą idealne. Spacery po parkach zdrojowych, niewielkich wzniesieniach i punktach widokowych. Kudowa Zdrój, Polanica Zdroj, Duszniki Zdrój i Długopole Zdrój – to dolnośląskie kurorty.

Kudowa-Zdrój

kudowazdroj

W Kudowie Zdrój źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami. 

Polanica-Zdrój

20180928 140404

 Niedaleko Kudowy Zdroju położone jest kolejne znane uzdrowisko - Polanica-Zdrój. Położone jest prawie 400 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Na jej urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura. Życie miasta tętni na deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę-Zdrój, Bystrzycy.

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to kolejna propozycja. W tej miejscowości znajdą coś dla siebie turyści lubiący wycieczki po górach i zwiedzanie. To atrakcyjne miejsce pobytu dla miłośników aktywnego wypoczynku, amatorów pieszych wędrówek i sportów zimowych. Niewątpliwą atrakcją miasta jest Muzeum Papiernictwa. Tu nie tylko się ogląda, także robi się papier, a jego gatunków jest bardzo wiele.

Długopole-Zdrój

8

Długopole Zdrój to maleńka miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w południowej części Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. To turystyczna propozycja dla lubiących klimat uzdrowiska, ale bardziej spokojnego i zacisznego. Do doskonale nadaje się Park Zdrojowy. Urocze miejsce, w którym znajdują się niewielkie stawy z wodną roślinnością, drewniane altany, mini skalne groty, fontanny.

Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej

1. Kopalnia Złota

kopalnia02

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to hitowie miejsce na terenie Dolnego Śląska. Miejsce stworzone z pasją i miłością, stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. W miejscu tym czeka na Was kilka atrakcji m.in. Kopalnia Złota czy Średniowieczna Osada Górnicza. W Podziemnej Trasie Turystycznej, pod okiem wykwalifikowanych przewodników, poznacie historię górnictwa, zobaczycie podziemny wodospad oraz przejedziecie się pomarańczową, górniczą kolejką. Więcej o Kopalni Złota dowiecie się tutaj.

telefon to Z darmową aplikacją turystyczną Tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na bilety wstępu.

2. Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

muzeum zabawek kudowa

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój to magiczne miejsce nie tylko dla dzieci ale rónież dla ich rodziców. Ogromna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą telefonów i komputerów.

Muzeum powstało w 2002 roku. W tym roku obchodzi więc swój jubileusz! Na przestrzeni lat Muzeum zgromadziło największą w Polsce kolekcję zabawek. Szacuje się, że jest ich już kilka tysięcy. W zbiorach znajdują się misie, klocki, domowe teatrzyki, ręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, lalki, zabawki blaszane, militaria chłopięce i wiele innych. W tym miniaturowym świecie można odnaleźć prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.

telefon toZ darmową aplikacją turystyczną Tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na bilety wstępu.

3. Kopalnia Nowa Ruda

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół.

Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczy historii górnictwa, e trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni".  W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną.

4. Twierdza Srebrna Góra

twierdza srebrna gora

Twierdza Srebrna Góra - to prawdziwa wizytówka Dolnego Śląska. Znana w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Imponuje wielkością, a także zagospodarowaniem Twierdzy, a także bogatym programem zwiedzania dla turystów. W rzeczywistości to nie jesten obiekt, lecz cały zespół fortów. Twierdza Srebrna Góra składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. Największe wrażenie na turystach robi Donjon. 

Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem. W bogatym programie odbywa się m.in. zwiedzanie zazamat, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce czy przejście podziemnym mostem zwodzonym.

5. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

 muzeum papiernictwa

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Co jeszcze warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?

2 Ekspozycja w Pawilonie Wejściowym

Atrakcji na Ziemi Kłodzkiej znajdziecie całą masę! Poczynając od ciekawych muzeów, po kopalnie, sztolnie i jaskinie. Jeżeli podróżujecie po Ziemi Kłodzkiej, Ziemi Ząbkowickiej czy Ziemi Wałbrzyskiej - koniecznie poznajcie miejsca, które powinniście odwiedzić. Wśród nich jest m.in. Twierdza Kłodzko, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, Minieuroland w Kłodzku, Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu w Kletnie, a nawet Park Trampolin. Gotowi na przełną przygód podróż po regionie? Więcej o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej i jej okolic, dowiecie się tutaj.

PRODUKTY REGIONALNE, KTÓRE MUSISZ POZNAĆ

1. Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Malwina z mamů 36

Ta podróż będzie interesująca, pachnąca, a przede wszystkim smaczna. Miejsce, które chcemy Wam przedstawić jest niezwykłe. W Lutomierzu, maleńkiej miejscowości nieopodal Srebrnej Góry i Ząbkowich Śląskich znajduje się Zagroda Edukacyjna. Pani Malwina wraz z mamą Stanisławą Paternak stworzyły miejsce, które przyciąga wielbicieli sera i produktów regionalnych Dolnego Śląska.

Prócz sklepiku z produktami regionalnymi, organizowane są również warsztaty robienia sera dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W ramach zajęć turyści mogą zwiedzić gospodarstwo rolne, a także - skosztować śniadania u rolnika. Co ciekawe, w każdą III niedzielę miesiąca odbywają się tu Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika - przybywają na nie mieszkańcy wielu pobliskich miast, w tym Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.

telefon to Korzystając z darmowej aplikacji turystycznej tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na warsztaty robienia sera.

2. Karczma i Łowisko "Złoty Pstrąg"

aFD8A6871

To miejsce jakich mało, wokół jest pięknie o każdej porze roku. Zimą zaśnieżone drzewa i góry, zachwycają swoją malowniczością, spokój i cisza służą relaksowi z dala od miejskiego zgiełku. Latem można tu doskonale wypocząć na łonie przyrody. Warto wybrać się do Boguszyna z rodziną i przyjaciółmi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wędkarze mają łowiska, dorośli mogą spacerować i wypoczywać na łonie natury, na dzieci czeka park zabaw. Wiejska zagroda ucieszy dzieci i dorosłych. Kontakt ze zwierzętami – kozami, kurami, królikami i owcami fryzyjskimi – pozytywnie wpłynie na całą rodzinę. W zagrodzie można kupić swojskie produkty: mleko kozie, owcze, sery, jaja oraz chleb wypiekany na zakwasie.

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na pyszne dania w Karczmie!

Ulotka Ziemia Kłodzka atrakcje turystyczne 2022

W poniższej broszurze turystycznej - zupełnie darmowej - autorstwa portalu turystycznego Nawypad.pl, odnajdziecie 36 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Znajdziecie w niej najważniejsze informacje, opis atrakcji, dane kontaktowe, a take adres i godziny otwarcia. Zachęcamy do lektury!

ulotka ziemia klodzka 2022

Mapa atrakcji Ziemi Kłodzkiej i okolic

Zgarnij rabat na TanieOdkrywanie.pl

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

179402339 299673085120159 3787055330747284031 n

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZIMA W GÓRACH CZYLI GDZIE NA ZIMOWY WYPOCZYNEK NA ZIEMI BYSTRZYCKIEJ

STRONIE ŚLĄSKIE - ZIMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

KOWARY - POZNAJ ATRAKCJE MIEJSCOWOŚCI

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad