Loading color scheme

Miejscowości turystyczne Dolnego Śląska
Miejscowości turystyczne Dolnego Śląska

Weekend, wakacje, krótki wyjazd? Proponujemy województwo dolnośląskie. Miasta większe i mniejsze, piękne krajobrazy, nietuzinkowe atrakcje.

Miejsca, które musisz odwiedzić na Dolnym Śląsku

Zacznijmy od stolicy Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Mnóstwo obiektów, zabytków i miejsc. To miasto ma klimat. Nie tylko przedwojennego Breslau, ale także miasta otwartego i przyjaznego mieszkańcom i turystom. To również miasto spotkań i wielu kultur, których ślady są obecne i widoczne w miejskiej tkance. To miasto nowoczesne, rozwijające się, miasto muzeów, parków i mostów. Atrakcji turystycznych jest co niemiara.

Miasto kultury, muzeów i spacerów

Wroclaw noca

Na początek spacer salonem Wrocławia, czyli ulicą Świdnicką. Szeroka arteria prowadząca do Rynku, w połowie przechodząca w deptak pełen kawiarni, restauracji i wyjątkowych obiektów architektonicznych, bo jakże inaczej nazwać dom towarowy „Renoma” (perła modernizmu, architekt Hermann Denburg), budynek Opery Wrocławskiej czy Hotelu Monopol. Warto przyjrzeć się bliżej tym wspaniałym obiektom, usytuowanym przy ulicy Świdnickiej. Ulica prowadzi do Rynku, gdzie warto zatrzymać się na dłużej, na przykład przy pomniku Aleksandra Fredry, aby podziwiać renesansowy ratusz, odwiedzić liczne restauracje, kawiarnie, galerie. Wrocławski Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i jednym z największych. Przyległe ulice, tworzące starówkę to wspaniałe miejsca na kontynuowanie spaceru. Można ją podziwiać także z góry, wchodząc na wieżę widokową kościoła św. Elżbiety. W kamienicy Pod Złotym Słońcem można odwiedzić Muzeum Pana Tadeusza. Kilka kroków od Rynku mieści się gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto zwiedzić ten wspaniały obiekt.

Atrakcje turystyczne Wrocławia

O atrakcjach Wrocławia można pisać i pisać. Z pewnością warto udać się do Dzielnicy Czterech Wyznań, zwiedzić monumentalną Synagogę pod Białym Bocianem oraz świątynie ewangelickie i cerkiew prawosławną. Okolice ulicy Włodkowica i św. Antoniego to także enklawa restauracji i barów. Doskonałe miejsce dla turystów. Z pewnością przypadnie im do gustu również wizyta w Panoramie Racławickiej, gdzie można zobaczyć wspaniałe dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dla podróżujących z dziećmi i szukających relaksu godne polecenia są: wrocławskie ZOO, muzeum Hydropolis, Centrum Zajezdnia, Kolejkowo, wizyta w Ogrodzie Japońskim czy wypoczynek pod Halą Stulecia (również perełka architektoniczna, architekt Max Berg). Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Zalicza się ją do najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. 

Radków - centrum Gór Stołowych

untitled 14

To małe, średniowieczne miasteczko, będące często miejscem skąd turyści wyruszają na górskie szlaki. Z pewnością warto odwiedzić klimatyczny Rynek z renesansowym XVI – wiecznym ratuszem, Obeliskiem Przeszłości i Kolumną Maryjną. Z Radkowa miłośnicy górskich wycieczek mogą udać się wprost na Szczeliniec Wielki. To nazwa najwyższego szczytu w Górach Stołowych, chętnie odwiedzanego przez turystów, ale także rezerwatu krajobrazowego. Widoki ze szczytu góry to wspaniała atrakcja i uczta dla oka i duszy.

Miasto złota

Mury obronne

Wiadomo, co jest największą atrakcją dla turystów odwiedzających Złotoryję. Jej złotnicze tradycje. Do zwiedzania udostępniono około 100-metrową sztolnię z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków. W centrum miasta znajdziemy sporo zabytkowych kamienic. Miasto położone jest na kilku pagórkach, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku i kolorytu. Widoczne jest mnóstwo zieleni, odnowione zabytki i kamienice oraz dbałość o każdy szczegół architektury.

Stronie Śląskie latem i zimą

Kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim

Kotlina Kłodzka ma wiele turystycznych walorów. Polecamy odwiedzenie Stronia Śląskiego, miasta, które wiedzie prym w turystyce zimowej. 9 wyciągów narciarskich zlokalizowanych na zboczach Czarnej Góry przyciąga miłośników nart i sanek. Ale nie tylko zimą warto wybrać się do Stronia Śląskiego. Stamtąd wyprawimy się na Śnieżnik, najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej (1425 m n.p.m). To będzie interesująca wyprawa. Kolejnym wartym obejrzenia miejscem jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Atrakcja turystyczna dla dzieci i dorosłych.

Kudowa Zdrój zachwyca

kudowazdroj

Kolejnym wartym polecenia miastem Kotliny Kłodzkiej jest Kudowa Zdrój. - Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowo–turystyczne, które położone jest w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych; usytuowane w przepięknej, zielonej dolinie - czytamy na stronie miasta www.kudowa-zdroj.pl. - Łagodny mikroklimat Obniżenia Kudowskiego sprawia, że sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok. Miasto i okolica obfitują w liczne atrakcje turystyczne, m.in. Kaplicę Czaszek. Park Zdrojowy czy też Skansen w Pstrążnej. Pobliskie Góry Stołowe przyciągają ludzi spragnionych długich pieszych wędrówek oraz kontaktu z dziewiczą naturą. Szczególną popularnością cieszą się fantastyczne labirynty skalne „Błędne Skały” oraz najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, wznoszące się na wysokość 919 m n.p.m. „Szczeliniec Wielki” z monumentalnymi platformami widokowymi oraz Schroniskiem Górskim „Na Szczelińcu”, działającym cały rok. Kudowa-Zdrój od wieków słynie z cudownych właściwości szczawiowo-żelazowych wód mineralnych, które swoje źródła mają w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Kuracjusze z całej Polski, a także z zagranicy, przyjeżdżają tutaj leczyć różne dolegliwości: choroby serca, niedokrwistość, schorzenia przewodu pokarmowego, nadczynność tarczycy i schorzenia dróg oddechowych oraz wiele innych przypadłości.
Zatem warto wybrać się do Kudowy Zdroju i poznać te wszystkie turystyczne atrakcje.

Nowa Ruda

Domy Tkaczy

To miasto rozsławiła noblistka w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk. Miasto pojawia się w jej powieściach, pisarka ma dom w tych okolicach. Rok temu Tokarczuk otworzyła na noworudzkim Rynku autorską kawiarnię „Dobra Nowina”, tytuł nawiązuje do jednej z bohaterek książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych. W Rynku warto zobaczyć zasługujący na uwagę ratusz, zbudowany w stylu biedermajer oraz odrestaurowaną fontannę i pomnik św. Jana Chrzciciela. Miłośnicy zabytków zachwycą się także neogotyckim kościołem św. Mikołaja oraz Domami Tkaczy przy ul. Nadrzecznej. Warto odwiedzić Nową Rudę.

Sztolnie Złotego Stoku

kopalnia04

Ziemia Kłodzka obfituje w atrakcje turystyczne. Nie brakuje ich także w Złotym Stoku. To kolejne złote miasto w województwie dolnośląskim warte uwagi turystów. Słynie głównie z zabytkowej kopalni złota, udostępnionej dla turystów. W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota, turystyka w tym regionie czerpie z tego do dziś. Niewątpliwą atrakcją godną polecenia w starej kopalni złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w "Czarnej Sztolni". Można również spróbować płukania złota. Dla miłośników mocniejszych wrażeń proponuje się zwiedzanie ekstremalne zawierające zjazd na linie do sztolni.

Wycieczka po Świdnicy

rynek

Świdnica to niemal 70-tysieczne miasto z bogatą historią i niezliczoną ilością zabytków oraz atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć w Świdnicy? Polecamy Wieżę Ratuszową, która spełnia rolę wieży widokowej, skąd roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta oraz nieodległe pasma górskie. Miasto zwane jest „perłą śląskiego baroku”, co wynika z jego niewątpliwych walorów architektonicznych. Barokowe zdobienia kamienic, kościołów przyciągną uwagę turystów. Przechadzając się po Rynku dostrzeżemy misternie odrestaurowane kamieniczki oraz przepiękne fontanny, które nadają tej zabytkowej tkance dodatkowego kolorytu. Świdnica ma bogate tradycje kupieckie, które odcisnęły swoje ślady w układzie architektonicznym miasta i budownictwie. Warto zwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa, aby zobaczyć jak wyglądał handel w dawnych czasach. Kolejnym ciekawym turystycznie obiektem jest Kościół Pokoju. To 365-letnia świątynia, która powstała wyłącznie z drewna, bez użycia stalowych elementów.

Zamek Książ

zamek ksiaz

Ta wspaniała budowla to niesamowita atrakcja turystyczna Wałbrzycha. Największy zamek na Dolnym Śląsku, owiany legendą i tajemnicą przyciąga rzeszę turystów z kraju i zagranicy. Wiadomo, Księżna Daisy, ukryty skarb, a w ostatnich latach złoty pociąg, którego nikt nie widział, ale chyba każdy o nim słyszał. Co jeszcze zwiedzić w Wałbrzychu? Miasto słynie z porcelany, dlatego warto odwiedzić Muzeum Porcelany, w którym zgromadzono około 10 000 obiektów porcelany śląskiej, z fabryk wałbrzyskich oraz ze znanych manufaktur i fabryk europejskich.

Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba

110704910 m

Kowary, co warto zobaczyć?

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska to miejsce, z którego słyną Kowary. To urocze miasta położone w Karkonoszach przyciąga miłośników natury i górskich wędrówek, ale także poszukujących rodzinnej rozrywki. Dlatego warto odwiedzić Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska z mini-budowlami przedstawiającymi najbardziej znane pałace i zamki tego regionu. To miejsce polecane dla dzieci i dorosłych, na weekend i wypady wakacyjne. Godne polecenia są także Muzeum Sentymentów, gdzie wrócimy do czasów PRL, Skansen Górnictwa, Dom Kata (dla tych, co się nie boją), czy Kopalnię Podgórze.

Karpacz i jego atrakcje

W Karpaczu nie można się nudzić. To doskonała baz wypadowa w góry, a Śnieżka jest piękna o każdej porze roku i zawsze przyciąga turystów. Podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalny zabytek kultury skandynawskiej z XII wieku. Tego miejsca nie można pominąć pod żadnym pozorem. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie. Krucze Skały, Dziki Wodospad, Zapora na Łomnicy to propozycje dla piechurów. Muzeum Zabawek, Park Bajek, Muzeum Lego - dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa. Różnorodność atrakcji turystycznych w Karpaczu powoduje, że jest to ośrodek popularny o każdej porze roku.

Szklarska Poręba - na piesze wędrówki

Jeżeli kochasz górskie wędrówki musisz zawitać do pięknie położonego miasta na Dolnym Śląsku, jakim jest Szklarska Poręba. Turystom poleca się odwiedzenie Wodospadu Kamieńczyka (uwaga, chlapie!), Wodospadu Szklarki, Zakrętu Śmierci, Śnieżnych Kotłów, Kruczych Skał. Punktem najważniejszym jest Szrenica (1362 m n.p.m) - szczyt położony w zachodniej części Karkonoszy. Na jego szczycie znajduje się schronisko.

Dlaczego warto odwiedzić Dolny Śląsk?

karkonosze widok

Przemierzając miasta turystyczne Dolnego Śląska jednego możecie być pewni - odkryjecie tu mnóstwo atrakcji turystycznych, które zachwycą Was o każdej porze roku. Szczyty górskie, malownicze wodospady, trasy piesze i rowerowe, a także muzea, kopalnie i jaskinie. Odkryjwajcie z nami niesamowity Dolny Śląsk!

 MAPA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

DOLNY ŚLĄSK - CO WARTO ZOBACZYĆ?

KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI

 

 

Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

Złotoryja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

bassau