Blog - województwo małopolskie

Atrakcje w Małopolsce - gdzie warto wybrać się w województwie małopolskim?

Małopolska atrakcje

Województwo małopolskie obok dolnośląskiego to najbogatsze w atrakcje województwo Polski. Nic dziwnego - piękny Kraków, Pieniny i Tatry przyciągają co roku miliony turystów spragnionych wrażeń. To nie tylko turyści z Polski, ale i z zagranicy.

Południowa część naszego kraju to bez wątpienia kraina przepięknych zamków, wysokich gór, cudownych rzek i niebywałych zabytków. Jakie atrakcje warto zobaczyć w województwie małopolskim? Zerknijcie na naszą listę ciekawych miejsc w Małopolsce. Pokażemy Wam miejsca, które warto odwiedzić zarówno z dziećmi, jak i z grupą przyjaciół. Jesteśmy pewni, że każdy z Was znajdzie na tej liście coś dla siebie. Zatem... zaczynamy!

SPIS TREŚCI:

Kraków i atrakcje blisko Krakowa

Kraków rynek

Kraków to bez dwóch zdań najważniejsze miasto Polski, jej dawna stolica i również dzięki temu tak bogate w zabytki. Także w niedalekich odległościach od Krakowa mamy kilka kultowych atrakcji. Dotarcie do nich nie zajmie dużo czasu, a na pewno pozostawi moc niesamowitych wspomnień. Wśród licznych atrakcji polecamy Wam m.in. Kopalnię Soli w Wieliczce czy Energylandię w Zatorze. 

Przeczytaj także: Ciekawe miejsca w Krakowie - co warto zobaczyć?

malopolska ulotka 2023

1. Energylandia w Zatorze

eneryglandiaEnergylandia w Zatorze znajduje się ok. 45 km od centrum Krakowa. Nie spodziewamy się, że istnieje ktokolwiek, kto jeszcze nie słyszał o Energylandii, ale gwoli ścisłości: to największy w naszym kraju park rozrywki, który od 2014 roku przyciąga prawdziwe tłumy.

Na głodnych wrażeń czeka aż 6 stref, różniących się od siebie stopniem trudności rollercoasterów: familijna - o umiarkowanym stopniu, w której najlepiej bawić się będą całe rodziny, bajkolandia - strefa dla najmłodszych, urządzona w bajkowym klimacie, strefa ekstremalna - dostępna dla tych, którzy nie boją się maksymalnego poziomu adrenaliny, Water Park - tropikalna wyspa, Smoczy Gród - strefa stylizowana na średniowieczne miasteczko oraz najnowsza, tajemnicza wyspa na środku oceanu - Aqualantis.

Energylandia Zator

W przygotowaniu jest kolejna strefa - Sweet Valley, zachwycająca swoim cukierkowym wyglądem. Prawdziwym hitem dla fanów adrenaliny jest 77-metrowy Hyperion, rozpędzający się do prędkości 142 km/h, największa na świecie drewniana kolejka górska Zadra (żeby zrozumieć jej fenomen trzeba usłyszeć dźwięk drewna podczas przejazdu) i Speed Water Coaster - którego trasa przecinana jest wodnymi przeszkodami (dlatego najlepiej mieć na sobie wtedy płaszcz przeciwdeszczowy).

Energylandia Zator

W Energylandii pojedziecie także na diabelskim młynie, z którego będzie można podziwiać widoki na cały park oraz malowniczą okolicę. Dopiero z góry widać, jak ogromna jest jego powierzchnia! Na terenie Energylandii znajduje się kilkanaście restauracji i mniejszych punktów gastronomicznych oraz strefy odpoczynku (wyrzuty adrenaliny potrafią naprawdę zmęczyć). Cała energylandiowa kraina wygląda jak rodem z amerykańskich bajek - każdy budynek ma swój charakterystyczny, baśniowy kształt. Dzięki temu nie tylko dzieci czują się tu fantastycznie, ale i dorośli mogą poczuć znowu dziecięcą radość.

2. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja z zupełnie innej kategorii, niemniej jednak również warto ją odwiedzić. Potwierdzeniem tego (a może powodem?) jest fakt, że Kopalnia w Wieliczce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i to, że działa nieprzerwanie od średniowiecza, będąc tym samym jedynym takim obiektem górniczym na świecie. I choć przez wszystkie te lata wydrążonych zostało 240 km korytarzy na dziewięciu poziomach, do użytku turystów oddano tylko ok. 2% tej trasy. Na turystów czekają dwie opcje zwiedzania - Trasa Turystyczna i Trasa Górnicza. Ale najpierw musimy zjechać 135 metrów pod ziemię!

Na dole oczom Waszym ukaże się kultowa Kaplica Św. Kingi, magiczne komory wyrzeźbione w soli, z masą pomniejszych pomników, płaskorzeźb i rzeźb znajdujących się w środku, a nawet podziemne, solankowe jeziora! Przewodnicy podziemną architekturę przeplatają z opowieścią o codzienności górników - narzędziach, maszynach górniczych i stosowanych przed laty metodach wydobycia i transportu soli.

Kopalnia Soli Wieliczka

Propozycją tylko dla osób, które nie boją się ciemności jest Trasa Górnicza. Tutaj solne labirynty zwiedza się niemal po ciemku - tylko z użyciem lampy. Żeby nie było zbyt łatwo, na każdego czekają trudne górnicze zadania - poszukiwanie soli, odnalezienie właściwej trasy 100 metrów pod ziemią czy badanie atmosfery kopalnianej. Obok Kopalni w Wieliczce znajduje się Tężnia Solankowa, gdzie spływająca po tarninie woda tworzy bryzę, podobną do tej nadmorskiej. Jeśli więc nad morze nam nie po drodze, to nawet na południu Polski będziemy mieć okazję, by poprawić swoje samopoczucie, wyciszyć nerwy czy oczyścić drogi oddechowe, wdychając leczniczą solankę.

Podróż przez wieki rozwoju ludzkości (bo złoża soli mogą sięgać tu nawet 14 milionów lat!). Pod ziemią, na trasie można także odpocząć i uzupełnić kalorie w Karczmie Górniczej, która znajduje się 125 metrów wgłąb ziemi!

3. Park Miniatur - Inwałd

park miniatur inwałd

Centrum Krakowa i Inwałd dzieli około 50 km - jest to więc świetny pomysł na jednodniowy wypad poza miasto (pod warunkiem, że wszystkie atrakcje Krakowa już zwiedziliśmy ;)) Właściwie nazwa Parku w Inwałdzie nie odzwierciedla nawet w części tego, co czeka w środku na turystów. W istocie to kilka tematycznych parków, tworzących rodzinny park rozrywki: Dinolandia, gdzie znajdują się ogromne figury prehistorycznych tych gadów, ogrody Jana Pawła II, w których tysiące kolorowych kwiatów, ułożonych w piękne wzory wprowadzają w prawdziwy zachwyt, park “Świat Marzeń” z miniaturami najpiękniejszych zabytków światowej klasy, a także warownia, gdzie pracują średniowieczni rzemieślnicy, a życie toczy się tam swoim rytmem - tym średniowiecznym oczywiście!

Park miniatur Inwałd

Na terenie parku znajduje się mnóstwo innych atrakcji. W Lunaparku dzieci szaleć mogą na zjeżdżalniach, karuzelach, dmuchanych zamkach, diabelskim młynie, a nawet w dzikiej rzece, w której spływa się pontonami. Na terenie warowni, otoczonej drewnianymi balami można zwiedzić salę tortur i park ruchomych smoków, podejrzeć pracę garncarza czy kowala, a w podziemnym labiryncie podjąć się walki na śmierć i życie (a właściwie na laserową broń, która oczywiście jest całkowicie bezpieczna).

Jest tu nawet park linowy, wystawa klocków LEGO, przeprawa Smoczymi Tratwami i Park Wodnych Doświadczeń. Mało? To może skusicie się na to, by stanąć oko w oko z Tyranozaurem Rexem? A jeśli nie interesują Was groźne gady, to zechcecie nacieszyć wzrok kwiatowym obrazem, przedstawiającym papieża Jana Pawła II? Można to zrobić z wieży widokowej, więc obiecujemy, że widoki będą przednie!

4. Kucyk mini ZOO - Inwałd

mini zoo inwałd

Skoro już zatrzymaliśmy się w Inwałdzie to nietaktem byłoby pominąć drugą ważną atrakcję tego miejsca, którą szczególnie kochają dzieci. Mini ZOO Agrokucyk będzie doskonałym miejscem dla dzieci, chcących z bliska przyjrzeć się zwierzakom takim jak nutrie, lemury, kapucynki, kaczki, ostronosy, lamy, alpaki, owce, osły i wiele innych. Mało tego - mieszkańców mini ZOO można nawet nakarmić własnoręcznie specjalnie przygotowaną w tym celu karmą.

mini zoo inwałd

Nie wszystkich co prawda - wyjątkiem są chociażby lisy, kangury, szopy czy jeżozwierze. Fani mniejszych zwierzątek na pewno będą cieszyć się na spotkanie z wiewiórkami, szynszylami czy tchórzofretkami. Oprócz integracji ze zwierzakami, które najczęściej są bardzo przyjazne, na dzieci czekają też inne atrakcje - małpi gaj z trampolinami, piaskownicami, torami przeszkód, dmuchańcami i basenem z kulkami. Głodni rywalizacji mogą stanąć w szranki w takich potyczkach jak strzelanie z łuku, skoki w workach czy przeciąganie liny.

Nazwa mini ogrodu zoologicznego zobowiązuje - tytułowe kucyki chętnie będą brać udział w przejażdżkach czy nauce ujeżdżania. Jesteśmy pewni, że wszystkie dzieci i każdy, kto kocha zwierzęta będzie zachwycony!

Pieniny - poznaj atrakcje

zapora Czorsztyn

Pieniny obok Tatr to jeden z najbardziej urokliwych zakątków górskich w Małopolsce. Pierwsze, co przychodzi na myśl po usłyszeniu hasła “Pieniny” to (słusznie zresztą malowniczy Dunajec, Trzy Korony i słynna Sokolica. Zostawmy jednak górskie szlaki, a skupmy się na tym pierwszym - rzece, wokół której toczy się część życia turystów, odpoczywających w Pieninach.

Przeczytaj także: Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

5. Flisacy - spływy tratwami Dunajcem

flisacy

Wiedzieliście, że spływy tratwami to jedna z najstarszych atrakcji turystycznych w Polsce? Jak myślicie, dlaczego jest tak znana do dziś? Podziwianie niezmienionej od setek lat dzikiej przyrody, rwącej rzeki i górskich szczytów z poziomu flisackiej tratwy to świetna przygoda właściwie dla każdego. W przeciwieństwie do wędrówek górskich wcale nie musisz mieć świetnej kondycji, by móc cieszyć się urokami gór. Wystarczy wsiąść na złożoną z pięciu, związanych ze sobą czółen tratwę, zaufać flisakowi, który pokieruje tą wyprawą i cieszyć się wspaniałymi widokami na pienińską przyrodę i szumem dzikiego Dunajca.

Spływ Dunajcem Pieniny

Do wyboru są dwie trasy - kończąca się w Szczawnicy (18 km, ok. 2 h 15 minut) oraz w Krościenku (23 km, ok. 2 h 45 minut). Spływowi towarzyszy opowieść Flisaka - Flisacy to prawdziwi gawędziarze, którzy uraczą nas opowieścią o przyrodzie i kulturze Pienin oraz legendami o Janosiku. W trakcie spływu można podziwiać takie punkty jak szczyty Cisowca, Rabsztyna, Macelaka, Trzy Korony, Siedmiu Mnichów, cypel Upranek czy wioska Majere po słowackiej stronie granicy.

Różnica poziomów wynosi 36 metrów, więc możemy się spodziewać także małego powiewu adrenaliny. Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W Pieninach punkt absolutnie obowiązkowy!

6. Góral Ponton - spływy pontonami i kajakami Dunajcem

Rafting Dunajcem Goral Ponton

Podobną, choć jednak różniącą się od tratw flisackich opcją spływu Dunajcem jest spływ pontonowy lub kajakowy. Dunajec to jedna z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych rzek Polski, jeśli chodzi o spływy, łączące przebywanie na łonie natury z fizycznym wysiłkiem, pięknymi widokami i integracją uczestników. Nie ma znaczenia wiek uczestników spływu - to atrakcja bezpieczna i niosąca mnóstwo korzyści każdemu: wyciszenie się w otoczeniu pięknych, górskich krajobrazów i szumiącej wody.

Również ci, którzy nie mają doświadczenia w spływach i ci, którzy nie mają świetnej kondycji fizycznej bez większych problemów poradzą sobie nawet z tak dziką rzeką jak Dunajec.

Góral Ponton

Trasa wiedzie przez odcinek Dunajca, płynący przez Pieniński Park Narodowy. Są dwie opcje spływów: ze Sromowców Niżnych lub Sromowców Wyżnych z metą w Szczawnicy bądź Krościenku - wybór zależy od preferencji uczestników. Można płynąć samemu (każdy uczestnik dostaje wszelkie sprzęty, które odpowiadać będą za jego bezpieczeństwo), ale możliwy jest również spływ z przewodnikiem, który zapozna turystów z intrygującą historią i ciekawostkami na temat regionu.

Spływ rwącą rzeką i jednoczesne podziwianie pięknej przyrody oraz fakt, że aby dopłynąć do mety potrzeba współpracy wszystkich uczestników spływu tworzą łącznie świetną propozycję na wyjazd w któryś z pogodnych dni (spływy możliwe są w sezonie wiosenno-letnim). Jeśli planujecie spływ pontonem pierwszy raz w życiu nie musicie się bać! Trasa na pewno utkwi w Waszej pamięci i pozostawi w niej ciepłe, emocjonujące wspomnienia!

Tatry - atrakcje, które musisz odwiedzić

morskie oko - góry w polsce

Zmieniamy pasmo górskie i przenosimy się w Tatry - a właściwie do Zakopanego, będącego zimową stolicą Polski. Zakopane kojarzy chyba każdy - liczni turyści, gwar miasta i bliskość szlaków tatrzańskich to jego znaki rozpoznawcze. Podrzucamy kilka pomysłów na spędzenie czasu w Zakopanem po uskutecznieniu górskich wędrówek.

Przeczytaj także: Zakopane atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

7. BeHappy Museum Zakopane

behappy museum zakopane

Z nazwy Be Happy Museum, z muzeum mające niewiele wspólnego. No chyba, że mówimy o muzeum szczęścia, stworzonym z myślą, aby to szczęście udokumentować zdjęciami! Jeśli tak, to jak najbardziej możemy przyznać - eksponatem będzie tu każde miłe wspomnienie i unikalne zdjęcia na tle kolorowych, fantazyjnych instalacji. Znajdziemy tu dziesiątki teł do robienia kreatywnych zdjęć - wszystko w tematyce słodkości.

Scenografie z kultowymi donatami, bajkowymi jednorożcami i ogromnymi słodyczami sprawiają, że turysta czuje się bardzo maleńką częścią tej słodkiej gry i ma ochotę zatopić się w lukrze! To miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale i dla wszystkich, którzy kochają robić sobie zdjęcia i wykorzystywać swoją kreatywność. W BeHappy Museum dodatkowo znajdują się pokoje iluzji, w których wszystko wywraca się do góry nogami i… już sami zaczynamy wątpić, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja!

8. Illusion House - Zakopane

Illusion House Zakopane

Kolejnym magicznym miejscem w Zakopanem jest Illusion House - niezwykły obiekt, w którym wyjątkowe obrazy 3D i zwierciadła tworzyć będą iluzje optyczne i lustrzane, a łamigłówki logiczne rozruszają szare komórki, wędrujących po Zakopanem turystów. Może sami macie ochotę stać się częścią niezwykłego obrazu? Nagle znaleźć się w dżungli w towarzystwie tygrysa, albo pogłaskać polarnego misia?

A może znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu albo popływać w basenie, w którym nie dotknie Was ani kropla wody? Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego czasami widzimy to, co w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym to znak, że Illusion House będzie miejscem dla Was. A jeśli dodatkowo lubicie robić kreatywne zdjęcia to… macie już wystarczającą ilość argumentów!

9. Tatrzańskie mini ZOO - Zakopane

tatrzanskie mini zoo zakopane

Kto powiedział, że w górach nie może być zoo? A właściwie mini ZOO, w którym nie tylko można spacerować wśród zwierząt, ale i przytulać się do nich czy karmić specjalną karmą? W tatrzańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają alpaki, kozy, nutrie, pawie, owce, jeleń, kangury, kozice górskie, muflony, osły, daniele, króliki, mundżaki i inne zwierzaki. Teren zoo zaaranżowany jest tak, że większość zwierząt chodzi wolno - wyjątki to osioł, kozice górskie i nutrie, z którymi spotkanie mogłoby być niebezpieczne.

Tatrzańskie mini ZOO to atrakcja robiąca największe wrażenie na najmłodszych turystach, którzy z chęcią częstują puchatych towarzyszy marchewkami, kawałkami owoców, ziarnami czy siankiem. To swego rodzaju symbioza - zwierzaki są zadowolone ze smakołyków, a dzieci z faktu, że mogły własnoręcznie nakarmić mieszkańców tatrzańskiego zoo! Dodatkowo dzieci korzystać mogą ze specjalnie przygotowanego placu zabaw, trampolin i dmuchańców latem, oraz ze zjeżdżalni pontonowej zimą.

10. Galeria Figur Stalowych - Zakopane

galeria figur stalowych zakopane

Kolejnym miejscem, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych jest Galeria Figur Stalowych, gromadząca 105 figur, postaci z bajek, samochodów i motorów stworzonych w wyniku recyklingu złomu stalowego: kół zębatych, klocków hamulcowych, łańcuchów, nakrętek czy śrub. Największe wrażenie robi fakt, że wszystkie figury stworzone są ludzkimi rękoma, bez pomocy odlewów czy ciężkich maszyn. Dzięki temu każda figura jest wyjątkowa i aż trudno uwierzyć, ile czasu, cierpliwości i pracy kosztowała!

To wspaniały przykład, pokazujący, jak można przetworzyć śmieci z korzyścią dla planety i innych ludzi - gdzie dziesiątki tysięcy żelaznych odpadów przetworzono na stos uśmiechów turystów! Jesteśmy pewni, że żeby wyjść z Galerii Figur Stalowych będziecie musieli najpierw zebrać z podłogi szczęki, które prawie na pewno opadną z wrażenia. ;)

11. Iluzja Park - Zakopane

Ilusion Park

Iluzja Park to kolejne miejsce w Zakopanem, poświęcone iluzji, jednak w nieco innym wydaniu niż poprzednie. W kultowym budynku Dworca Tatrzańskiego na zakopiańskich Krupówkach znajdziemy m.in. kran, z którego ciągle leje się woda, choć nie jest do niczego przymocowany, czarodziejski stolik, tańczące kolorowe cienie, studnię bez dna, latającą piłkę. Na miejscu czeka też pokaz uderzenia pioruna o mocy 2 milionów volt, który ma pokazać jak niebezpieczne może być wspinanie się po górach w czasie burzy.

Czemu tak łatwo oszukać ludzki mózg? Na to pytanie prawdopodobnie znajdziecie odpowiedź w Iluzja Parku, jednak ostrzegamy - zabawa ta może być uzależniająca! Jeśli chcecie przekonać się jak nauka może przeplatać się z magią, jak to jest gdy wiatr wieje z prędkością 156 kilometrów na godzinę, jak to jest stanąć oko w oko z niedźwiedziem, o co chodzi z lewitacją i czy znikanie jest trudne, zapraszamy do Iluzja Parku. Szczególną frajdę będą miału tu rodziny z dziećmi - te do ukończenia 3 roku życia wchodzą do środka za darmo!

12. Dom Do Góry Nogami - Zakopane

dom do gory nogami

Mówi się, że niektóre wydarzenia wywracają świat do góry nogami… A zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby rzeczywiście świat odwrócił się o 180 stopni? Uwaga, spojler: byłoby… dziwnie! Można to sprawdzić w Domku Do Góry Nogami w Zakopanem, w którym meble, przedmioty codziennego użytku i sam domek jest postawione do góry nogami właśnie. Wizyta w odwróconej chatce będzie próbą oszukania grawitacji, jednak uprzedzamy - błędnik może zwariować!

Okaże się, że zwykłe stanie prosto wcale nie jest takie proste jak wydaje się być na co dzień. Stoi za tym fakt, że domek jest nie tylko odwrócony do góry nogami, ale także lekko przechylony. Domek jest świetnym miejscem nie tylko do zmierzenia się z zupełnie nowym doświadczeniem, ale także do zrobienia ciekawych zdjęć czy nagranie nietuzinkowych filmików. Sprawdź, czy dasz radę oszukać grawitację!

Małopolska pełna atrakcji!

małopolska atrakcje

Przeczytałeś właśnie o ciekawych atrakcjach turystycznych w Małopolsce. Na naszej liście znalazły się miejsca, w które można wybrać się solo, w parze, z dziećmi lub grupą przyjaciół. Nasz przekrój atrakcji w Małopolsce zawiera te, znajdujące się na łonie natury, jak i te, które powodują inny rodzaj zachwytu, często także ekscytację i adrenalinę.

Mamy nadzieję, że nasza lista atrakcji w Małopolsce pomoże Wam zaplanować swój wymarzony wyjazd. Życzymy zatem udanego wypoczynku w tym pięknym regionie Polski!

malopolska ulotka 2023

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad