Blog - województwo dolnośląskie

+30 pomysłów na sierpniowy weekend na Dolnym Śląsku

pomysły na weekend na Dolnym Śląsku

Długi sierpniowy weekend już za pasem, dlatego, aby ułatwić Wam wybór co robić w długi weekend na Dolnym Śląsku stworzyliśmy listę 30 miejsc, w które warto wybrać się w tym czasie, podzielone na regiony strony naszego województwa.

Niektóre z atrakcji przygotowały specjalne atrakcje dostępne tylko w dniach 12-15 sierpnia. Gdzie zatem wybrać się na długi weekend na Dolnym Śląsku? Podpowiadamy!

SPIS TREŚCI:

1. Krośnicka Kolej Wąskotorowa (Północ Dolnego Śląska)

krosnicka kolej

Krośnice to niewielka, ale urocza miejscowość w Dolinie Baryczy. Oprócz pięknych krajobrazów prawdziwym hitem w Krośnicach jest Parkowa Kolejka Wąskotorowa, po której kursuje parowóz Px48-1907 wyprodukowany w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Przejazd taką kolejką to ogromna frajda, również dla dzieciaków!

Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z kąpieliskiem, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych, plac zabaw i strefa dla dzieci złożona z dmuchańców, suchego basenu, autek akumulatorowych i łódeczek.

Oprócz tego Krośnice to idealne miejsce na wycieczkę na świeżym powietrzu! W tym celu można wypożyczyć rower lub przyjechać z własnym po to, by okrążyć krośnickie stawy. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy skorzystać z rowerów to pozostaje inna opcja - zwiedzanie Doliny Baryczy meleksem! Wycieczka trwa ok. 1,5 godz - po niej zapraszamy na ognisko!

2. Spływ pontonowy Ski-Raft (Ziemia Kłodzka)

splywy pontonowe ski-raft

Sierpień to świetny czas, by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, więc doskonałą opcją będzie spływ pontonowy doliną Nysy Kłodzkiej. To jedno z niewielu takich miejsc na Dolnym Śląsku i jedyne na Ziemi Kłodzkiej. Aktywne spędzanie czasu łączymy z przebywaniem na łonie natury, a trzeba przyznać, że widoki, które czekają podczas spływu Przełomem Bardzkim i w okolicach są naprawdę przepiękne!

Cisza, mnóstwo zieleni, woda i nierzadko spotykane po drodze dzikie zwierzęta to nasz przepis na udany czas. I nie ma w tym ani grama przesady! Do wyboru są pontony (opcja bezpieczniejsza, w której uczestniczyć mogą nawet małe dzieci) lub kajaki, na których pokonać musimy pięć meandrów Nysy Kłodzkiej. Spływ startuje w Ławicy i kończy się w Bardzie, niespełna 10 km dalej.

Koniec spływu nie oznacza jednak końca przygody - po spływie możemy udać się na dalszą wycieczkę szlakami turystycznymi Barda. Spływ zakończyć możemy (a nawet wypada!) pysznym pstrągiem, który smażony jest na miejscu, przy przystani Ski-Raft. Po wszystkim pracownicy Ski-Raftu odwiozą nas z powrotem do Ławicy.

Wizytę w Bardzie i okolicach możemy dopełnić wspinaczką na obryw skalny (widoki na Bardo są stamtąd wyjątkowo piękne!), spacerem po miasteczku, lub udać się do pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego czy też Kłodzka.

Przeczytaj także: Spływy pontonowe Ski-Raft 

baner mala japonia

3. Miasto Nowa Ruda (Ziemia Kłodzka)

nowa ruda

Dobrze wiemy, że kopalnie to jeden z tych rodzajów miejsc, w które dzieci przybywają szczególnie chętnie. Dlatego jest i ona! Dawna Kopalnia Nowa Ruda to atrakcja ciekawa i dla dorosłych i dla dzieci, którzy podczas wizyty w kopalni poznają od podstaw tajniki wydobywania węgla, z czego zresztą między innymi słynie region.

Kto w dzieciństwie marzy by zostać górnikiem, w kopalni może i nim nie zostanie, ale na pewno pozna z bliska pracę górnika, a nawet będzie miał okazję przejechać się podziemną kolejką górniczą!

Poza tym Nowa Ruda to także: centrum miasta z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, wieże widokowe, najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa oraz liczne szlaki piesze i rowerowe.

Przeczytaj także: Nowa Ruda - poznaj atrakcje miasta

4. Złoty Stok (Ziemia Kłodzka)

zloty stok

Złoty Stok to prawdziwie złote miasteczko! Jego historię można odkryć podczas wycieczki Miejską Trasą Turystyczną. Na złotostockim rynku do dyspozycji turystów są retro meleksy - repliki Forda Buicka, który jeździł ulicami Złotego Stoku na początku XX wieku.

Podczas wycieczki zobaczycie m.in. budynek mennicy, jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce czy też zabytkowe wapienniki należące niegdyś do księżniczki Marianny Orańskiej.

kopalnia złota

Inną atrakcją Złotego Stoku jest słynna Kopalnia Złota. Możemy być pewni, że przewodnik swoją barwną opowieścią, pełną humoru umili nam zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca. Oprócz ciekawostek o kopalni czeka nas zjazd podziemną zjeżdżalnią, przejazd kultową, pomarańczową górniczą kolejką podziemną, a przy odrobinie szczęścia nasze twarze muśnie spadająca z podziemnego wodospadu woda. W środku czeka też podziemne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli stworzone z dostarczonych przez mieszkańców i turystów przeróżnych tabliczek odnoszących się do zasad BHP. Z pewnością rzucą Wam się w oczy takie hasła jak “Po skończonej pracy załóż majtki” czy “Rolniku, nie żałuj krowie - krowa da i tobie”.

Inną atrakcją na terenie kompleksu w Złotym Stoku jest pokryta pomarańczowo-żółtą ochrą Sztolnia Ochrowa oraz Średniowieczna Osada Górnicza, w której samemu można wprawić w ruch potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe lub 15-metrowy kierat. Oprócz tego na dzieci czekają takie atrakcje jak płukanie złota, wybijanie monet, przejście przez Ścieżkę Strachu czy wizyta w jeszcze straszniejszej Izbie Kata, który twierdzi, że ludzi dzieli się na dwie części - głowę i tułowie. Na skorzystanie z wszystkich atrakcji trzeba zarezerwować cały dzień!

Przeczytaj także: Kopalnia Złota - niebywała atrakcja Ziemi Kłodzki

5. GoJump - Wrocław

GO JUMP

GOjump to największe parki trampolin w Polsce, które oferują niezliczone atrakcje. Na naszych trampolinach, które są pierwszymi w Polsce cyfrowymi atrakcjami, możecie zbierać punkty i wziąć udział w rankingu GOjump Heroez. Ale to nie wszystko! Oferujemy także baseny z gąbkami, strefy zbijaka, koszykówki oraz szalone zjeżdżalnie. Po świetnej zabawie zachęcamy Was do odwiedzenia naszej przytulnej kawiarni GOcafe, gdzie czekają na Was pyszności. Niezapomniane chwile czekają na Was w ogromnej hali znajdującej się przy ulicy Jana Długosza 59-75 we Wrocławiu.

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Jana Długosza 59-75

6. Miasto Frankensteina - Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie atrakcje dla dzieci

Leżące na Ziemi Kłodzkiej Ząbkowice Śląskie nazywane są miastem Frankensteina. Wycieczkę po Ząbkowicach rozpocznijmy od Rynku - już na początku z pewnością zachwycą nas niesamowitym budynkiem ząbkowickiego Ratusza. Innym budynkiem, symbolem Ząbkowic jest Krzywa Wieża, która jest najbardziej krzywą wieżą w Polsce - ma aż 2,14 m odchylenia od pionu. Na jej szczyt prowadzi 139 schodów, a po dojściu na górę podziwiać można widoki na miasto i okolice.

Choć Ząbkowice Śląskie kojarzyć powinniśmy przede wszystkim z Krzywej Wieży, to w mieście nie brak też innych atrakcji. W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach - Dworze Kauffunga można nie tylko zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić podziemia laboratorium słynnego doktora Frankensteina, zobaczyć gabinet autorki opowieści o Frankensteinie - Mary Shelley, ale i pomóc jej w napisaniu nowej książki, dopisując kolejne wersy do przygotowanej księgi. To będzie strrraszna, ale i fascynująca wizyta!

Przeczytaj także: Ząbkowice Śląskie - poznaj atrakcje turystyczne

ponton

7. Sery Lutomierskie (Ziemia Kłodzka)

sery lutomierskie

W Serowarni Sery Lutomierskie z Gór Sowich codziennie organizowane są warsztaty warzenia sera na wesoło, które dla dzieci i młodzieży są świetną okazją do poznania procesu serowarstwa, a dla seniorów - powrotem do przeszłości, kiedy to nierzadko w dzieciństwie sami mieli okazję uczestniczyć albo obserwować to, co działo się w gospodarstwie.

Na uczestników warsztatów czeka duża dawka wiedzy, zabawy, spacer po gospodarstwie oraz poczęstunek - śniadanie u rolnika, złożone z produktów powstających na terenie serowarni w Lutomierzu: serów, masła, maślanki, pieczywa, sezonowych owoców, ciasta i ziołowej herbaty.

Przeczytaj także: Sery Lutomierskie z Gór Sowich

8. Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach (Karkonosze)

siedlisko pstraga

Siedlisko Pstrąga to jedno z tych miejsc, gdzie czas płynie wolniej. W otoczeniu przyrody wszystko wydaje się być zupełnie inne! To miejsce to przede wszystkim pyszne ryby i inne regionalne produkty należące do Karkonoskiej Marki Lokalnej, Park Mega Ryb, czyli możliwość spaceru po dnie stawu po to, by poznać jego faunę i florę, Skoczylandia, czyli przygotowany z myślą o dzieciach park zabaw z dmuchańcami, trampolinami i zjeżdżalniami oraz, oczywiście, łowisko, w którym sami możecie złowić rybę (nawet jeśli nie jesteście wprawionymi wędkarzami!). Wpadnijcie - z naszej strony obiecujemy, że będą na Was czekać piękne widoki i pyszne jedzenie!

Przeczytaj także: Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach - atrakcje Karkonoszy

9. Atrakcje Gminy Stronie Śląskie (Ziemia Kłodzka)

Zalew w Starej Morawie

Otoczone górami Stronie Śląskie i jego najbliższe okolice zachwycają nie tylko zimą. W sierpniowy długi weekend znajdziemy tu co najmniej kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu. Zalew w Starej Morawie, wspinaczka na Śnieżnik i nowowybudowaną wieżę widokową, odwiedziny u niedźwiedzia w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Kopalnia Uranu, stary wapiennik, Muzeum Minerałów, Park Linowy czy trasy rowerowe i single tracki - to pomysły zarówno na wypadek słabszej pogody, jak i kiedy słońce zaszczyci nas swoją obecnością. Już sam fakt otoczenia gór i czystego, górskiego powietrza powinien nas przekonać do wizyty w gminie Stronie Śląskie!

Przeczytaj także: Stronie Śląski - odkryj atrakcje Ziemi Kłodzkiej 

10. Atrakcje Gminy Radków (Ziemia Kłodzka)

Radków - atrakcje

Choć Radków i okolice kojarzą się głównie ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami, chcemy podkreślić, że atrakcji na tym terenie jest znacznie więcej. Na długi weekend do Radkowa najlepiej zabrać rower - rozbudowana infrastruktura rowerowa sprawiła, że Radków i sąsiednie, mniejsze miejscowości stały się celem licznych turystów, poruszających się na rowerach.

Rowerem dotrzemy do takich miejsc jak Wieża Widokowa w Suszynie, taras widokowy na Górze Guzowatej, Zamek Sarny i Kapitanowo czy schronisko Pasterka. Pogodę już zamówiliśmy!

Przeczytaj także: Radków - co warto tu zobaczyć? 

11. Przejażdżki Singletrackami Glacensis (Ziemia Kłodzka)

singletrack ziemia kłodzka

A jak już jesteśmy przy rowerach to zapraszamy na Singletracki, czyli wąskie ścieżki, najczęściej jednokierunkowe, prowadzące przez miejscowości i zakątki najciekawszych dolnośląskich miejscowości. W pobliżu szlaków wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca, w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę.

Singletrack Glacensis składa się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem. Wszystkie ścieżki od Srebrnej Góry do Jagodnej to łącznie około 260 km, razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi. Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4., skorzystają z niej więc zarówno niedoświadczone rodziny z dziećmi, jak i “starzy wyjadacze”, mający za sobą wiele godzin jeżdżenia podobnymi trasami.

Przeczytaj także: Singletrack Glacensis ponad 200 km tras na Ziemi Kłodzkiej

12. Bystrzyca Kłodzka (Ziemia Kłodzka)

Bystrzyca Kłodzka

Zwykły weekend może być niewystarczający, ale długi weekend to w sam raz pretekst do tego, żeby odwiedzić również gminę Bystrzyca Kłodzka - zarówno spacer po tym zabytkowym mieście, jak i wizyta w pobliskim Międzygórzu może stać się sentymentalną wycieczką okraszoną aktywnością fizyczną. Alpejska zabudowa Międzygórza, Wodospad Wilczki, górskie szlaki prowadzące na przykład na Jagodną, na której stoi jedna z ciekawszych dolnośląskich wież widokowych, a także wędrówki po Masywie Śnieżnika, wizyta w uzdrowisku Długopole-Zdrój  czy odwiedziny w Pałacu Gorzanów - to tylko część atrakcji w Bystrzycy i okolicach. Jeśli macie ochotę spędzić ten czas w górskim klimacie to jedną z możliwości będzie Bystrzyca.

Przeczytaj także: Bystrzyca Kłodzka - poznaj atrakcjeBystrzyca Kłodzka - poznaj atrakcje

13. Dzikie Spa (Ziemia Kłodzka)

dzikiespa

To iście magiczne miejsce na obrzeżach Dusznik-Zdroju, które idealnie nada się na weekendowy odpoczynek dla ducha i ciała. Dzikie Spa to miejsce na łonie natury - zewnętrzna sauna ogrzewana piecem na drewno, widok na okoliczne góry i las, ceremonie saunowe, odprężająca kąpiel w wannie na ogniu, witkowanie, seanse dymne i ziołowe, tylko naturalne produkty, aromaterapia, kąpiele leśne, zioła i podpłomyki z ogniska.

Wszystko brzmi dosyć mitycznie i takie też jest! To absolutnie magiczne, pachnące miejsce, w którym można spędzić zarówno romantyczny wieczór we dwoje, jak i rodzinny weekend. Przygotuj się na ucztę dla zmysłów z prawdziwego zdarzenia!

14. Z wizytą w Polanicy-Zdrój (Ziemia Kłodzka)

polanica zdroj

To teraz coś dla pragnących spokoju. Bo właśnie z tym kojarzy się uzdrowiskowe miasteczko Polanica-Zdrój. Park Zdrojowy, kompleksy leczniczo-rehabilitacyjne, lecznicze wody, zieleń, otoczenie gór właściwie z każdej strony, basen, teatr zdrojowy i trasy turystyczne piesze i rowerowe - to wszystko czeka na tych, którzy chcieliby odpocząć z daleka od zgiełku miasta, w cichym i spokojnym, uzdrowiskowym azylu, jakim jest Polanica.

Przeczytaj także: Polanica-Zdrój - poznaj miejsca, które warto odwiedzić

FunPark Polanica-Zdrój

Jeśli jednak wybieracie się do Polanicy z dziećmi na pokładzie, to również mamy propozycję nie do odrzucenia. Funpark - rozłożony na świeżym powietrzu parku zabaw to miejsce dedykowane dzieciom - nie przesadzimy, jeśli powiemy, że to dziecięcy raj! Mnóstwo kolorowych dmuchańców, place zabaw, piaskownice, baseny z łódeczkami, tyrolka - wszystko sprawi, że dzieciaki będą miały możliwość spalenia nadmiaru energii, która w nich drzemie, a rodzice chociaż na godzinkę, dwie lub kilka będą mogli odpocząć sącząc kawę i delektując się deserem.

Przeczytaj także: FunPark Polanica-Zdrój - atrakcje dla dzieci

15. GoAir - Wrocław

GoAir

GOair Powietrzne Miasto to największy park rozrywki dmuchany we Wrocławiu. Przygotuj się na skok do świata szalonych atrakcji na obszarze 1500 m², gdzie czeka na Ciebie aż 20 dmuchanych rozrywek. Park jest podzielony na dwie strefy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mali Ninja to dedykowana najmłodszym w wieku od 0 do 3 lat, natomiast Arena Główna to miejsce dla starszych dzieci i dorosłych.

Dla rodziców przygotowano wygodną strefę odpoczynku w GOcafe, gdzie mogą rozkoszować się pysznymi napojami i przekąskami, obserwując równocześnie radość swoich pociech. Zapraszamy do GOair Powietrznego Miasta, gdzie czekają niezapomniane chwile zabawy dla całej rodziny!

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Długosza 42-46 51-162 Wrocław

16. Złoty Pstrąg (Ziemia Kłodzka)

Złoty Pstrąg Karczma Łowisko Kłodzko

W malowniczo położonym Boguszynie Dolnym, rzutem kamieniem od Kłodzka jest takie miejsce, które słynie z dobrych ryb, ale odwiedzają je nie tylko wędkarze. “Złoty Pstrąg” to łowisko i karczma rybna, w której oprócz tego, że dobrze zjecie, czekają też inne atrakcje. Wierzcie nam na słowo - to według wielu najlepsza ryba w okolicy!

Oprócz ryb złowionych własnoręcznie w jednym z dwóch zbiorników wodnych dostępne są też ryby morskie. Na miejscu, w piecu opalanym drewnem wypiekany jest pyszny, chrupiący chleb na zakwasie, a także uraczyć się można swojskimi produktami takimi jak mleko kozie, mleko owcze, sery i jaja od zwierząt mieszkających w zagrodzie.

A po dniu wędkowania wcale nie trzeba wracać do domu - do wynajęcia jest tutaj drewniany Domek Góralski. To świetna opcja na weekend, bo Boguszyn może stać się wygodną bazą wypadową do Kłodzka, Zieleńca czy Barda.

Przeczytaj także: Łowisko Złoty Pstrąg - dlaczego warto odwiedzić?

17. Siruwia - Mała Japonia w Przesiece (Karkonosze)

ogród japoński mała japonia

W długi weekend w Małej Japonii w Przesiece odbędzie się kolejna odsłona kultowej już w tym miejscu Bitwy Epok. Tym razem japońscy wojownicy zmierzą się z okrutnymi Mongołami. Oparte na faktach historycznych opowieści przeniosą widzów w XIII wieku i pokażą obronę samurajów przed najazdami dzikich Mongołów.

W obydwu próbach podbicia Japonii interweniowali bogowie - jak wówczas wierzono, silne tajfuny pomogły Japończykom odeprzeć przeważające siły wroga atakującego od morza. To był Kamikaze, czyli “boski wiatr” - tajfun, który zgodnie z tradycją, zesłany przez bogów, ocalił Japonię przed dwukrotną inwazją Mongołów. Te dramatyczne wydarzenia będą kanwą przygotowanych inscenizacji i pokazów walk prawdziwych wojowników japońskich. Widowisko będzie wzbogacone o specjalne efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Widowiska odbędą się w dniach 13-15 sierpnia o godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00.

Ponadto oczywiście będzie można pospacerować i zrelaksować się w ogrodzie inspirowanym Japonią wśród japońskiej roślinności, oczek wodnych i górskiego klimatu, a dzieci dodatkowo mogą poszaleć w Najwyższym Parku Zabaw na Dolnym Śląsku!

Przeczytaj także: Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia

18. Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

papugarnia karpacz

Jeśli macie na pokładzie dzieci i chcecie spędzić czas na wesoło, rozmawiając z nietuzinkowymi koleżkami, to musicie wpaść do Papugarni Śnieżka w Karpaczu. Papuzi team tworzy aż 12 różnych gatunków papug - wszystkie są w stanie skraść serca odwiedzających ich gości. Na turystów czekają dwa pomieszczenia - w jednym mieszkają duże papugi Ary, a w drugim - mniejsze, choć równie przyjazne inne gatunki. Wszystkie papugi, będące mieszkańcami “Śnieżki” są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje nam któryś z ptaków.

Jeśli wybieracie się tu z małymi dziećmi pamiętajcie o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Wasza głowa. Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających.

Przeczytaj także: Papugarnia Śnieżka w Karpaczu - atrakcje Karkonoszy

19. Przejażdżki meleksem w Szklarskiej Porębie

melex szklarska poręba

Jeśli za weekendowy cel obraliście Karkonosze, to więcej niż pewne, że część z Was zajrzy także do Szklarskiej Poręby. I dobrze, bo to właśnie tu oprócz przemierzania górskich szlaków na pieszo, będziecie mogli skorzystać z innej formy zwiedzania. Chodzi o przejażdżki melexami i bryczkami po zakątkach Szklarskiej Poręby, które dowiozą Was nawet pod sam Wodospad Kamieńczyka.

Podczas przejażdżki malowniczym duktem leśnym, położonym w najbardziej atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę Karkonoszy, możecie zrelaksować się i dać odpoczynek Waszym nogom. To bardzo przydatna atrakcja szczególnie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższe piesze wędrówki - dla rodzin z mniejszymi dziećmi lub osób o słabszej kondycji.

Przeczytaj także: Melexem po atrakcjach Szklarskiej Poręby

20. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

muzeum mineralogiczne

Szklarska Poręba jako umowna stolica Karkonoszy oprócz górskich szlaków ma do zaoferowania również wizyty czysto edukacyjne. W Muzeum Mineralogicznym zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów z całego świata. To różnobarwne minerały, skamieniałości sprzed tysięcy lat, a nawet meteoryt - fani kosmosu będą zachwyceni takim “smaczkiem”! Karkonosze z minerałami mają wiele wspólnego - w Muzeum znajdziecie unikatowe okazy minerałów z polskiej i czeskiej strony gór.

Dodatkowo na terenie muzeum stworzono “las karboński”, w którym podziwiać można skamieliny drzew, które rosły tu przed 300 milionami laty. Wizyta w Muzeum to również ciekawa przygoda dla fanów dinozaurów! Znajdziemy tu skamieniałości i fragmenty szkieletów dinozaurów, ich jaja i skamieliny innych zwierząt jak trylobity czy najstarsze ślady życia na ziemi - stromatolity.

21. Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

lesna huta

Karkonosze słyną też z wielowiekowej tradycji hutnictwa szkła - jedną z najciekawszych jest Leśna Huta w Szklarskiej Porębie. Na oczach widzów wytwarza się tu ręcznie formowane wazony, naczynia i szklana ozdoby. To jednak nie koniec - oprócz tego, że można przyglądać się pracy hutnika, można też na własnej skórze doświadczyć tego, jak wygląda praca w hucie. Na turystów czekają warsztaty zdobienia szkła, malowania bombek i warsztaty szklarskie na gorąco. Ponadto ważnym elementem wizyty w hucie jest podglądanie pracy hutnika w jego codziennym środowisku.

22. Muzeum Ziemi Juna i Strażnica Walońska

muzeum juna

Walońscy poszukiwacze już dawno wiedzieli, że teren Karkonoszy bogaty jest w mineralne skarby. To właśnie te, z terenu Dolnego Śląska, ale i te z innych części Polski i świata minerały są dumą Muzeum Ziemi Juna. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach “Co w skałach siedzi?”, podczas których dowiedzą się jak odnaleźć okruchy złota w piasku rzecznym czy jak dokonać preparacji minerałów za pomocą młotka i przecinaka. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma okulary ochronne, fartuchy i potrzebne narzędzia po to, by wydobyć kamienie ozdobne zamknięte w specjalnych kulach.

23. Karkonoski Park Ducha Gór, czyli Gigantei

Gigantei

Jeśli planujecie spędzić długi weekend blisko gór, to warto wybrać się do Gigantei - Karkonoskiego Parku Ducha Gór. Gigantei jest miejscem rodzinnej rozrywki, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją tworząc jedyny w swoim rodzaju park zawierający zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe. Przekraczając bramę wejściową znajdziecie się w krainie ducha gór Karkonosza, który poprowadzi Was przez piękne szlaki górskie.

Dzieci natomiast poczują się jak prawdziwi odkrywcy! Zdobywając kolejną „górę” będą poznawać wspaniałe postaci strażników i schwytanych przez nich olbrzymich owadów. O jakie owady chodzi? Tego dowiecie się na miejscu! Dodatkowo w GIGANTEI czeka na Was gra terenowa GIGAPRZYGODA, dzięki której wiele edukacyjnych treści na długo zostanie w waszej pamięci, i której rozwiązanie pozwoli każdemu dziecku zdobyć medal “Odkrywcy GIGANTEI”.

Przeczytaj także: Gigantei - atrakcje Karkonoszy

24. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice Karpacz

Wszyscy wiemy, że Karkonosze to miejsce wspaniałych legend i kraina mistycznego Ducha Gór. W Karpaczu, w samym centrum miasta znajduje się jedno wyjątkowo magiczne miejsce, osnute legendą, poświęcone Duchowi Gór. To ekspozycja nagradzana w wielu konkursach, nawiązująca do karkonoskich legend, zaaranżowana tak, byśmy sami poczuli się częścią tajemniczego świata Karkonoszy. W środku czeka na nas prawdziwa gra świateł, iluzji, a przede wszystkim legendy opowiedziane w bajkowy sposób. Dzieci będą zachwycone!

25. Muzeum Sentymentów w Kowarach

muzeum sentymentów

Muzeum Sentymentów to propozycja dla tych, którzy spędzą weekend w Kowarach lub okolicach. Muzeum to wehikuł czasu do przeszłości i jednocześnie okazja, by przenieść się, dosłownie i w przenośni, do czasów PRL-u i powspominać dawne czasy.

Przekraczając próg Muzeum i stawiając nogę w kolejnych pomieszczeniach, prawie nieuniknionym jest uronienie łezki wzruszenia. Przenosimy się przecież do czasów naszej młodości, kiedy to pranie robiliśmy w pralce “Frani”, głównym meblem w każdym salonie była ogromna meblościanka na wysoki połysk, kiedy paliło się “Klubowe” i gdy pokój każdego nastolatka był obwieszony plakatami z wizerunkiem Madonny.

Odwiedziny w Muzeum Sentymentów zachwycą i starszych i młodszych, którzy na szczęście czasów PRL-u nie pamiętają, ale będą mieli okazję poznać namiastkę tamtejszego życia.

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów w Kowarach - niezwykła atrakcja Karkonoszy

26. Podziemne Miasto Osówka (Ziemia Wałbrzyska)

podziemne miasto osowka

Podziemne Miasto Osówka to najbardziej zaawansowany pod względem budowlanym projekt na terenie Gór Sowich, główna kwatera Hitlera, o której dziś niewiele wiadomo. Była budowana przez więźniów przebywających pod władzą okupanta, jednak o jej roli dyskutuje się do dzisiaj. To miejsce, które z każdym krokiem postawionym pod ziemią fascynuje bardziej - najwięcej daje do myślenia fakt, że całe podziemne miasto powstało dzięki pracy ludzi, którymi rękami i prymitywnymi narzędziami drążyli, centymetr po centymetrze, kolejne korytarze. Osówkę powinien odwiedzić każdy, nawet jeśli nie jest zbyt wielkim fanem historii.

Do zwiedzania udostępniona jest trasa historyczna, trasa ekstremalna i trasa naziemna.

Przeczytaj także: Podziemne Miasto Osówka - dlaczego warto odwiedzić?

27. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

muzeum w jaworzynie

Wszyscy miłośnicy dawnej kolei będą zachwyceni w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Muzeum mieści się na terenie najstarszego węzła kolejowego na Dolnym Śląsku i trzeba przyznać - jest co oglądać! Na 3 km torów zgromadzone jest aż 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych z XIX i XX wieku. Ozdobą kolekcji jest zabytkowa, sprawna lokomotywa parowa, unikatowe drezyny kolejowe i zabytkowe polskie lokomotywy. A jeśli będziecie mieć szczęście, może traficie na przejażdżkę zabytkowym taborem.

28. U lemurów w ZOO Łączna

swiat lemurow zoo łączna

Łączna, położona niedaleko Sokołowska to miejsce, które bez dwóch zdań pokochają dzieci! To jedyne górskie zoo w kraju i jedyne, które posiada grupę wilków polarnych. Z definicji zoo, jednak trafniejszym określeniem byłoby: “ogród z opcją wypoczynku wśród zwierząt z całego świata”. Główną atrakcją tego miejsca są lemury, których można dotknąć, nakarmić i zrobić zdjęcie.

Spotkamy tu również kangury, świstaki, pieski preriowe, surykatki, fenki, jeżozwierze, tygrysy, rysie, gibony, antylopy, owce i wiele innych zwierzaków. Największą sensację budzą jednak lemury, do których można wejść, a nawet zrobić sobie zdjęcie!

29. Przejażdżki rowerem elektrycznym po Sudetach

ebike 1

fot. Tomasz Tracewski 

Teraz kilka słów o Sokołowsku, jedynie 86 km od Wrocławia. Właściwie o GreenEbike - Sudeckiej Rowerowni, czyli miejscu, gdzie można cieszyć się górami niezależnie od kondycji. Tutaj wypożyczysz rower elektryczny - to alternatywa dla tych, którzy z jakiś powodów nie są w stanie pokonywać górskich szlaków tradycyjnym rowerem. Jest więc to opcja dla każdego, kto ma chęć eksplorowania Gór Kamiennych, Gór Wałbrzyskich i Gór Suchych.

Szlak “Historyczna 24” poprowadzi Was do schroniska Andrzejówka, do najwyżej położonej warowni w Polsce - Zamku Rogowiec, do wieży Zamku Radosno czy pałacyku myśliwskiego Hochbergów. Po drodze jeszcze istnieje ryzyko trafienia na panoramy Gór Stołowych i Głuszycy. Nie trzeba mieć doświadczenia, by skorzystać z e-bike’a - korzystać może każdy, kto chce poczuć adrenalinę stromych zjazdów i mocnych podjazdów. Przy okazji nie przemęczając się zbytnio.

Góry Izerskie i okolice

30. Spływy pontonowe po Bobrze

spływy pontonowe berga

Nie jest tajemnicą, że Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo regionów Polski. Mamy tu góry, jeziora i rzeki, które udało się zagospodarować tak, by służyły również turystom. Jedną z rzek, z której możemy korzystać na co dzień jest Bóbr, a właściwie jego fragment w okolicy Nielestna, gdzie zlokalizowana jest przystań pontonowo - kajakowa BERGA.

To właśnie tutaj malownicza Dolina Bobru objęta jest Parkiem Krajobrazowym. Dzieje się tak nie bez kozery - w tym miejscu czeka nas nie tylko szumiąca rzeka, ale i czyste powietrze, dzika zwierzyna i mnóstwo zieleni. W takich okolicznościach przyrody po prostu nie ma przyjemniejszej rozrywki niż rzeczny spływ kajakiem bądź pontonem.

Przeczytaj także: Spływy Pontonami po rzece Bóbr BERGA

31. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

sky walk

Ścieżka w chmurach Sky Walk to jedna z kilku podobnych wież widokowych w Polsce, jednak wyróżnia ją to, że jest najwyższą wieżą widokową w naszym kraju. Wznosi się nad Świeradowem na wysokość 62 metrów. Ciekawostką jest, że świeradowska ścieżka jest jedyną ścieżką w koronach drzew w Europie, którą zwiedzać można również nocą. Na szczycie wieży podziwiać można widoki na świeradowskie uzdrowisko i krajobrazy Gór Izerskich.

Sky Walk ma po drodze dla zwiedzających kilka niespodzianek: poza delikatnie wijącą się 850-metrową ścieżką spacerową, którą można pokonać w ok. 20 minut, znajdziemy tu kokon pająka - plątaninę sieci, którą uwielbiają przede wszystkim dzieci, siatka relaksacyjna w kształcie kropki, mapy z panoramą gór czy przeszklona platforma, po wejściu na którą ma się wrażenie jakby nic nie było pod spodem! To miejsce grozy dla osób z lękiem wysokości - ale i okazja, by ten lęk przezwyciężyć. W drodze powrotnej można zejść tą samą trasą lub w ciągu kilku sekund zjechać ze zjeżdżalni.

Przeczytaj także: Sky Walk w Świeradowie Zdroju - dlaczego warto odwiedzić?

32. Kajakiem po Bobrze

kajakiempobobrze

Wspominaliśmy już o Dolinie Bobru i spływach pontonowych, ale nie było jeszcze o kajakach. Spływy “Kajakiem po Bobrze” w Nielestnie to opcja dla tych, którzy wolą nieco większą adrenalinę niż rodzinny, spokojny spływ pontonowy i dla tych, którzy chcą spędzić czas w parze. O widokach na przepiękną, malowniczą dolinę Bobru już nie będziemy wspominać. :) Zielona okolica, czysta rzeka, szum wody i cykające świerszcze. Nas to przekonuje!

Po sąsiedzku - Śląsk

Funzeum w Gliwicach

Funzeum Gliwice atrakcje Śląsk

Dodatkowo jeśli planujecie wyjazd poza Dolny Śląsk, warto zajrzeć do Funzeum w Gliwicach. Nazwa Funzeum, którą tłumaczyć można jako Muzeum Radości odzwierciedla to, co czeka na gości odwiedzających to miejsce. Na prawie 4 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się niezliczona ilość eksponatów. Funzeum to dwie wystawy:

  • Wystawa Koloru, czyli 32 instalacje artystyczno-edukacyjne z 37 scenkami, w których zrobisz przepiękne, niepowtarzalne zdjęcia
  • Wystawa Światła, gdzie znajdziesz zwierciadła, naturalne i sztuczne światła z 25 scenkami do zdjęć.

Dla dzieciaków to niesamowita frajda móc zaszaleć w takim miejscu! ​​

Kopalnia Guido - Zabrze

Kopalnia Guido Zabrze

Kopalnia Guido w Zabrzu to cały kompleks, który z pewnością spodoba się dzieciom. Zwiedzanie odbywa się w prawie całkowitym mroku! Na poziomie 320 metrów pod ziemią poznać można warunki wydobycia węgla, zasady panujące pod ziemią i tradycje górnicze, a także przejechać odcinek trasy wyjątkową podwieszaną kolejką! To jedyna taka kolejka na świecie udostępniona dla turystów. Kolejka zawiezie Was w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych - z bliska będziesz mógł przyjrzeć się jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.

36 ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Mamy nadzieję, że wymienione propozycje sprawiły, że łatwiej zdecydujecie o tym, co robić w długi weekend. Ten wpis to skarbnica pomysłów zarówno na pogodny, słoneczny weekend, jak i na wypadek, kiedy pogoda negatywnie nas zaskoczy (choć takich sytuacji nie przewidujemy!). Weekend aktywny, pełen historycznych ciekawostek czy pod znakiem spokojnego czasu z rodziną nad wodą? Ostateczny wybór opcji na długi weekend zostawiamy Wam. Życzymy udanego wypoczynku!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad