Blog - kategoria ogólna

Wakacje w górach - wczasy w polskich górach. Wakacje 2024

Wakacje w górach

Mamy w Polsce morze, mamy jeziora i mamy góry! W dodatku całkiem sporo pasm górskich, które różnią się od siebie wysokością, krajobrazami i klimatem. Cała południowa część naszego kraju to góry - od Karkonoszy i Gór Izerskich po zachodniej stronie, przez Beskidy, aż po Tatry i Bieszczady. Każda część ma inne atuty, ale łączy je jedno - świetne warunki do aktywnego odpoczynku i wędrówek pieszych po górskich szlakach.

Polacy coraz chętniej spędzają swoje urlopy czy weekendy w górach - coraz częściej stawiamy na aktywność, ale szukamy też innych atrakcji, z których skorzystać możemy po zejściu ze szlaków. Atrakcje takie jak zabytki czy miejsca dedykowane dzieciom to dodatkowe “magnesy”, które niejednokrotnie przeważają o tym, który kierunek wybierzemy jako docelowe miejsce na wakacje w górach.  

Jeśli szukacie inspiracji o tym, gdzie wybrać się w góry w Polsce i jakie są najciekawsze kierunki i miejsca w polskich górach - zapraszamy do lektury. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych pasm górskich w naszym kraju. Od zachodu aż po wschodnią granicę Polski.  

SPIS TREŚCI:

Karkonosze i Góry Izerskie

Karkonosze to najliczniej odwiedzane pasmo górskie w Sudetach. Niezależnie od pory roku - czy to śnieg czy to słońce wielu chętnie spędza czas na karkonoskich szlakach, a w szczególności na szlaku na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Karkonoszy. Nic dziwnego - w końcu wędrując na najbardziej “humorzastą” z karkonoskich gór spod Świątyni Wang mija się trzy przepiękne schroniska - Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski.

Śnieżka w Karkonoszach

Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze z nich, którego położenie sprawia, że nawet ci, którzy nie podejmą się wędrówki na sam szczyt, będą mieli za priorytet dotarcie do Samotni - jednego z najpiękniej położonych i najstarszych polskich schronisk. Do Strzechy Akademickiej dojechać można wyciągiem, a schronisko Dom Śląski znajduje się na Równi Pod Śnieżką i to tutaj swój bieg zaczynają rzeki Łomnica, Łomniczka, Biała Łaba i Upa. Tutaj również znajduje się główny węzeł szlaków narciarskich.  

Kolejny karkonoski szczyt to Szrenica (1362 m n.p.m.), u stóp której leży Szklarska Poręba, jedna z dwóch, obok Karpacza, stolic Karkonoszy. W obrębie Szrenicy panuje alpejski klimat - pokrywa śnieżna, która nie znika przez większą część roku, stwarza świetne warunki narciarskie. Jedna z tras narciarskich prowadzi na polodowcowe Śnieżne Kotły. Wierzcie bądź też nie, ale dla takich widoków, jakie serwują Śnieżne Kotły, warto podjąć każdy wysiłek.

Wodospad Szklarki

Zachwycające widoki czeką też przy karkonoskich wodospadach - Kamieńczyka, Szklarki, Łomnicy, Podgórnej i Dzikim Wodospadzie. Najwyższym wodospadem w Karkonoszach jest Wodospad Kamieńczyka, który spada z wysokości 27 metrów. Można do niego dojść wytyczonym szlakiem lub skorzystać z ułatwienia i wjechać na górę elektrycznym meleksem Koń-Rad. Koń-Rad to także organizator zimowych kuligów w Szklarskiej Porębie, takich samych, jak za dawnych czasów, zwieńczonych ogniskiem z kiełbaskami! 

Tym, co przyciąga najbardziej w Górach Izerskich jest związany z legendą o Kunegundzie Zamek Chojnik, położony malowniczo na urwisku skalnym, czy Zamek Księcia Henryka w Sosnówce. W okolicy znajdują się Stawy Podgórzyńskie i najwyżej położony ogród japoński w Polsce - Mała Japonia Ogród Japoński Siruwia. Częstym punktem wycieczek są Termy Cieplickie, a dla tych, którzy marzą o przeniesieniu się w czasie dostępne są Time Gates - Bramy Czasu w Jeleniej Górze.

Wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju

sky walk

Najciekawsze platformy i punkty widokowe w obrębie Karkonoszy i Gór Izerskich to Wysoki Kamień, na którym stoi wybudowana niedawno wieża, najwyższa wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie - Zdroju, Złoty Widok w Michałowicach i w Szklarskiej Porębie, Zbójeckie Skały, czy też punkt widokowy nad kotłem Małego Stawu, obok Samotni.      

Góry Stołowe   

Szczeliniec Wielki Ziemia Kłodzka

Góry Stołowe aspirują do tytułu gór, które, aby pokonać, trzeba wykazać się niezłymi umiejętnościami akrobatycznymi. Dokładniej chodzi o skalne labirynty, które momentami są bardzo wąskie i w dodatku mają różne, przedziwne kształty. To, co na pewno trzeba zobaczyć będąc w Górach Stołowych to Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt, na którym stoi schronisko, Błędne Skały - labirynt, zbudowany ze skał o fantazyjnych i pobudzających wyobraźnię kształtach, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Białe Skały, Skały Puchacza, Łężyckie Skałki czy Narożnik - wszystkie formacje skalne tworzyły się tu przez miliony lat, a w ich kształtach turyści dopatrują się dziwnych postaci…

untitled 14

Dwie najważniejsze miejscowości Gór Stołowych to Radków i Kudowa-Zdrój. Łączy je 23-kilometrowa Szosa Stu Zakrętów, nazywana też Drogą Stu Zakrętów. Żeby ją pokonać nastawmy się na dostawę adrenaliny - jej pokonanie jest prawie jak jazda na rollercoasterze za sprawą licznych serpentyn, zwężeń i urwisk, roztaczających się na zakrętach.

Kolejnym ciekawym punktem w trakcie wędrówki po Górach Stołowych może być Fort Karola - kiedyś warownia, nazwana na cześć cesarza Karola VI, a dziś punkt widokowy tuż przy wspomnianej Drodze Stu Zakrętów. Góry Stołowe nie są specjalnie męczące - większość tras z powodzeniem pokonują także dzieci.

Góry Sowie       

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa. Jedną z tras na szczyt jest trasa Przełęcz Sokola - Schronisko Orzeł - Obelisk Karla Wiesena - Schronisko Wielka Sowa. Inne szczyty Gór Sowich to Mała Sowa, Kalenica i Włodarz. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu nawet muflona - w Górach Sowich żyje ich największa populacja w Polsce! Polecamy w przerwie od wędrowania zajrzeć do sowiogórskich schronisk - Sowy, Orła i Zygmuntówki, które serwują też lokalne, kraftowe Piwo z Gór Sowich.        

Góry Sowie uchodzą za najbardziej tajemniczy region Dolnego Śląska. To za sprawą podziemi - nazistowskiego kompleksu Riese, którego roli do dziś nie znamy. Wydrążone przez przymusowych robotników pod nadzorem nazistów w czasach II wojny światowej podziemne miasta do dziś są przedmiotem dyskusji historyków. W skład Kompleksu Riese wchodzą m.in. Włodarz w Jugowicach, Podziemne Miasto Osówka w Sierpnicy czy sztolnie w Walimiu.

W sąsiedztwie Walimia znajduje się ponadto Zamek Grodno, niezwykle malowniczo położony na Górze Choina oraz Jezioro Bystrzyckie (Lubachowskie) z piękną zaporą w Lubachowie. Całe Góry Sowie to mnóstwo pięknych tras rowerowych i tras dla narciarzy biegowych.       

Masyw Śnieżnika        

snieznik

Do Masywu Śnieżnika zaliczamy Śnieżnik (1425 m n.p.m.) (na szczycie Śnieżnika stoi nowo wybudowana wieża widokowa, do której można wejść bezpłatnie przez cały rok) i okoliczne szczyty - Mały Śnieżnik (1337 m n.p.m.), Goworek, Średniak, Czarną Górę, Puchacz, Stromą, Trójmorski Wierch czy Smrekowiec.

Do największych miejscowości regionu zaliczyć należy Stronie Śląskie, Międzygórze, Kletno, Sienną i Bolesławów. W Stroniu, a właściwie obok - w Starej Morawie znajdziecie przepiękny zalew, który jest popularnym celem letnich wycieczek.

1. Stronie Śląskie

Inne atrakcje Masywu Śnieżnika to zapora na rzece Morawce, wapiennik “Łaskawy Kamień”, kamieniołom “Biała Marianna”, Mariańskie Skałki i wspomniana już góra Stroma, we wnętrzu której wykuta jest słynna Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, będąca jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń i najbogatszych jeśli chodzi o formy krasowe. Będąc w okolicy koniecznie odwiedźcie Międzygórze - tyrolską wioskę, w której panuje iście alpejski klimat.

W Międzygórzu znajduje się uroczy, otoczony rezerwatem Wodospad Wilczki. Okolica Masywu Śnieżnika to także niewielka, choć bardzo ciekawa Jaskinia Radochowska, Czarna Góra, będąca jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce, Jaworowa Kopa czy Trójmorski Wierch z wieżą widokową na szczycie.         

Góry Bystrzyckie i Orlickie         

101

Myśląc o Górach Bystrzyckich i Orlickich skojarzeniem powinna być Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój i okoliczne miejscowości. Oba pasma w stosunku do Karkonoszy czy Gór Stołowych wydają się być odludne - to stanowi o magii tego miejsca. Mało uczęszczane szlaki sprawdzą się u tych, którzy cenią sobie dziką przyrodę i bardziej kameralne klimaty.

Szczególnie, że Góry Bystrzyckie i Orlickie mają do zaoferowania dużo więcej. Godny polecenia jest szlak na Jagodną (977 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich. Stoi na niej nowoczesna, 23-metrowa wieża, z której można podziwiać widoki na okolicę. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Przełęcz Spalona, gdzie znajduje się schronisko PTTK Jagodna. To właśnie tam przecinają się bystrzyckie szlaki. Tych, którzy kochają naturę wysyłamy do rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem, które największy urok ma jesienią.       

Mówiąc o Górach Orlickich wspomnieć należy o Orlicy (1084 m n.p.m.), która jest ich najwyższym szczytem po polskiej stronie granicy. Na jej szczyt dojdziecie po około 50-cio minutowym spacerze z Zieleńca. Na szczycie Orlicy niedawno została wybudowana ponad 25-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można widoki nie tylko na Góry Orlickie, ale i Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet na Karkonosze i Śnieżkę.       

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to dość niskie, ale potrafiące zaspokoić żądze wędrowców góry. Najważniejsze szczyty to Krzyżna Góra, Sokolik i Husyckie Skały. Najwyższym z rudawskich szczytów jest Skalnik (945 m n.p.m.), choć akurat przez wzgląd na jego zalesienie nie należy spodziewać się tu spektakularnych widoków. Wszystkie szlaki w Rudawach Janowickich są dosyć proste, a trudność sprawić mogą jedynie końcowe minuty wędrówki, szczególnie jeśli mowa o Krzyżnej Górze, na którą prowadzą strome schody.

A jeśli przy schodach jesteśmy to te, prowadzące na Sokolik Duży mogą wzbudzić mały niepokój - blaszane, skrzypiące momentami schody to już klasyka, jeśli chodzi o Rudawy!    

Polecamy po drodze zajrzeć do ruin Zamku Bolczów, które nie są może spektakularne, ale za to, o ile wdrapiecie się na szczyt, umożliwią Wam cudne widoki na całe Rudawy. Popularnym miejscem są też Kolorowe Jeziorka, które zostały wybrane jednym z cudów Polski według National Geographic.

Ich kolory zmieniają się w zależności od pory roku - warto wybrać się tam wtedy, gdy poziom opadów jest wyższy. W Rudawach znajdziemy też skalny labirynt Starościńskie Skały - co prawda mniej spektakularny niż ten w Górach Stołowych, ale też wart zobaczenia. W Rudawach zobaczycie też będący prawdziwym dziełem matki natury skalny most - najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej części regionu. W Rudawach skorzystać można z oferty jednego schroniska - jest nim schronisko Szwajcarka.      

Góry Opawskie - wypoczynek na szczycie Biskupiej Kopy

Schronisko Biskupia Kopa

Leżące na terenie województwa opolskiego Góry Opawskie to jedne z najmniejszych terenów górskich w Polsce, jednak nie świadczy to o tym, że są w jakiś sposóļ gorsze. Na Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Opawskich po polskiej stronie granicy chętnie wybierają się turyści, również ci mniej wprawieni. Prowadzą tu cztery szlaki turystyczne, z czego dwa biegną po czeskiej stronie. Polskie szlaki to te, rozpoczynające się w Głuchołazach i Jarnołtówku.

Głuchołazy atrakcje góry opawskie

W okolicy znajduje się też rezerwat przyrody Cicha Dolina, a przed szczytem Biskupiej Kopy traficie na schronisko PTTK Pod Biskupią Kopą. Będąc w okolicy warto na dłużej zatrzymać się w Głuchołazach, gdzie znajdują się pozostałości historycznych zabudowań, uroczy Park Zdrojowy i Szlak Złotych Górników oraz w Pokrzywnej, skąd wychodzą szlaki m.in. na Olszak, kamieniołom “Żabie Oczko” i do Lasu Prudnickiego.   

Beskidy

Beskidy to bardzo szerokie pojęcie - gdybyśmy chcieli dokładnie opisywać to pasmo górskie, musielibyśmy podzielić je na kilkanaście mniejszych pasm: Beskid Śląski, Mały, Niski, Sądecki, Żywiecki, Makowski, Wyspowy. Beskid Mały, który rzeczywiście jest… mały i którego największe atrakcje to szczyt Czupel, Góra Żar i Międzybrodzie Żywieckie, Beskid Żywiecki z bardzo humorzastą Babią Górą (1725 m n.p.m.) na czele, Beskid Wyspowy, którego charakterystyczną cechą są pojedyncze szczyty, wyłaniające się z mgieł niczym wyspy na morzu, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem (1310 m n.p.m.), czy Beskid Sądecki z najwyższym szczytem - Radziejową (1266 m n.p.m.) to tylko część wszystkich beskidzkich atrakcji. Najbardziej popularną częścią jest Beskid Śląski.   

Wśród szczytów, które na pewno sprawdzą się podczas wędrówek jest Babia Góra, Modyń, Ćwilin, Luboń Wielki, Perć Borkowskiego, Malinowska Skała, do której można dotrzeć z Ostrego przez Dolinę Zimnika żółtym szlakiem. Po drodze można zahaczyć też o inne szczyty - Małe Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską czy Skrzyczne.

Wszystkie mają wysokość ok. 1200 m n.p.m., więc czeka nas umiarkowany wysiłek. Inna trasa, rozpoczynająca się w Wiśle Nowej Osadzie, wiedzie przez 8-kilometrowy grzbiet Cieńków do Malinowskiej Skały, z której można udać się na Malinów, Przełęcz Samopolską, Trzy Kopce Wileńskie i wrócić do centrum Wisły. Dla tych, którzy preferują raczej łagodne trasy polecamy trasę Wisła Fojtula - Kaskady Rodła - Barania Góra - Czarna Wisełka - Jezioro Czernieńskie. Trasa ma długość ponad 24 km, więc warto zarezerwować sobie cały dzień. Ale nie wahajcie się - wszystko, co spotkacie po drodze, będzie warte tego wysiłku!

Do polecenia w Beskidach mamy jeszcze jedną trasę, o której nie możemy nie wspomnieć, bo zaczyna się w jednym z głównych miast regionu - Szczyrku. Ze Szczyrku prowadzą trasy na Klimczok, Szyndzielnię, Kozią Górę, do schroniska Stefanka i do Chaty na Groniu, która ugości strudzonego wędrowca w najlepszym tego słowa znaczeniu. Inne ciekawe miejsca w Beskidach to platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej, Hrobacza Łąka, Leskowiec, Hala Boracza, Pilsko, Wierchomla, Czupel, Wielka Racza, Łopień, Hala Krawcula i Krawcowy Wierch oraz dwie Czantorie - Wielka i Mała.

Pieniny - polskie góry

trzy korony w pieninach

Urlop w Pieninach? Bez względu na porę roku warto zaplanować wyjazd w cudowne Pieniny. Do zdobycia są Trzy Korony (Okrąglica, Płaska Skała, Pańska Skała), będące też najpopularniejszym punktem widokowym w całym paśmie oraz Sokolica ze słynną, 500-letnią, reliktową sosną, która jest symbolem Pienin, ale niestety w opłakanym już stanie. Najciekawsze trasy turystyczne zaczynają się w Szczawnicy, w miejscu połączenia Dunajca z potokiem Grajcarek.

Można stąd dojść do słowackiego już Czerwonego Klasztoru, na wspomniane Trzy Korony i Sokolicę, a z miejscowości łączącej się ze Szczawnicą - Jaworek dojdziecie do Wąwozu Homole, stworzonego z wysokich, stromych, potężnych skalnych ścian. Na dnie wąwozu płynie potok Kamionka. Jesteśmy pewni, że wędrówka wąwozem zrobi na Was ogromne wrażenie! A dla tych, dla których jesienne wycieczki to nie tylko wędrowanie na nogach, polecamy Drogę Pienińską, 10-kilometrowy  trakt wiodący przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych.  

baner flisacy

Ci, którzy oprócz wędrowania po szlakach lubią odpocząć w spokojniejszy sposób polecamy wizytę w Zamkach w Niedzicy i Czorsztynie. Położone nad Zalewem Czorsztyńskim dwa średniowieczne zamki tworzą wręcz bajkowy widok. Z jednego do drugiego można dostać się statkiem, a jeśli interesują Was inne wodne przygody, to polecamy skorzystanie z uroków Dunajca i spływ pontonami, kajakami lub tratwami flisackimi. Te ostatnie są najbardziej tradycyjną formą - spływ tratwą w Pieninach jest jak zjedzenie oscypka w Zakopanem. Niemal obowiązkowe!       

Tatry - Zakopane atrakcje turystyczne

110755771 m

O Tatrach słyszał już pewnie każdy - to nie tylko najwyższe, ale i najpopularniejsze góry w Polsce. Wszystkich atrakcji w Tatrach wymienić nie sposób. Najważniejsze z nich to najwyższy wodospad Polski - Siklawa (polecamy też kolejny wodospad - Wodogrzmoty Mickiewicza), Dolina Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Hala Gąsienicowa, Kościelisko, Giewont, Gubałówka, Czarny Staw Gąsienicowy.

Po drodze z Morskiego Oka miniecie Szpiglasowy Młyn, a inną ciekawą miejscówką są Czerwone Wierchy. Zawodowcy odnajdą się na szlaku na Orlą Perć czy Rysy - najwyższy szczyt Tatr . Stolicą regionu jest oczywiście Zakopane - zimą to popularny ośrodek narciarski, a latem gwarne miejsce wypadowe w wyższe partie gór. Zakopane to świetne miejsce dla każdego, w tym dla rodzin z dziećmi, za sprawą atrakcji takich jak Myszogród, Galeria Figur Stalowych, Illusion House, Domek na Głowie czy Be Happy Museum. O Krupówkach samych w sobie wspominać nie trzeba. Zakopane to też słynna skocznia narciarska.    

111332293 m

W okolicy warto wybrać się do Białki Tatrzańskiej, która jest nieco mniej obleganym miejscem, choć również chętnie odwiedzanym za sprawą Term Bania i ośrodka narciarskiego Kotelnica Białczańska. Termy znajdziecie też w Chochołowie - to największy na Podhalu kompleks z gorącymi źródłami, natomiast najchętniej odwiedzanymi ośrodkami narciarskimi oprócz Kotelnicy są Czarna Góra, Małe Ciche, Poronin i Bukowina.

Na terenie Tatr znajdziecie też jaskinie - Jaskinię Raptawicką czy też Jaskinię Mylną. Na wyjazd w Tatry najlepiej zarezerwować minimum kilka dni - atrakcji jest tyle, że bardzo trudno będzie zwiedzić chociażby połowę z nich. Ale próbować zawsze warto - wystarczy trochę dobrej kondycji i brak deszczu.    

Bieszczady

bieszczady

O Bieszczadach trudno mówić wiele - ich dzikość nakazuje też milczenie. Bieszczadzkie szlaki to miejsca wyjątkowo tajemnicze, niedostępne - ten kierunek warto wybrać wtedy, gdy marzymy o urlopie z dala od cywilizacji. Choć zaprzeczyć się nie da, że Bieszczady coraz częściej eksplorowane są przez turystów.

Bez dwóch zdań największą atrakcją w Bieszczadach są szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego - szlak na Połoninę Caryńską, która szczególny urok ma jesienią, gdy wszystko dookoła mieni się odcieniami czerwieni i żółci, szlak na Połoninę Wetlińską, trasa na Tarnicę (1346 m n.p.m.), będącą najwyższym szczytem Bieszczad, bieszczadzkie schroniska - Chatka Puchatka i Bacówka pod Małą Rawką. Pamiętajmy też o innej połoninie - Bukowe Berdo, z której widoki naprawdę zapierają dech w piersiach.        

Bieszczady poprzecinane są rzeką San - to na Przełęczy Użockiej San ma swoje źródło. San najpiękniejszy jest w okolicach Rezerwatu Krywe i u podnóża Otrytu. Do źródeł Sanu także prowadzą szlaki turystyczne, jak chociażby ten przez Sianki. Te okolice będą też świetnym miejscem do przejażdżek rowerowych - wzdłuż Sanu prowadzą malownicze ścieżki.

bieszczady

Popularną turystyczną miejscowością w Bieszczadach są Ustrzyki Górne i Ustrzyki Dolne. Pierwsza jest świetną bazą wypadową, a w drugiej zwiedzać można Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy też Muzeum Młyna. Skoro jesteśmy w Bieszczadach to nie można też pominąć najsłynniejszej polskiej zapory - Zapory w Solinie, a także Polańczyka, który jest miastem uzdrowiskowym i częstym celem turystów nie tylko ze względu na bliskość gór, ale przede wszystkim na bliskość Jeziora Solińskiego. Po drugiej stronie zapory w Solinie znajduje się Jezioro Myczkowskie - równie urocze, choć zdecydowanie mniej popularne miejsce.     

W Bieszczadach spotkacie też niezbyt wysokie, choć przepiękne wodospady, jak wodospad Szepit na potoku Hylaty. Przez Bieszczady koniecznie podróżujcie Bieszczadzką Kolejką Leśną - to jedna z czołowych atrakcji regionu. Przejazd kolejką, a właściwie coś, co bardziej przypomina rejs przez morze bieszczadzkiej zieleni jest świetnym doświadczeniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto też wziąć pod uwagę drezyny rowerowe - stacje odjazdu znajdują się w Ustrzykach Dolnych i Uhercach Mineralnych, a przejazd z użyciem siły własnych mięśni to nie tylko świetna zabawa, ale i piękna, krajoznawcza przygoda.   

Góry Świętokrzyskie   

Najniższe, bo i najstarsze pasmo górskie w Polsce ma w sobie wiele magii. Góry Świętokrzyskie mają około 500 milionów lat! Najciekawsze szlaki to ten z na Łysicę i Łysą Górę. Na szczycie Łysej Góry, nazywanej też Świętym Krzyżem stoi najstarsze polskie sanktuarium z relikwiami krzyża świętego. Stąd właśnie wzięła się nazwa województwa. Tuż obok sanktuarium znajduje się platforma widokowa z panoramą na okolicę i gołoborza, czyli skalne rumowiska, będące unikatem w skali kraju (podobne występują jeszcze tylko w województwie dolnośląskim). Na Święty Krzyż dojść można z Nowej Słupi - trasa jest prosta i malownicza.

Drugim najczęstszym celem turystów w Górach Świętokrzyskich to wspomniana już Łysica (613 m n.p.m.), która jest jednocześnie ich najwyższym szczytem. Piechurzy rozpoczynają swoją wędrówkę np. ze Świętej Katarzyny - to krótki, ale dosyć męczący szlak, na trasie którego spotkasz pomniki, miejsca pamięci narodowej, kapliczkę i drewniane pomosty. Kolejny ciekawy szlak to ten, prowadzący do ruin zamku królewskiego w Chęcinach.

Po drodze z Chęcin znajduje się też niewielka, ale całkiem klimatyczna Jaskinia Piekło. A skoro przy jaskiniach jesteśmy to musimy wspomnieć też o Jaskini Raj - jednej z najpiękniejszych krasowych jaskiń w naszym kraju. Uczniowie technikum geologicznego, którzy w 1964 roku odkryli jaskinię, pod wpływem widoku przepięknych krasowych nacieków mieli krzyknąć “O raju!” - stąd wzięła się nazwa jaskini. Niech to będzie zachęta, by na własne oczy zobaczyć te cuda natury!

Turyści w Górach Świętokrzyskich odwiedzają chętnie także okolice Radostowej - to tam żył i tworzył Stefan Żeromski. Planując wycieczkę na Górę Radostową po drodze warto uwzględnić Przełom Lubrzanki i Górę Wymyśloną.

Ci, którzy wybierają się w Góry Świętokrzyskie z dziećmi na pewno odwiedzą Park Rozrywki Sabat Krajno, gdzie znajdują się lunapark, kino 6D, park linowy, park miniatur, a zimą także ośrodek narciarski. We wspomnianym zamku w Chęcinach dzieci także będą mogły znaleźć coś dla siebie.

W Podzamczu Chęcińskim znajduje się Centrum Nauki Leonardo da Vinci. O dzieciach pomyślano również w Jaskini Raj - tuż obok powstało Muzeum Neandertalczyka, gdzie najmłodsi mogą poznać jak wyglądało ich codzienne życie przed tysiącami lat. Niedaleko, bo w Pacanowie znajduje się Centrum Bajki - o koziołku matołku współcześnie być może nie mówi się już często, ale w tym miejscu dawne bajki odżywają na nowo.

Górska przygoda w komfortowych warunkach: Nocleg w górach

Polskie góry to raj dla miłośników natury, pięknych krajobrazów i aktywnego wypoczynku. Oferują one również szeroki wybór noclegów, które zapewniają nie tylko wygodę i komfort, ale także doskonałą bazę wypadową do odkrywania okolicznych atrakcji. Niezależnie od tego, czy planujesz romantyczny wypad we dwoje, rodzinne wakacje czy aktywny wypoczynek z przyjaciółmi, w polskich górach znajdziesz idealne miejsce na nocleg. Oto przewodnik po różnorodnych opcjach zakwaterowania, które czekają na Ciebie w tym malowniczym regionie.

Hotele i pensjonaty

W polskich górach można znaleźć wiele uroczych hoteli i pensjonatów, które oferują komfortowe pokoje, restauracje z regionalną kuchnią i dodatkowe udogodnienia, takie jak spa, baseny czy sauny. Możesz wybrać się do popularnych ośrodków takich jak Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba, gdzie znajdziesz wiele różnych opcji noclegowych dostosowanych do różnych budżetów i preferencji.

Schroniska górskie

Jeśli szukasz autentycznego doświadczenia górskiego, warto rozważyć nocleg w jednym z licznych schronisk górskich. Znajdują się one w różnych miejscach, zarówno na szlakach turystycznych, jak i na szczytach gór. Schroniska oferują proste pokoje wieloosobowe, stołówki serwujące smaczne posiłki oraz niepowtarzalną atmosferę górskiego życia. To doskonały wybór dla miłośników wędrówek i osób ceniących bliski kontakt z przyrodą.

Apartamenty i domki letniskowe

Jeśli preferujesz niezależność i prywatność, wynajem apartamentu lub domku letniskowego może być doskonałą opcją. W wielu miejscach w polskich górach można znaleźć różnorodne apartamenty i domki w różnych rozmiarach, które są w pełni wyposażone i oferują pełną swobodę podczas pobytu. To świetne rozwiązanie dla rodzin, grup przyjaciół czy osób, które cenią sobie własną przestrzeń i możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie.

Agroturystyka

Jeśli marzysz o bliższym kontakcie z naturą i chciałbyś poznać życie na wsi, warto rozważyć nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Pola, łąki, zwierzęta gospodarskie i spokojna atmosfera to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na gości. Agroturystyka to świetny sposób na wypoczynek w harmonii z przyrodą i możliwość poznania tradycji i kultury górskich regionów.

Campingi i pola namiotowe

Dla miłośników kempingu i outdoorowych przygód, w polskich górach znajduje się wiele campingów i pól namiotowych. Możesz rozbić swój namiot w malowniczych miejscach, otoczonych górskimi krajobrazami, i cieszyć się bliskością przyrody. Campingi oferują różne udogodnienia, takie jak sanitariaty, kuchnie czy miejsca do grillowania, aby zapewnić komfort podczas pobytu.

Nie ważne, jakie są Twoje preferencje, w polskich górach z pewnością znajdziesz nocleg, który spełni Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na romantyczną wycieczkę, rodzinne wakacje czy aktywny wypoczynek, te różnorodne opcje zakwaterowania zapewnią Ci wygodę, relaks i niezapomniane wspomnienia z górskiej przygody.

Wakacje w górach - dlaczego warto?

I to już wszystkie kierunki na wyjazd w góry, które chcieliśmy Wam dziś zaproponować. Nie są to oczywiście wszystkie możliwości, jakie dają polskie góry - istnieje też mnóstwo mniejszych pasm, które świetnie nadadzą się dla mniej zaawansowanych piechurów lub dla tych, którzy planują wyjazd w góry z dzieckiem. Lub też dla tych, którzy poszukują nowych miejsc do odkrycia, bo znają już wszystkie największe górskie pasma w Polsce!

W zależności od tego, w którym województwie będziecie chcieli spędzać swój urlop - czy będzie to Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Śląsk, Małopolska czy Podkarpacie - jesteśmy pewni, że już wybraliście dogodny dla siebie kierunek. Życzymy zatem udanego wypoczynku i wspaniałych wspomnień. Do zobaczenia w górach!       

Powiązane artykuły