Blog - województwo opolskie

Opolskie - co warto zobaczyć?

opolszczyzna atrakcje, opolskie atrakcje turystyczne, opole atrakcje, opole atrakcje dla dzieci, góry opawskie, kopa biskupia, zamek moszna, fabryka robotów, jurapark krasiejów

Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie? Poznaj atrakcje najmniejszego województwa w Polsce.

Opolszczyzna zaskakuje! Zwiedzaj najciekawsze miejsca w opolskim

 

Opolszczyzna położona jest w południowo-zachodniej części Polski. Pomimo, że jest najmniejszym województwem to zdecydowanie bogatym w atrakcje i bajkową architekturę. To region, który zwiedzicie o każdej porze roku i zapewniamy Was, że się nie zawiedziecie. Zadowoli wielbicieli wędrówek, turystów fascynujących się architekturą oraz fanów niezapomnianych emocji, których można doświadczyć w parkach rozrywki. A jeśli nadal rozważacie czy warto odwiedzić Opolszczyznę, to pozwólcie że rozwiejemy Wasze wątpliwości.

Przebojowe Opole i jego atrakcje

123518499 m

Jak pewnie każdy z Was wie, stolica województwa opolskiego słynie z Festiwalu Piosenki Polskiej, dlatego zwiedzanie rozpocząć możecie od wizyty w Amfiteatrze Tysiąclecia, bo to właśnie tutaj od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Następnie warto odwiedzić wyjątkowe miejsce – Muzeum Piosenki Polskiej. Drugiego takiego nie zobaczycie. Oprócz efektownego wnętrze, wypełnionego blaskiem neonowych napisów z fragmentami tekstów piosenek, czeka tam na Was multimedialna wystawa poświęcona historii polskiej piosenki. Możecie tam również posłuchać licznych utworów, obejrzeć teledyski, wywiady czy reportaże. Jeśli jesteś fanem muzyki, to będziesz w siódmym niebie.

Spacerując po pięknym Rynku, udajcie się w stronę Starego Rynku i spójrzcie pod nogi, ponieważ znajdziecie tam Aleję Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Natomiast jeśli chcecie złapać oddech i poczuć klimat dawnych wsi to musicie wybrać się do Muzeum Wsi Opolskiej. To piękny skansen, w którym zobaczycie jak kiedyś mieszkało się na wsi. To ogromny teren z wiejskimi ogrodami, gdzie znajduje się około 50 świetnie zachowanych, drewnianych domków, wyposażonych w dawne sprzęty i meble.

muzeum wsi opolskiej

Jeżeli planujecie wycieczkę z pociechami, polecamy opolskie ZOO, które znajduje się na spokojnej, zielonej Wyspie Bolko, która z pewnością Was oczaruje. Wszystkich wielbicieli romantycznego nastroju, zachęcamy do spaceru po Rynku o zachodzie słońca. Szczególnie, że życie tętni tam nawet do późnych godzin nocnych. Koniecznie udajcie się na spacer wzdłuż rzeki Odry, tak zwaną opolską Wenecją, gdzie oświetlone kamienice odbijają się w wodach Młynówki, tworząc tym samym nietypowy klimat. Na koniec nastrojowego wieczoru, skierujcie swoje kroki nad Stawek Barlickiego, gdzie odbywa się zjawiskowy spektakl – podświetlone fontanny tańczą w takt polskich przebojów.

Daj się zaskoczyć na Opolszczyźnie

arboretum lipno

Arboretum w Lipnie to miejsce, które musicie zobaczyć zwiedzając opolskie. Park dendrologiczny w Lipnie to najstarsze arboretum w Polsce. Znajdziemy w nim wiele przepięknych, kolorowych roślin i kwiatów. Park słynie z kolekcji azalii i rododendronów. Polecamy odwiedziny szczególnie wiosną, gdzie park zamienia się w piękny ogród wypełniony kwiatami. Efekt zapierający dech w piersiach – przekonajcie się sami.

Odkryj Nysę i Otmuchów

nysa jezioronyskie

Zaledwie 27 km dalej znajduje się Nysa – miasto, które przyciąga wielu turystów, szczególnie fanów zabytków i architektury. Śmiało można stwierdzić, że Nysa uznawana jest za perłę śląskiej architektury, a to wszystko za sprawą „panoramy stu wież”, która rozpościera się na tym terenie. Rynek to główny plac miasta, przy którym usytuowały się ciekawe zabytki. Wyłania się z niego bazylika św. Jakuba oraz Ratusz, w którym udostępniono dla turystów wieżę widokową. Warto zobaczyć również popularną Fontannę Trytona, perłę śląskiego baroku czyli kościół św. Piotra i Pawła oraz Twierdzę Nyską, w której dla turystów udostępniony został Ford Wodny. Nysa przyciąga wielu turystów, ponieważ znajduje się tam słynne Jezioro Nyskie. Oprócz plaży, imprez i licznych atrakcji, przyciąga tłumy odbywającym się co roku Festiwalem Wody i Ognia. To spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Otmuchów

Raptem 12 km dalej, możemy odwiedzić Otmuchów. To piękne miasto, które leży u stóp Przedgórza Sudeckiego. Przechadzając się po Rynku uwagę przykuwa XVII-wieczny barokowy kościół oraz nieco starszy, bo XVI-wieczny Ratusz. W oddali wyłania się zabytkowy, ogromny zamek. Oprócz pięknych budowli, miasto słynie z Jeziora Otmuchowskiego, które jest największym jeziorem w okolicy, utworzonym na Nysie Kłodzkiej.

Góry Opawskie - zwiedzaj i odkrywaj

image6

W Głuchołazach czeka na nas idealne miejsce na odpoczynek i wyciszenie się od zgiełku miasta – Park Zdrojowy, który znajduje się na zboczach Przedniej Kopy. To ukryta perełka głuchołaskiego zdroju. Idealne miejsce na odprężenie i krótki spacer, podczas którego możemy nacieszyć się przepięknym widokiem i odetchnąć świeżym powietrzem. Jedynie 7 km dalej, w Jarnołtówku znajdzie się coś dla fanów górskich wędrówek – Biskupia Kopa. Jest najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. W trakcie wędrówki, bo na wysokości 765 m n.p.m. znajdziecie schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego – to jedyny taki obiekt w Górach Opawskich. Schronisko oferuje turystom noclegi (aż 50 miejsc), pyszne dania, a także organizuje liczne imprezy. Natomiast na szczycie czeka na Was zabytkowa wieża widokowa, znajdująca się już po czeskiej stronie, z której możecie podziwiać niesamowity krajobraz Gór Opawskich. Szczyt mierzy 890 m n.p.m. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie szlak, a wędrówka wśród pięknej przyrody nie sprawi problemu nawet dziecku.

Pokrzywna

rosenau zaginione miasto

Tylko 2 km dalej, w Pokrzywnej odwiedzić możemy Park Rozrywki - Zaginione miasto Rosenau. Idealne miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji dla całych rodzin. Czekają tu na Państwa liczne atrakcje, takie jak park wodny, park żywiołów, sztolnia czy jaskinia dzikich zwierząt. Zapewniamy, że nie będziecie się nudzić, a co więcej spędzicie świetnie czas. Co ciekawe nazwa „Rosenau” nawiązuje do legendy o osadzie, która podobno w średniowieczu istniała w Górach Opawskich.

Zamek Moszna i Fabryka Robotów

zamek moszna

Zwiedzając ten region Polski, nie można zapomnieć o zdecydowanie najbardziej znanym obiekcie – Zamku w Mosznej. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, a nawet zza granicy. To piękna, zabytkowa rezydencja o niepowtarzalnej architekturze, położona we wsi Moszna, przypominająca zamek niczym z bajek Disneya. Nie bez powodu to miejsce jest określane jako „bajkowy zamek”. Wszystko za sprawą 365 pomieszczeń, które się w nim znajdują oraz 99 wieżyczek. Dzięki temu zamek wygląda przepięknie i zachwyca każdego turystę. Poza tym wokół zamku znajduje się magiczny park, przez który przepływa mała rzeczka. Jest tam kilka mostków, piękne kwiaty i drzewa, które dodają uroku o każdej porze roku. Cała atmosfera tego miejsca sprawia, że naprawdę możemy poczuć się jak w bajce. To z pewnością obowiązkowy punkt na naszej liście. Zaskakującą atrakcją na mapie Opolszczyzny jest Fabryka Robotów znajdująca się w tej samej miejscowości. Bez wątpienia to jedyne takie miejsce w Polsce. To coś dla wszystkich miłośników filmów science fiction. Czekają tam na Was ogromne, stalowe roboty inspirowane właśnie filmami sci-fi. Warto podkreślić, że wszystkie znajdujące się tam postacie zostały zbudowane ręcznie przez jednego człowieka Sebastiana Kucharskiego. To niesamowite miejsce, w którym możecie podziwiać nietuzinkowe dzieła.

Góra św. Anny – miejsce, które musisz odwiedzić

DJI 0018

Wybierając się coraz bardziej w głąb województwa opolskiego, musicie dodać do listy to miejsce – Góra św. Anny. Wieś, która słynie głównie z tego, że co roku przybywają tu tłumy turystów do Sanktuarium św. Anny na uroczystości odpustowe. Góra św. Anny to idealne miejsce dla fanów architektury i pięknych zabytków. Dookoła kościoła roztacza się dziedziniec, tzw. Rajski Plac. Nieopodal wzrok przykuwa górujący nad okolicą pomnik Jana Pawła II. Zobaczymy tam również Grotę Ludzką – to wykuta w wapiennym kamieniu grota, w której stoi figurka Maryi. Spod groty można udać się na szlak kapliczek kalwaryjnych, które porozstawiane są wokół wsi. Zwiedzając Górę św. Anny warto udać się do Rezerwatu Geologicznego, gdzie z platformy widokowej można podziwiać krajobraz oraz zobaczyć złoża skał nefelinitów i tufu wulkanicznego, ponieważ Góra św. Anny to nie tylko sanktuarium, ta góra to tak naprawdę dawny wulkan. Wędrując licznymi ścieżkami, dotrzemy do starego amfiteatru, który robi naprawdę wrażenie. Musicie to zobaczyć… To największy w Polsce amfiteatr. Koniecznie sprawdźcie jego akustykę! Kiedyś na szczycie amfiteatru stało mauzoleum ku czci pięćdziesięciu jeden Niemców poległych w bitwie o Górę św. Anny. Obecnie stoi tam 11 metrowy pomnik Czynu Powstańczego, który możemy podziwiać.

Raptem 11 km dalej, w Olszowej możemy odwiedzić wyjątkową atrakcje dla fanów historii – Park Miniatur Olszowa. Przepiękny ogród o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych, w którym znajdą Państwo 18 miniatur najbardziej znanych obiektów na świecie, w skali 1:25. Polecamy to miejsce szczególnie na wycieczki z dziećmi, ponieważ to świetny sposób na poznanie kawałka historii.

JuraPark w Krasiejowie – polecamy dla dzieci

jurapark krasiejow

Na zakończenie zwiedzania turyści mogą udać się do jednej z najciekawszych atrakcji Opolszczyzny – Parku Jurajskiego – JuraPark w Krasiejowie. Na miejscu czekają na nas dwa fascynujące obiekty. JuraPark to wyjątkowe miejsce pełne ekscytujących niespodzianek. Na niejednego małego odkrywcę czeka spotkanie z dinozaurami i niezapomniana przygoda w Tunelu Czasu (jednego z najdłuższych kin 3D na świecie), gdzie poznamy proces narodzin naszej planety Ziemi. Natomiast przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie. To miejsce na mapie Opolszczyzny, które musicie koniecznie odwiedzić, szczególnie ze swoimi pociechami.

Dlaczego warto przyjechać na Opolszczyznę?

123518496 m

Najmniejsze województwo w Polsce? To nie znaczy, że musisz się tam nudzić. Pozwól, że poprowadzimy Cię w głąb tego regionu, a na pewno odkryjesz interesujące atrakcje turystyczne. Pamiętaj… daj się zaskoczyć!

MAPA ATRAKCJI OPOLSZCZYZNY

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ODKRYJ Z NAMI ZABYTKI OPOLSZCZYZNY

AKTYWNIE NA OPOLSZCZYŹNIE - POZNAJ ATRAKCJE

OPOLSZCZYZNA - TOP 14 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad