Ziemia Kłodzka to ośrodek uzdrowisk - jest ich tu największe zagęszczenie w kraju! Szereg miasteczek, w których biją źródła wody mineralnej przyciąga co roku rzesze kuracjuszy, ale nie tylko! Przepiękne parki zdrojowe, pijalnie wód i pozostałe atrakcje, niekoniecznie związane z aspektami zdrowotnymi okazują się atrakcyjne także dla niezależnych turystów, którzy po prostu chcą miło spędzić czas. Jednym z kłodzkich uzdrowisk, w dodatku jednym z najbardziej znanych jest Polanica-Zdrój, położona malowniczo u wylotu Piekielnej Góry, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w pobliżu Gór Bystrzyckich i Stołowych.
Biorąc pod uwagę ilość atrakcji samej Polanicy, jak i jej lokalizację i fakt, że jest to świetna baza wypadowa do innych miejscowości Kotliny i Ziemi Kłodzkiej warto rozważyć nocleg w tym mieście. Z powodzeniem można zaplanować tu nawet kilka dni i wrócić z poczuciem, że jeszcze nie wszystko się zobaczyło! Dlatego z myślą o tych, którzy szukają noclegu w Polanicy stworzyliśmy listę miejsc i mini poradnik, dotyczący wyboru miejsca noclegowego.
- Noclegi w Polanicy-Zdroju
- Hotele w Polanicy-Zdroju
- Pensjonaty w Polanicy-Zdroju
- Kwatery prywatne w Polanicy-Zdroju
- Wille Polanica-Zdrój
- Sanatoria w Polanicy-Zdroju
- Gospodarstwa agroturystyczne Polanica-Zdrój
- Noclegi w Polanicy-Zdroju - na co warto zwrócić uwagę?
- Atrakcje turystyczne w Polanicy-Zdroju
- Ciekawe miejsca w okolicy Polanicy - do 50 km
- Polanica-Zdrój - wycieczki szkolne, imprezy integracyjne, wypady we dwoje, ze znajomymi
- Kiedy warto przyjechać do Polanicy? Pogoda w Polanicy-Zdroju
Noclegi w Polanicy-Zdroju
fot. Zbigniew Chojęta
Aby ułatwić Wam zaplanowanie wyjazdu do Polanicy-Zdroju zebraliśmy kilka ciekawych opcji na nocleg, które być może okażą się interesującą propozycją. Są one na tyle różnorodne, że będziecie mogli wybierać i dopasować go zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. A może nie do końca jeszcze wiecie, jakie są Wasze oczekiwania? Spróbujemy Wam pomóc odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań!
Przyglądając się naszym propozycjom spotkacie się zarówno ze standardowymi hotelami, pensjonatami, willami, kwaterami prywatnymi, czy też gospodarstwami agroturystycznymi. Polecimy Wam także nowość - glamping sąsiadujący z Polanicą, w którym wypoczynek i nocleg będzie nie tylko komfortowy, ale i przyniesie nowe przeżycia i doświadczenia. Jeśli więc jesteście ciekawi, gdzie warto spać w Polanicy, zapraszamy do lektury!
Hotele w Polanicy-Zdroju
Hotele są w naszym zestawieniu jako pierwsze, ponieważ są najpopularniejszą formą noclegu. Z jakiegoś powodu szukając noclegu (który wcale podświadomie nie musi być stricte hotelem) wpisywaną frazą jest “hotele + miasto”. Poniżej znajdziecie pełnowymiarowe hotele, niżej natomiast zebraliśmy inne obiekty, niebędące hotelami, ale świetnie sprawdzające się jako miejsce noclegowe. W Polanicy znajdziemy kilka ciekawych hoteli, a wśród nich:
Hotel Polanica Resort & SPA
Położony na uboczu, obok Parku Szachowego, z dala od najbardziej ruchliwej części miasta, dzięki czemu goście mają zagwarantowaną ciszę i spokój. Butikowy hotel ma do dyspozycji bogatą strefę SPA & Wellness, park wodny, kręgielnię. Idealnie nada się dla par, chcących spędzić intymne chwile we dwoje.
Hotel Bukowy Park
Znajduje się w samym sercu Polanicy, przy Parku Zdrojowym i oprócz typowo hotelowych pokoi do wynajęcia oferuje przestronne apartamenty. W Hotelu można korzystać z basenu, groty solnej, a dodatkowo także z usług SPA, czyli masażu i różnego rodzaju zabiegów, poprawiających samopoczucie. Na miejscu działa też elegancko urządzona restauracja z równie dobrej jakości potrawami.
Pensjonaty w Polanicy-Zdroju
Pensjonat Pod Świerkami
Pensjonaty będą nieco tańszą i bardziej kameralną formą noclegu. Spodziewać się należy rodzinnej atmosfery i klimatu z dala od miejskiego zgiełku. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują w ciszy i spokoju delektować się atutami otoczenia.
Pensjonat Pod Świerkami
To wyjątkowo zielone i przyjemne miejsce z nieco dzikim ogrodem, w którym można pooddychać świeżym, górskim powietrzem, czy rozpalić grilla. Pensjonat znajduje się tuż obok Parku Zdrojowego i ma do dyspozycji osiem pokoi, w tym dwa pokoje rodzinne. Goście mogą korzystać z wyposażonej kuchni, tarasu i saloniku, który jest miejscem spotkań w deszczowe dni.
Kwatery prywatne w Polanicy-Zdroju
Prywatne kwatery mogą różnić się od siebie - jedne będą oddane w całości do dyspozycji gości, w innych za ścianą pojawić może się gospodarz obiektu. Jeśli nie jest to dla Was ważne, to polecamy właśnie tę opcję noclegu, która jednocześnie jest gwarantem tego, że zostaniemy potraktowani niemal jak rodzina!
Pokoje Gościnne Mączyński
Obiekt znajduje się przy ulicy Różanej, leżącej na uboczu Polanicy. Do centrum można dojść spacerem w około 15 minut. Goście mogą odpoczywać w ogrodzie. Na miejscu nie ma restauracji, co jest zrozumiałe w tego typu obiektach, jednak do dyspozycji pozostaje aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem. Choć oczywiście zachęcamy do tego, by popróbować lokalnej kuchni!
Wille Polanica-Zdrój
Wille to po prostu duże, wielopokojowe domy, które często są dosyć stare (co oczywiście nie oznacza, że są zaniedbane! Wręcz przeciwnie - są wyremontowane, ale przy okazji zachowują swój nieco historyczny klimat). Przy willach standardem są ogrody, w których często stoją także place zabaw dla dzieci. Z tego powodu willa będzie dobrym pomysłem dla osób podróżujących z rodziną.
Willa Wolność
Dawniej Hotel Polanica, dziś Willa Wolność przy ulicy Warszawskiej, mająca w ofercie noclegi z wyżywieniem. Goście mają do dyspozycji parking, wspólny salon, taras, bar z drinkami, a nawet śniadania, które zbierają najbardziej pozytywne recenzje!
Willa Zameczek
Położona w ścisłym centrum, ale jednocześnie w sercu zielonego parku. Na miejscu serwowane są śniadania, a goście mogą korzystać z dwóch saun i gabinetu odnowy biologicznej. Pokoje są pięknie wyposażone, a nocowanie w willi odbywa się niemal po królewsku!
Sanatoria w Polanicy-Zdroju
Nowy Zdrój Centrum Zdrowia i Wypoczynku Polanica Zdrój
Ponieważ Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, nie mogło zabraknąć tu sanatoriów. Jest ich tu kilka i - co dla niektórych nie jest wcale takie oczywiste - chętnie odwiedzają je nie tylko schorowani seniorzy, ale i rodziny z dziećmi i osoby niezależnie od wieku, chcące połączyć pobyt wypoczynkowy z odnową biologiczną.
Nowy Zdrój - Centrum Zdrowia i Wypoczynku
Miejsce, gdzie można komfortowo wypocząć, a jednocześnie zatroszczyć się o swój stan zdrowia. Tradycyjne metody lecznicze uzupełniane są odpowiednio dobranymi zabiegami SPA & Wellness. Goście korzystać mogą z dwóch basenów z biczami wodnymi, jacuzzi, sali fitness, strefy saun, 26 gabinetów zabiegowych i restauracji.
Willa Mała Pieniawa
Znajduje się w sercu Parku Zdrojowego, we wnętrzach zabytkowego, eleganckiego budynku. Sąsiaduje ze Szpitalem Uzdrowiskowy, Wielka Pieniawa, gdzie goście mogą korzystać z saun i basenów oraz szeregu zabiegów przyrodoleczniczych.
Gospodarstwa agroturystyczne Polanica-Zdrój
Polanica-Zdrój, perła polskich uzdrowisk położona na skraju Gór Stołowych, nie tylko zachwyca gości swoimi leczniczymi właściwościami, ale także bogactwem gospodarstw agroturystycznych, które gwarantują niezapomniane chwile wśród malowniczych krajobrazów. Gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko nocleg, ale także możliwość bliskiego kontaktu z naturą, jazdę konną czy wędrówki po okolicznych szlakach. Bez wątpienia, gospodarstwa agroturystyczne w Polanicy-Zdroju to idealna propozycja dla tych, którzy pragną połączyć relaks w uzdrowisku z aktywnym wypoczynkiem w sercu natury.
Dom na Końcu Świata
Znajduje się w Paszkowie, kilka kilometrów od Polanicy. Miejsce, gdzie czas płynie wolniej, trudno o zasięg i sklep, a dookoła można usłyszeć nawoływania kóz. Gospodarze częstują pysznymi śniadaniami i obiadokolacjami. A wieczorem może ognisko w ogrodzie?
Zającówka
Także zlokalizowana w Paszkowie. Tak to już z tymi agroturystykami jest, że żeby spełniać swoją funkcję, muszą być z dala od cywilizacji. W ogrodzie czekają ławki, leżaki, hamaki, gorąca balia, sauna fińska opalana drewnem, a dla najmłodszych gości - plac zabaw, huśtawki, trampolina, boisko. Jak na gospodarstwo agroturystyczne przystało, za domem znajdują się zagrody z wiejskimi zwierzętami: kurami, owcami i stadem koni.
Noclegi w Polanicy-Zdroju - na co warto zwrócić uwagę?
Zanim dokonacie ostatecznej rezerwacji noclegu warto zrobić research odnośnie oglądanego obiektu i przeanalizować wszystkie jego “za” i “przeciw”. Zdarzyć się może bowiem tak, że pochopna decyzja zatruje cały urlop, ale do tego przecież nie chcemy dopuścić! Przed zabookowaniem terminu noclegu odpowiedz na pytania o:
- Dostępność terminu - tu opcje są dwie: albo ogranicza Was urlop w pracy, albo nie. Jeśli Wasz termin to konkretne dni, trzeba koniecznie zaznaczyć tę opcję podczas wyszukiwania noclegu, jeśli robicie to na przykład za pomocą konkretnej wyszukiwarki, jak Booking.com. Jeśli jednak Wasza dostępność jest elastyczna, tym lepiej! Zaznaczacie wówczas jedynie przedział i ilość dni, jaka Was interesuje, a reszta dzieje się sama!
- Położenie - na platformach, pośredniczących w sprzedaży noclegów często lokalizacja jest tylko przybliżona. Żeby poznać dokładne położenie wybranego obiektu należy kliknąć na mapę - dopiero wówczas samemu będziecie mogli ocenić, czy lokalizacja Wam odpowiada. Warto wziąć pod uwagę odległość od centrum miasta oraz przystanków komunikacji zbiorowej jak busy czy pociąg. Nie będzie to z kolei odgrywało ważniejszej roli, jeśli do Polanicy przyjeżdżacie własnym samochodem.
- Udogodnienia - dla jednych nie do przeżycia będzie brak internetu, dla innych końcem świata będzie brak śniadania, serwowanego codziennie rano. Dla niektórych wyznacznikiem będzie możliwość pobytu z psem - nie zostawicie przecież Reksa na cały weekend samego! Jeszcze inni cenią sobie całodobową recepcję, bo wówczas nikt i nic nie ogranicza przy meldunku czy wymeldunku. Ci, którzy zaplanowali stuprocentowy wypoczynek być może nie obędą się bez zielonego ogrodu ani strefy wellness z basenem i sauną. A może chcieliście poszaleć i ważnym elementem będzie dostępny wieczorami bar? Zastanówcie się, bez czego nie wyobrażacie sobie urlopu i koniecznie zapytajcie o to z wyprzedzeniem obsługę hotelu. W programie udanego wyjazdu nie ma miejsca na przykre niespodzianki na miejscu!
- Opinie i komentarze na temat obiektu - to najważniejszy aspekt, który wziąć należy pod uwagę w procesie poszukiwania noclegu czy to w Polanicy czy w jakimkolwiek innym miejscu. Ocenę na portalu Booking.com może wystawić tylko osoba, która dokonała wcześniej rezerwacji przez platformę - można więc zaufać widocznym opiniom. Gwiazdki to ogólna ocena obiektu - im bliżej dziesięciu tym lepiej dla obiektu. Takie też miejsca są najchętniej wybierane przez kolejnych wczasowiczów. Znaczenie ma też ilość wystawionych opinii - pojawiały się już przypadki oszustw na tym tle. Jak to działało? Wystarczyło, że oszust założył 10 czy 20 różnych kont, zarejestrowanych na inne adresy mailowe, sam zarezerwował nocleg w swoim obiekcie (istniejącym bądź też nie), wystawił sobie dobrą opinię i voilà. Dlatego zasada jest taka - wybieramy obiekt z największą ilością gwiazdek, ale taki, który ma przynajmniej 100 opinii. Dodatkowym wyznacznikiem zadowolenia klientów są komentarze - czerwona lampka powinna zaświecić się wtedy, gdy znajdziemy powtarzające się negatywne opinie. Bo jeśli obiekt oceniony jest na 8,5 gwiazdki, nam zależy na dobrym dostępie do internetu, bo np. podróżujemy, ale chcemy w międzyczasie popracować, a połowa komentarzy mówi o braku zasięgu i zerwanych połączeniach, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że poziom naszej frustracji na urlopie urośnie. Jeśli jednak na urlopie chcemy odpocząć też od telefonów i laptopów i skupić się na odkrywaniu nowych miejsc, to takie opinie nie powinny stanowić problemu.
Atrakcje turystyczne w Polanicy-Zdroju
Polanica-Zdrój, znana jako perła uzdrowisk dolnośląskich, to miejsce, które oferuje znacznie więcej niż tylko możliwość noclegu. Choć miasto to szczyci się szeroką ofertą noclegową, to prawdziwą wartość dla turystów stanowią liczne atrakcje, które kryje w swoich zakątkach. Polanica-Zdrój nie byłaby takim magnesem turystycznym, gdyby nie bogactwo atrakcji, które oferuje swoim gościom. Dlatego nocowanie w tym miejscu to nie tylko odpoczynek, ale przede wszystkim niezapomniane wrażenia i doświadczenia.
Park Zdrojowy
Z piękną roślinnością. Polecamy spacer wśród ukwieconych alejek z przystankiem na posiedzenie na ławeczce i podziwianie spektaklu fontann.
Pijalnia Wód Mineralnych i Sanatorium Wielka Pieniawa
Główny punkt Polanicy-Zdroju, gdzie biją źródła mineralnych wód, w tym także najsłynniejszego z nich - Wielkiej Pieniawy. W sanatorium o tej samej nazwie wykonywane są różnorodne zabiegi - służą temu dziesiątki kabin kąpielowych i gabinetów.
Deptak
Centrum społecznego życia miasta, najchętniej uczęszczane miejsce spacerowe, gdzie łatwo o kawiarnię czy restaurację, w której można smacznie zjeść.
Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej
Przed przyjazdem do Polanicy warto sprawdzić program imprez, które najprawdopodobniej będą odbywały się właśnie w widowiskowym Teatrze Zdrojowym.
FunPark
Atrakcja dla dzieci - letni park zabaw dla najmłodszych, gdzie wśród dmuchańców, piaskownic, basenów z łódeczkami, tyrolki, z porcją lodów w ręku dzieci mogą spożytkować swoją niewyczerpaną energię.
Atrakcje dla aktywnych
Szlaki rowerowe i piesze, basen, tor kartingowy. Polanica to z jednej strony mekka kuracjuszy, z drugiej jednak świetna baza dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Przez miasto przebiegają szlaki piesze i rowerowe, m.in. ten prowadzący zboczami Piekielnej Góry czy ten, biegnący przez otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych.
Ciekawe miejsca w okolicy Polanicy - do 50 km
Sama Polanica to raczej spokojne miasteczko, w którym życie płynie niespiesznie. Jednak wystarczy wyściubić nos poza granicę miasta i oto otwiera się przed nami cała plejada atrakcji, które dostarczą sporo emocji, w tym także tych mocnych! Ziemia Kłodzka, której Polanica jest sercem, jest przecież kopalnią atrakcji turystycznych, zabytków, przyrodniczych ciekawostek.
Wśród atrakcji w okolicach Polanicy należy wymienić:
Kłodzko
Klimatyczny Rynek, jeden z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, imponująca Twierdza Kłodzko - jeden z największych tego typu obiektów militarnych w kraju, Podziemna Trasa Turystyczna - podziemia kłodzkiej starówki, zaaranżowane na podziemne miasto, przed laty spełniające wiele funkcji, a także Minieuroland - urokliwy ogród z parkiem miniatur.
Ząbkowice Śląskie
Miasto Krzywej Wieży, która niemal jak ta w Pizie fotografowana jest w perspektywie. Ząbkowice to także piękny ratusz, Laboratorium Frankensteina, ruiny zamku i muzeum z regionalnymi strojami, sprzętami i śladami codziennego życia dawnych mieszkańców miasta.
Kamieniec Ząbkowicki
Imponujący, jeden z największych w Europie Pałac Marianny Orańskiej, przy którym rozciąga się także malowniczy ogród. Dziesiątki pomieszczeń, konsekwentnie odrestaurowywanych, w których czuć jeszcze ducha księżniczki Marianny.
Boguszyn
Niewielka miejscowość pod Kłodzkiem, w której działa jedna z najlepszych w okolicy smażalnia i łowisko ryb Złoty Pstrąg. Rybę można złowić samemu albo spróbować ryb z dostępnego menu. Na miejscu także zagroda ze zwierzątkami wiejskimi, plac zabaw dla dzieci i drewniany domek góralski, w którym można zostać na noc.
Srebrna Góra
Twierdza, malowniczo położona na wzgórzu, będąca unikatowym obiektem dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Ciekawa także dla dzieci.
Radków i Karłów
Z Karłowa rozpoczyna się szlak na szczyt Szczelińca Wielkiego - najwyższego szczytu Gór Stołowych. Stąd dojść można także do labiryntu Błędnych Skał. W okolicy polecamy zobaczyć też Zalew Radkowski i Wambierzyce, nazywane śląską Jerozolimą.
Kudowa - Zdrój
Nie tylko miasto zdrojowe z pięknym parkiem i pijalnią wód mineralnych, ale i miejsce mocno związane z regionalną kulturą, która przedstawiona jest w takich miejscach jak Szlak Ginących Zawodów czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Warto zobaczyć też Kaplicę Czaszek w Kudowie-Czermnej.
Nowa Ruda
Dawna Kopalnia Nowa Ruda, w której niegdyś wydobywano węgiel, a także centrum miasta z pięknym ratuszem, wieże widokowe i najwyższa w kraju ścianka wspinaczkowa.
Duszniki - Zdrój
Kolejne z kłodzkich miast zdrojowych, które oprócz parku zdrojowego i zakładu przyrodoleczniczego zachęca wizytą w Muzeum Papiernictwa, a zimą - możliwością jazdy na nartach w Zieleńcu, będącym jedną z największych stacji narciarskiej na Dolnym Śląsku i w Polsce.
Góry Sowie
Nie tylko najwyższy ich szczyt, czyli Wielka Sowa, ale i poszczególne obiekty Projektu Riese - wybudowanego przez nazistów systemu podziemi, które do dziś nie zostały do końca odkryte.
Bardo
Spływy pontonowe Ski-Raft po przepięknym odcinku Nysy Kłodzkiej, monumentalna bazylika z ruchomą szopką, Obryw Skalny, będący fenomenalnym punktem widokowym na okolicę czy szlak kapliczek różańcowych, które spodobają się nawet tym, którym z różańcem na co dzień nie po drodze.
Lądek - Zdrój
Obiekt zdrojowy Zdrój Wojciech z 1680 roku wzorowany na planach łaźni tureckiej z przepięknym basenem termalnym, pijalnią wód, tryskających z ciepłych źródeł i zakładem kąpielowym.
Stronie Śląskie i okolice
Malowniczy Zalew Stara Morawa, Śnieżnik, będący najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Kopalnia Uranu.
Bystrzyca Kłodzka
Zabytkowe mury miejskie, jedyne w Polsce muzeum poświęcone zapałkom i przedmiotom do rozniecania ognia (Muzeum Filumenistyczne), a w okolicy także malowniczy szczyt Jagodna czy Międzygórze z Wodospadem Wilczki i klimatyczną zabudową rodem z Tyrolu.
Polanica-Zdrój - wycieczki szkolne, imprezy integracyjne, wypady we dwoje, ze znajomymi
Czy Polanica rzeczywiście nadaje się tylko dla seniorów i kuracjuszy? Absolutnie nie! To mit, który powoli zanika - ale cóż się dziwić, miasto broni się samo, rozwijając swoją turystyczną infrastrukturę i dostosowując ofertę do wymagań zróżnicowanej grupy gości. W mieście jak ryba w wodzie będą czuć się ci, którzy kochają spędzać czas na łonie natury. Ci, którzy przyjeżdżają z dziećmi także nie będą się nudzić. Ci, którzy wolą zwiedzanie w stylu slow, również - a może szczególnie - będą zachwyceni. Czy to grupa wycieczek szkolnych, czy drużyna seniorów, czy rodzina - tu każdy będzie czuł się dobrze!
Kiedy warto przyjechać do Polanicy? Pogoda w Polanicy-Zdroju
Indywidualne preferencje co do zwiedzania są ważne, jednak prawda jest taka, że Polanica będzie dobra o każdej porze roku! Wiosną spacerowanie alejkami i trekking po górach, latem odpoczynek, przy sączeniu mineralnej wody, jesienią rowerowe eskapady na szlaku, a zimą narty biegowe w pobliskich górach. Wiadomo, że deszcz niekoniecznie zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednak mam nadzieję, że nawet w przypadku niespodziewanego załamania pogody wykorzystacie naszą listę atrakcji i wybierzecie miejsca, w których pogoda nie ma znaczenia. A lista jest przecież długa!
Zapraszamy do Polanicy!
Mimo, że to dość niepozorne miasteczko, Polanica co roku chętnie odwiedzana jest przez wielu polskich i zagranicznych turystów. Jej uzdrowiskowy klimat, bliskość Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich, źródła wód mineralnych i cały szereg przyrodoleczniczych zabiegów oraz pozostałe atrakcje są magnesem dla kuracjuszy, rodzin z dziećmi, grup, które stawiają na aktywny wypoczynek, wędrując po górskich szlakach czy przemierzając je rowerem. Niezależnie od wieku, kondycji czy pory roku, w jakiej planujecie odwiedzić Polanicę - warto zostać w niej na dłużej! Na weekend, na kilka dni, na cały urlop!
Życzymy Wam udanego pobytu w tym magicznym mieście i dobrej nocy, niezależnie gdzie ją spędzicie. Do zobaczenia w Polanicy-Zdroju!