To region bogaty w pasma górskie, rzeki, potoki, parki krajobrazowe. Beskidy to wyjątkowe miejsce, piękne zarówno latem, jesienią jak i zimą. Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach, które ciągną się na dystansie 600 km.
Piękne góry, cudowne panoramy i interesujące miejsca - to walory tego regionu. Śląsk Cieszyński to region szczególny. Historycznie obejmuje on ziemie dawnego Księstwa Cieszyńskiego, w jego granicach z lat 1315 - 1572, podzielone w 1920 roku pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Pod względem geograficznym, rozciąga się na terenach zachodniej części Pogórza Śląskiego, Beskidu Śląskiego, wschodniej części Beskidu Śląsko-Morawskiego, południowo-wschodniej części Kotliny Ostrawskiej oraz południowo-zachodniej części Kotliny Oświęcimskiej. To zakątek Polski zróżnicowany kulturowo, z bogactwem tradycji i zwyczajów. Warto zwiedzić to miejsce i czerpać z niego inspirację.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Największa górska twierdza w Europie, niezwykli przewodnicy i moc fantastycznych atrakcji oraz historii! Odwiedźcie Twierdzę Srebrna Góra na Dolnym Śląsku!
Odkryj Kolejkowo Wrocław - niezwykłą atrakcję, która zabierze Cię w podróż przez Dolny Śląsk w miniaturze. Zanurz się w magiczny świat pełen detalów, gdzie każdy element makiety został stworzony z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.
Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.
SPIS TREŚCI:
Królowa Beskidów i inne szczyty
Na początek Barania Góra, to stąd wypływa Wisła. Na stokach Baraniej Góry, zwanej „Królową Beskidów” istnieją dwa rezerwaty przyrody Barania Góra oraz Wisła. Bogactwo przyrodnicze to znak rozpoznawczy Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. W beskidzkich rezerwatach zwracają uwagę bory i lasy mieszane oraz bory świerkowe, porastające tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki oraz w rezerwacie Wisła, obejmującego potoki Malinka, Biała i Czarna Wisełka. Pięknymi lasami warto wybrać się na Baranią Górę, drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego (1220 m n.p.m.).
Jeżeli przyjedziemy w odpowiednim czasie, będziemy mogli podziwiać cudowne krokusy, których w Beskidach nie brakuje. Hala Rysianka (1322 m n.p.m.) to następny szczyt, który warto zdobyć, bo widoki z góry zachwycają. Na Hali Rysiance jest jedna z najbardziej widokowych polan w Beskidzie Żywieckim. Rozpościera się z niej rozległa panorama na Pilsko i Babią Górę, a także Tatry. Dolina Wapienicy to kolejny interesujący przyrodniczo obszar należący do Beskidu Śląskiego, niedaleko Bielska-Białej. Polecamy też szlaki w Bieskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim.
Z pewnością warto wybrać się także na Wielką Czantorię, malownicza trasa wychodzi z Wisły. W Beskidach nie brakuje także ciekawych obiektów skalnych. Można je napotkać na trasie górskiej wiodącej na szczyt Malinów w Beskidzie Śląskim i Malinowską Skałę. Na trasie znajdują się liczne wychodnie skalne, jaskinie w tym najdłuższa jaskinia polskiego fliszu karpackiego (Jaskinia Wiślańska) oraz udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska oraz Malinowskie zlepieńce skalne. To naprawdę interesujące obiekty przyrodnicze.
W Istebnej natomiast znajduje się coś, co z pewnością zainteresuje miłośników przyrody. To istebniański świerk - wyjątkowy gatunek świerka, który rośnie wyłącznie w tych okolicach. Aby chronić genetyczne wartości świerkowych lasów i zachować je dla potomnych, utworzono Regionalny Bank Genów Świerka. Miłośnicy górskich wędrówek będą zachwyceni wędrując na szczyt Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim, jest on bowiem pięknie położony, a trasa nad wyraz malownicza.
Warto wybrać się również na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim i Łopień w Beskidzie Wyspowym. Równica koło Ustronia w Beskidzie Śląskim to kolejny szczyt, który polecamy turystom w Beskidzie Śląskim. Położony jest pomiędzy dolinami Wisły z zachodu oraz Brennicy z drugiej strony, wznosi się na wysokość 885 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać malowniczą panoramę uzdrowiska Ustroń oraz rubieży Beskidu Śląskiego.
Wisła - serce Śląska Cieszyńskiego
Wisła… nie sposób ominąć tego miasta podczas wycieczek po Beskidach i Śląsku Cieszyńskim. Znane ze skoczni narciarskich, Adama Małysza i pisarza Jerzego Pilcha, który uczynił z tego uroczego i klimatycznego miasta krainę pełną niesamowitych opowieści. Gdy czytamy o Granatowych Górach, widzimy pasma górskie widziane właśnie z Wisły. Wisła to znane uzdrowisko, miejscowość zamieszkała w znacznej mierze przez ewangelików, przyciąga turystów o każdej porze roku. Wisła leży w Beskidzie Śląskim, wybierzemy się z niej na Wielki Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie, Baranią Górę, Wielką Czantorię.
Co jeszcze warto zobaczyć w Wiśle? Skocznia narciarska w Wiśle-Malince to obiekt znany i ważny dla regionu, arena wielu konkursów. Warto się tam wybrać. Spacer po centrum Wisły także przyniesie turystom dużo radości. Plac Bogumiła Hoffa, ulica 1 Maja, Aleja Gwiazd Sportu z tablicą Adama Małysza - to tylko niektóre atrakcje. Warto przyjrzeć się także świątyniom, których w tym niewielkim, ale uroczym mieście jest aż 11. Na szczególną uwagę zasługuje kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła.
Dolina Białej Wisełki to kolejny punkt na mapie turystycznych atrakcji Wisły. Ta Dolina Beskidu Śląskiego znajduje się na szlaku prowadzącym na Baranią Górę. Położona jest nad malowniczym Jeziorem Czerniańskim. Wspaniała wyprawa z przepięknymi krajobrazami w tle. Jezioro Czerniańskie jest znane z cudownych widoków. Niedaleko za nim znajduje się 8-metrowy wodospad.
Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego to miejsce, które przybliży turystom walory kulturowe i historyczne tego niezwykłego miejsca. Wiślańskie muzeum jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku wybudowanej przez wiślański zbór ewangelicki. W karczmie sprzedawano trunki z browarów i gorzelni książęcych. Swoją siedzibę miała w niej także szkółka parafialna. Wiślańskie muzeum posiada cztery działy: etnograficzny, fotografii, historyczny i sztuki. Stałą wystawę muzeum stanowią eksponaty obrazujące podstawowe dziedziny życia, kultury i twórczości górali Beskidu Śląskiego takie jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, ciesielstwo, kowalstwo oraz obróbka wełny i lnu. Do cennych eksponatów należą też dawne sprzęty rolnicze takie jak cepy, kosy, drewniane widły, grabie.
Muzeum Beskidzkie pozwala również poznać osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego zróżnicowanego względem pór roku oraz przykłady sztuki ludowej. Atrakcją dla zwiedzających jest pomieszczenie, które stanowi rekonstrukcję dawnej kurnej chaty. Tu dowiemy się jak dawniej mieszkało się i pracowało. Wspaniałe miejsce. W Wiśle warto zobaczyć także Zamek Prezydenta RP. To tam przyjeżdżali i przyjeżdżają na wypoczynek głowy naszego państwa.
W Ustroniu spotkasz historię
Po odwiedzeniu Wisły warto wybrać się do Ustronia. W centrum miasta, przy zlokalizowane są zabudowania drewniane, będące od roku 1982 własnością Bronisława Palarczyka, gdzie działa prywatne muzeum etnograficzne pod nazwą Stara Zagroda. Obiekty stanowią rekonstrukcję dawnej wsi. Wewnątrz i na podwórzu znajdują się bogate zbiory etnograficzne.
Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie
Pisaliśmy już, że region ten zamieszkiwany był i jest w większości przez protestantów, a ich dorobek materialny i kulturowy przyczynił się do rozwoju i bogactwa Śląska Cieszyńskiego. Cudownie opisywał protestancki obraz świata wspomniany już Jerzy Pilch, rodowity wiślanin. Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie powstało w 2009 roku i jest drugą tego typu placówką w Polsce, tym bardziej warto je zwiedzić będąc w tych okolicach. Prezentuje bogatą i wielowiekową historię Reformacji oraz jej rozwój i wpływ na Śląsku i w księstwie cieszyńskim.
Znajdują się tu cenne i nierzadko unikatowe eksponaty związane z życiem religijnym i kulturalnym ewangelików na Śląsku Cieszyńskim, m.in. Pisma Święte w różnych edycjach i językach, natomiast z czasów kontrreformacji (prześladowań protestantów) pochodzą XVII-wieczne ewangelickie rękopisy. Zwiedzający zobaczą tu dawne zeszyty szkolne i inne sprzęty. Prezentowane eksponaty przypominają również o zaangażowaniu ewangelików w działalność społeczną, charytatywną i polityczną.