Blog - Karkonosze

Weekend w Karkonoszach - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad w Karkonosze        

Weekend w Karkonoszach

Karkonosze rozciągają się na południowych krańcach województwa dolnośląskiego i tylko niecałe 30% tych gór położone jest po stronie polskiej. Resztę dzielimy z Czechami, u których również jest sporo ciekawych atrakcji. Karkonosze to nie tylko miejsce dla tych, którzy kochają naturę. Jest tu wiele innych miejsc poniżej górskich szczytów, które chętnie odwiedzane są przez turystów, w tym także rodziny z dziećmi.

Wbrew temu, co w pierwszej kolejności przychodzi na myśl, Karkonosze mogą odwiedzać również ci mniej aktywni turyści. Tak naprawdę to miejsce, gdzie turysta w każdym wieku, każdej kondycji, bez względu na pogodę i porę roku znajdzie coś dla siebie.

Poniżej przedstawimy Wam pomysły na weekend w Karkonoszach - zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Możliwości jest naprawdę ogrom, dlatego warto będzie zrobić przegląd wszystkich weekendowych atrakcji Karkonoszy i zdecydować, które z nich są najodpowiedniejsze dla Was. Zacznijmy więc nasz przegląd ciekawych atrakcji na weekend!     

Szklarska Poręba - co warto zobaczyć?

Szklarska Poręba

Zacznijmy od klasyków - bo dokładnie Szklarska Poręba jest jednym z pierwszych skojarzeń, jeśli mowa o Karkonoszach. To miejscowość turystyczna, która najczęściej wybierana jest przez rodziny z dziećmi i seniorów. Spokojny i urokliwy klimat Szklarskiej Poręby, a przy tym mnóstwo atrakcji turystycznych sprawiają, że nie ma tu miejsca na nudę.

Atrakcje przyrodnicze w Szklarskiej Porębie

wodospad kamienczyk

Prawdziwą perełką, a właściwie dwiema perełkami przyrodniczymi Szklarskiej Poręby są wodospady - Kamieńczyka i Szklarki. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem Karkonoszy po polskiej stronie gór. Spadające z 27 metrów rwące strugi osiągają imponujące rozmiary po obfitych deszczach, dlatego część turystów wybiera sobie właśnie deszczową porę na odwiedzenie Wodospadu Kamieńczyka.

Drugi wodospad - Wodospad Szklarki cieszy się dużą popularnością ze względu na banalnie prosty szlak - z parkingu do pokonania jest jedynie 400 metrów pieszo. Spod Wodospadu Kamieńczyka można dojść na Szrenicę (1362 m n.p.m.), w sąsiedztwie której znajdują się schroniska  “Na Hali Szrenickiej” i “Szrenica”.

Na Szrenicę dojechać można wyciągiem krzesełkowym - znajduje się tutaj bowiem stacja narciarska Szrenica Ski Arena, która stwarza doskonałe warunki do zimowych zjazdów.

baner karkonosze 2023

Kolejnym szczytem, do którego można dojść z kolej spod Wodospadu Szklarki jest Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.), poniżej którego znajduje się kolejne  schronisko - “Pod Łabskim Szczytem”. Z centrum Szklarskiej Poręby dojdziecie też na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.), który jest jednym z najpopularniejszych naturalnych punktów widokowych na miasto i okolicę.

Ale to, co funduje jeszcze lepsze widoki to polodowcowe Śnieżne Kotły, na dnie których znajdują się przeurocze Śnieżne Stawki. Dobrym punktem widokowym, a jednocześnie ciekawostką budowlaną jest Zakręt Śmierci, który był wielokrotnie świadkiem tragicznych komunikacyjnych wypadków. Dużą popularnością cieszą się też formacje skalne takie jak Chybotek, Trzy Świnki czy Krucze Skały, a ulubionym punktem widokowym osób, które przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby jest Złoty Widok.   

Muzea w Szklarskiej Porębie    

DSC 4426 copy 1

Ale Szklarska Poręba to nie tylko górskie szlaki i osobliwe głazy. To także ciekawa historia i dziedzictwo. Poznacie je m.in. w Leśnej Hucie, czyli niewielkiej rodzinnej hucie szkła, z którego miasto słynie (przypomina o tym sama nazwa Szklarskiej Poręby). Kolejne miejsce z tej kategorii to Muzeum Ziemi JUNA, czyli 350 metrów kwadratowych wystawy z kolorowymi minerałami z różnych stron świata. W mieście działa jeszcze jedno muzeum, poświęcone minerałom - Muzeum Mineralogiczne, w którym oprócz kamieni podziwiać można “las karboński”, czyli skamieliny drzew, które rosły tu 300 milionów lat temu, a także jaja dinozaurów.

Dla małych poszukiwaczy prehistorycznych “smaczków” to wymarzone miejsce! A skoro przy muzeach w Szklarskiej Porębie jesteśmy polecamy też Muzeum Karkonoskie, a właściwie Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, w którym obejrzeć można wystawę dotyczącą wyrobu szkła.   

Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie          

Park Linowy Trollandia Szklarska Poręba

Ale to nie jedyne miejsce dla dzieci w Szklarskiej Porębie. Popularnością cieszy się Dinopark, w którym pośród leśnej gęstwiny spotkać można niemal naturalnej wielkości dinozaury. Rodziny z dziećmi zapraszamy także na Wystawę Klocków LEGO Brick City - to prawdziwy raj dla miłośników LEGO. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wystawa przedstawia scenki, nawiązujące do historii regionu - znajdziecie tam m.in. Walonów. Ważnym miejscem do odwiedzenia jest także LEŚNA HUTA, gdzie dowiecie się jak ręcznie wytwarza się szklane ozdoby.

Najmłodsi dobrze bawią się też w Trollandii - parku linowym, gdzie w koronach drzew znajduje się tor przeszkód i platform, które pokonywać mogą nawet już 3-letnie dzieci. Podobnie dobra zabawa czeka w Parku Rozrywki Esplanada, który położony jest w samym centrum Szklarskiej Poręby. Rodziny mogą zjechać tam kolejką grawitacyjną między drzewami, poczuć stan nieważkości podczas spadania z wieży emocji, przejechać się na symulatorze rodeo czy zjechać na pontonach strzelających laserową wiązką. Możliwości jest wiele, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!       

Karpacz - co warto zobaczyć?

Karpacz to miejscowość tętnąca życiem i słynąca z najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Karpacz jest miastem, którego infrastruktura przygotowana jest na przybycie tysięcy turystów. Duża baza noclegowa, restauracje, a także liczne atrakcje turystyczne. Koniecznie musicie tu zajrzeć!

Atrakcje przyrodnicze w Karpaczu          

sniezka

Karpacz to druga najpopularniejsza obok Szklarskiej Poręby miejscowość w Karkonoszach. To właśnie z Karpacza rozpoczynają się szlaki prowadzące na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Po drodze na Śnieżkę spotkacie kilka fenomenalnych schronisk górskich - Samotnię, Dom Śląski lub Strzechę Akademicką. Wyjątkowo uroczo położone jest pierwsze z nich, Samotnia, leżąca malowniczo w kotle Małego Stawu.

Ci, którzy poszukują górskich przygód wysyłamy też na Pielgrzymy i Słonecznik - dwa popularne ostańce skalne. W Karpaczu mamy też wodospady - a właściwie Dziki Wodospad i zaporę na Łomnicy, uchodzącej za niezwykle nieprzewidywalną rzekę. W Karpaczu znajduje się także ciekawostka wręcz magiczna - anomalia grawitacyjna, w miejscu której samochody pozostawione na “zerowym” biegu nie staczają się w dół, a… same jadą pod górę!

świątyna wang karpacz

Miejscem, którego w Karpaczu ominąć wręcz nie można jest Świątynia Wang zbudowana w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku i przewieziona w częściach właśnie do Karpacza. To właśnie spod Świątyni Wang wyruszyć można na eksplorowanie szlaków górskich.   

Muzea w Karpaczu        

108778181 1349679541897181 7220592396336040231 n

Karpacz ma też kilka muzeów, do których chętnie przychodzą nie tylko fascynaci historii, ale i rodziny z dziećmi - na przykład Multimedialne Muzeum Karkonoszy dzięki swoim unikalnym makietom, których można dotknąć, posłuchać i poczuć ściąga do siebie ciekawskie dzieci, chcące poznać budowę i historie związane z pasmem Karkonoszy. W Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego można z kolei podziwiać zabawki nawet sprzed 300 lat, przywiezione z różnych zakątków świata.

Swego rodzaju muzeum jest też Skocznia Narciarska Orlinek, rekordzistą której jest nie kto inny jak Adam Małysz. Na szczyt skoczni można wejść, pokonując 200 schodów w górę - widoki są warte tego trudu!

Muzeum, które szczególnie chętnie odwiedzają dzieci jest Muzeum Techniki i Budowli Klocków LEGO oraz, znajdujące się w tym samym budynku, Muzeum Konsol Gier Video. To raj nie tylko dla chłopców - zaskakująco dużo dziewczynek także fascynuje się klockami LEGO, szczególnie, że zbudowano z nich tematyczne mini miasta. To jednak dopiero początek atrakcji dedykowanych dzieciom w Karpaczu!

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu           

karkonoskie tajemnice

Rodziny uwielbiają Karpacz! Nie bez powodu - znajduje się tu m.in. Świat Kolejek - interaktywne miejsce, w którym dzieci wciskając przyciski mogą same sterować pociągami i dźwigami, Karkonoskie Tajemnice, gdzie za pomocą gry świateł, głosów i kolorowych postaci opowiedziane są najciekawsze legendy związane z Karkonoszami, Papugarnia Śnieżka, w której z bliska można przyjrzeć się kolorowym ptakom, nakarmić je, a nawet zamienić z nimi słówko!

Dzieci chętnie spędzą czas także w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa, gdzie można zjeżdżać na letnim torze saneczkowym albo całorocznym Alpine Coasterze. Zimą natomiast fani sportu nie odmówią sobie zjazdów na Karpacz Ski Arenie - największej stacji narciarskiej pod Śnieżką.  

Piechowice - co musisz zobaczyć?

Gigantei Karkonosze

Przejdźmy dalej - w końcu Karkonosze to nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. W położonych pod Szklarską Porębą Piechowicach prawdziwym hitem jest Gigantei czyli Park Ducha Gór Karkonosza. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Huta Szkła Kryształowego Julia. Hutnictwo na tych terenach to wielowiekowa tradycja, która wciąż żywa jest w Hucie Julia. W trakcie wycieczki po hucie na własne oczy zaobserwujecie proces tworzenia szkła, a dodatkowo każdy może wziąć udział w warsztatach dla dzieci i dorosłych - malowaniu na szkle, tworzeniu koralików lub grawerowaniu na szkle.       

Jelenia Góra - atrakcje, które musisz zobaczyć

Jelenia Góra

Jelenia Góra rozciąga się na ogromnej powierzchni - to największe miasto regionu. Chętnie odwiedzają go ci, którzy planują urlop w uzdrowisku Cieplice. Nieopodal Jeleniej Góry znajduje się malowniczo położony na skraju skalnego urwiska Zamek Chojnik, z którym wiąże się ciekawa legenda o księżniczce Kunegundzie. Zamek Chojnik bez większych problemów zdobędą nawet mniejsze dzieci.

Kolejną atrakcją Jeleniej Góry, którą chętnie odwiedzają rodziny są Bramy Czasu Time Gates - miejsce, gdzie w podziemnych sztolniach rzeczywistość przeplata się z fantastyką, karkonoskimi legendami, a w jednym z podziemnych pomieszczeń odbywa się spektakl pokazu działania największej w Polsce cewki Tesli. Strzelająca 1,5-metrowymi piorunami cewka wytwarza napięcie aż miliona volt. To prawdziwe show!

Kilka kilometrów od Jeleniej Góry leży Siedlęcin - mała miejscowość, którą jednak warto odwiedzić z dwóch względów - obecność przepięknego schroniska “Perła Zachodu” oraz obecność unikalnej na skalę Polski mieszkalnej wieży książęcej z XIV wieku z jedynymi takimi na świecie, zachowanymi średniowiecznymi malowidłami z legendą o sir Lancelocie, jednym z legendarnych rycerzy Okrągłego Stołu.      

Przesieka - poznaj atrakcje

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 34 copy

Położona między Szklarską Porębą a Karpaczek Przesieka to niewielka miejscowość, ale chętnie odwiedzana przez weekendowych turystów. Do Przesieki przyciąga trzeci co do wysokości wodospad w Karkonoszach - Wodospad Podgórnej, który podziwiać można z urokliwego mostku. Wodospad Podgórnej to też ulubione miejsce fanów morsowania, którzy w niemal lodowatej wodzie doświadczają kąpieli nawet w środku zimy.

W Przesiece działa też najwyżej położony ogród japoński w Polsce - Siruwia, w którym podziwiać można setki roślin - kwiatów, krzewów, bylin, oczka wodne, strumyki czy drewniane budowle w japońskim stylu. To niezwykle urocze miejsce do wypoczynku, także dla dzieci, które mogą spożytkować swoją energię na dużym placu zabaw. W Siruwii organizowane są festiwale, specjalne pokazy i wydarzenia związane z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Przed planowanym przyjazdem koniecznie sprawdźcie aktualny harmonogram!

W Przesiece wytyczono też singletracki, czyli specjalnie przygotowane ścieżki rowerowe. Mają one różne stopnie trudności, więc warto dobrać takiego singletracka, który odpowiadać będzie Waszym możliwościom.

Kowary - warto odwiedzić

MSF 0033

Kowary wielu kojarzą się z produkcja dywanów - nie bez powodu. To tu aż do 2009 roku funkcjonowała największa na tych terenach fabryka dywanów. Na jej miejscu dziś stoi Muzeum Sentymentów, który właśnie na sentymentach się skupia. Nie tylko tych związanych z włókienniczą historią Kowar, ale i tych związanych z życiem w okresie PRL-u. W Muzeum Sentymentów znajduje się kilka pomieszczeń, wyposażonych w sprzęty i meble z tamtych lat. Łezka może zakręcić się w oku nawet najbardziej opornym na sentymenty!     

Ale to nie jedyna atrakcja Kowar. Działa tu także Park Miniatur Dolnego Śląska, w którym można odpocząć podczas rodzinnego spaceru, a także Kopalnia Podgórze. Podziemna historia Kowar związana jest z wydobyciem uranu i innych cennych kruszców, choć to właśnie tajemnica wydobycia uranu w Polsce była ściśle chroniona przez Związek Radziecki. Ten wątek jest szczególnie ciekawy! 

Miłków

chata milkow

Kolejną miejscowością jest Miłków, w którym stoją dwie zupełnie dziwne budowle. Jedna z nich to domek na głowie, a druga to chatka grawitacyjna. Wywrócony do góry nogami domek to miejsce niezwykłe, gdzie błędnik po prostu wariuje. Okazuje się, że kiedy wejdziemy do pomieszczenia, gdzie wszystko odwrócone jest o 180 stopni utrzymanie równowagi wcale nie jest prostym zadaniem.

Druga budowla - chatka grawitacyjna umocowana jest na specjalnym stelażu, który obraca się dookoła własnej osi. Po wejściu do środka wszystko wiruje - to będzie bardzo osobliwe doświadczenie, szczególnie, że chatka kręci się z prędkością 8 razy na minutę! Świat zawiruje, więc musicie przygotować się na istne szaleństwo!   

Sosnówka/Staniszów - co tu zobaczysz?

Karkonosze to także pobliska Sosnówka, która słynie z przepięknego zalewu, który można podziwiać nie tylko z dołu, ale i z góry, a właściwie ze Wzgórza Grodna, gdzie stoi zamek księcia Henryka. Zamek to dość duże słowo - to właściwie niewielka wieża myśliwska, na szczyt której można wejść i rozkoszować się widokami. Do zamku dojść można zarówno z Sosnówki, jak i sąsiednich Marczyc i Staniszowa. 

Podgórzyn - co warto zobaczyć?

Niedaleko Przesieki leży Podgórzyn, kojarzący się przede wszystkim z kompleksem założonych w XV wieku stawów - Stawami Podgórzyńskimi. To wręcz wymarzone miejsce na odpoczynek w trybie “slow” - rozciągająca się tafla wody i odbijające się w niej góry robią wrażenie szczególnie latem i jesienią, kiedy drzewa dookoła zachwycają kolorami. Widoki i bogata przyroda - wodne ptactwo tworzą to miejsce wyjątkowo klimatycznym zakątkiem Karkonoszy.

Stawy Podgórzyńskie to stawy hodowlane - z tego względu to też świetnie miejsce dla koneserów rybnych dań -znajdziecie tu restaurację i smażalnie, w których skosztować można tutejszych specjałów.

Borowice - poznaj wyjątkowe atrakcje

Ci, którzy chcą uniknąć tłumów i turystycznej zawieruchy, którą często spotkać można w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie zapraszamy do Borowic, przez które przebiega kilka ciekawych szlaków, m.in. szlak prowadzący na Słonecznik, do Świątyni Wang, do schroniska Odrodzenie czy do Zamku Chojnik.

W Borowicach znajduje się też Kalevala, czyli wioska stylizowana na Laponię. Na terenie wioski czekają typowo skandynawskie atrakcje - sauny fińskie, namiot Wikingów, Dom Muminka, namioty lavvu, a nawet prawdziwe renifery i urocze psiaki, które kradną serce każdego turysty. W Kalevali można z bliska poznać historię, obyczaje i kulturę Finów i przez chwilę poczuć się jak na wyprawie na Północ.    

Atrakcje w Karkonoszach po czeskiej stronie granicy      

Trzeba zaznaczyć, że Karkonosze należą do Polski tylko w około 25% - reszta leży po czeskiej stronie granicy. Z Czechami dzielimy Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem naszych południowych sąsiadów. Pod Śnieżką utworzono Relaks Park Pec - centrum sportowo-rekreacyjne, gdzie znajduje się 900-metrowy tor bobslejowy, zjeżdżalnie, w tym zjeżdżalnia podziemna, trampoliny, park linowy, zjazdy na linie i plac gier.

Ze względu na dużą ilość atrakcji chętnie odwiedzają go rodziny z dziećmi i ci, którzy kochają aktywne spędzanie czasu. Z Pecu pod Śnieżką rusza kolej gondolowa na Śnieżkę - to doskonała opcja dotarcia na szczyt Królowej Karkonoszy dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na samodzielną wspinaczkę ponad 1600 metrów nad poziomem morza. W Pecu znajduje się też ośrodek narciarski, który łącznie oferuje 14 kilometrów tras.

Dla fanów zimowych sportów to prawdziwy raj! Ciekawostką jest fakt, że po czeskiej stronie Śnieżki znajduje się stacja pocztowa, z której wysłać można pamiątkową pocztówkę!

Tuż przy polsko-czeskiej granicy znajduje się miasteczko Trutnov - warto zwiedzić jego zabytkowy rynek, ratusz i arboretum, które największe wrażenie robi latem. Nieopodal Trutnowa znajduje się Twierdza Stachelberg, która spodoba się z pewnością fanom historii i militariów. Kolejna ciekawa czeska miejscowość to Szpindlerowy Młyn, słynący z największego w Czechach ośrodka narciarskiego. Stąd dojść można też na Łabską Łąkę, do  źródeł Łaby, na której w ładną pogodę organizowane są spływy kajakowe. Tę formę wypoczynku polecamy szczególnie! Emocje sięgną zenitu! To jednak nie wszystko jeśli chodzi o atrakcje w czeskich Karkonoszach.

W Harrachovie znajduje się zabytkowy już kompleks skoczni narciarskich - to tu organizowane są zawody pucharu świata w skokach. Także tu znajduje się huta szkła, na terenie której znajduje się też minibrowar Novosad. Z Harrachova dojść można też na niezwykle malowniczy Wodospad Mumlawy. Do miasta dotrzeć można koleją ze Szklarskiej Poręby - warto zapamiętać to połączenie!

Wodospad Mumlawy to jednak nie jedyny wodospad w czeskich Karkonoszach - piękne są także najwyższy wodospad Karkonoszy - Wodospad Panczawy, wodospad Łaby i Pudlawski.

Czechy to także uzdrowiskowe Jańskie Łaźnie - to jedyne uzdrowisko po czeskiej stronie Karkonoszy! Biją tu gorące źródła, z których korzystają osoby, chcące wyleczyć rozmaite dolegliwości. Ci, którzy niekoniecznie skupiają się na zdrowotnych aspektach, a którzy wolą po prostu miło spędzić czas, powinni zainteresować się ścieżką w koronach drzew - łącznie do pokonania jest aż 1,5 km, spacerując krętą drogą w górę.

Po dojściu na szczyt podziwiać będziemy krajobraz Karkonoszy z 45 metrów wysokości. Ci, którzy niekoniecznie chcą schodzić z wieży, mogą z niej… zjechać na 80-metrowej zjeżdżalni. W Jańskich Łaźniach znajduje się też tor saneczkowy i trasy narciarstwa biegowego, które zyskują na popularności z roku na rok, a także ośrodek narciarski Černa Hora - jeden z najpopularniejszych w Karkonoszach.       

Za najpiękniejsze trasy w czeskich Karkonoszach uważa się Trasę Szpindlerowy Młyn - U Dívcí lávky – Labský důl – Labská bouda – Pramen Labe, prowadzącą wzdłuż brzegów Łaby, wnętrzem kotła polodowcowego, wiodącą wzdłuż skalnych urwisk trasę Labská Bouda – Pančavský vodopád – Harrachovy kameny – Dvoračky, kończącą się po polskiej już stronie trasę Petrovka – Ptačí kámen – Martinovka –  Labská bouda – Pramen labe – Vosecka bouda – Trzy Świnki i trasę Medvědín – Kotelní jámy – Dvoračky – Harrachove kameny –  Medvědín, która jest odpowiednikiem trasy na polskie Śnieżne Kotły. Pięknych, widokowych miejsc po czeskiej stronie Karkonoszy jest w bród!      

Karkonosze na weekend

dziki wodospad karpacz

I to już wszystkie atrakcje, które tym razem chcieliśmy polecić Wam na weekend w Karkonoszach. Mamy nadzieję, że są wśród nich propozycje, które szczególnie przypadły Wam do gustu. Karkonosze są na tyle dużym i ciekawym obszarem, że na pewno nie będziecie się nudzić, ani po polskiej ani po czeskiej stronie tego niezwykłego pasma!    

Życzymy zatem udanego weekendu w Karkonoszach i pięknych wspomnień z górskich wypraw. Do zobaczenia!        

Powiązane artykuły

Zobacz również

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad