Województwo dolnośląskie

Wieże widokowe na Dolnym Śląsku

dolny śląsk, atrakcje dolny śląsk, wieże widokowe dolny śląsk, punkty widokowe dolny śląsk, wakacje w polsce, turystyka, niesamowita polska

Kto nie lubi oglądać świata z góry? Piękne widoki, niezwykłe panoramy górskie, dachy miast, rzeki i pagórki.

Wieże, tarasy i punkty widokowe na Dolnym Śląsku

 Na Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej wież, punktów i tarasów widokowych. Warto obrać je za cel wycieczek i wędrówek. Jest ich naprawdę dużo. Jedne bardziej znane, zwłaszcza te w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych, inne jeszcze nie tak popularne, ale także warte uwagi. Polecamy wycieczkę szlakiem wież i punktów widokowych - w województwie dolnośląskim nie brakuje tego typu atrakcji turystycznych. Przygotowaliśmy dla Was spis, który ułatwi Wam podróżowanie tropem niesamowitych widoków.

baner atrakcje dolny slask

SPIS TREŚCI:

Wykaz wież widokowych na Dolnym Śląsku

1. Wieża widokowa w Gozdnie

Wieża widokowa w Gozdnie to świetny taras widokowy w Krainie Wygasłych Wulkanów. Liczy ona niwiele ponad 20 metrów, posadowiona jest na wzgórzu Zawodna o wysokości 445 m n.p.m. Podejście jest łagodne a szlak jest szeroki. Z parkingu do wieży jest jakieś 800 metrów. Trasa króciutka, polecana rodzinom z dziećmi. Z góry roztacza się widok na Śnieżkę i południowy łańcuch Gór Kaczawskich. Po stronie północnej na horyzoncie widać wygasły wulkan Wilkołak, a u podnóża góry miasto Złotoryja.

2. Złoty Widok - taras widokowy w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to jedna z najbardziej znanych turystycznych miejscowości w województwie dolnośląskim. Złoty Widok to taras widokowy w Szklarskiej Porębie z widokiem na Karkonosze. Znajduje się na wysokości 585 m n.p.m , na szczycie skałek z granitu w pobliżu wodospadu Szklarki. To kolejna z wielu atrakcji turystycznych tego regionu.

ponton

3. Wieża Zamku Chojnik

Kolejny punkt widokowy również znajdujący się w Karkonoszach, to wieża Zamku Chojnik na wysokości 625 m n.p.m. Z góry pięknie widać Nie tylko Karkonosze, ale także Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Oprócz wieży widokowej na górze czekają także inne atrakcje. Aby zwiedzić zamek i znajdujące się tam muzeum, trzeba zdobyć górę Chojnik. To atrakcja Dolnego Śląska, którą warto zobaczyć. Zamek Chojnik zbudowany jest z kamienia, a usytuowany na skalistej górze. Już samo wejście na nią daje ogromną satysfakcję.

4. Wieża widokowa „Suszynka” w Suszynie

Wieża widokowa „Suszynka” w Suszynie powstała kilka lat temu, ale jeśli będziecie zwiedzać Ziemię Kłodzką, warto tam zajrzeć. Leży w miejscowości znajdującej się pomiędzy Kłodzkiem a Radkowem, jest umiejscowiona na wysokości 469 m n.p.m. Z wieży rozciąga się widok na kilka pas górskich – Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie.

5. Taras widokowy na górze Guzowata w Radkowie

W Radkowie odkryjecie jeszcze jedno miejsce, skąd będziecie mogli podziwiać przepiękną panoramę okolicy – mowa o Tarasie widokowym na górze Guzowata. Jest to nowoczesny taras, wybudowany w miejscu istniejącego niegdyś punktu widokowego. Zapewniamy, że widoki na wysokości 450 m n.p.m. są niesamowite.

6. Punkt widokowyTrójmorski Wierch

W Masywie Śnieżnika znajduje się punkt widokowy Trójmorski Wierch. To drewniana wieża położona z dala od cywilizacji, ale panoramy górskie, które z niej widać, zapierają dech w piersiach.

7. Wieża Widokowa na Górze Świętej Anny

Wieża Widokowa na Górze Świętej Anny to kolejne miejsce, w którym, aby było ciekawie, trzeba wejść wyżej niż zwykle. Kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 roku na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie. Wieża znajduje się na wysokości 647 m n. p. m.
Wieża przez długi czas stała zniszczona. Na początku 2014 r. rozpoczęły się prace remontowe: m. in. renowacja schodów, ścian, tarasu widokowego, balustrad, rekonstrukcja czternastu kolumn, wykonanie hełmu wieży. Teraz zaprasza turystów.

8. Wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

Na terenie Nowej Rudy znajduje się także wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych. Usadowiona na wzgórzu (648 m n.p.m), ma wysokość 15 m. Dostępna dla zwiedzających.

9. Wieża widokowa na szczycie Radogost

Murowana z kamienia i cegły przyciąga wzrok, efektowna i ciekawa konstrukcja wieży widokowej na szczycie Radogost to miejsce godne polecenia miłośnikom górskich wycieczek. Niespełna 400-metrowy szczyt położony jest na Podgórzu Kaczawskim, 3 km od Myśliborza. Wieża ma 22 m wysokości, zbudowano ją w XIX wieku. Ma taras widokowy, z którego można obejrzeć panoramę Sudetów oraz Przedgórza Sudeckiego.

10. Wieża widokowa w Radomierzu

Wieża widokowa w Radomierzu znajduje się w lesie, niedaleko trasy do Jeleniej Góry. Jest dokładnie oznakowana i opisana, co z pewnością jest istotne dla odwiedzających ten obiekt. Z jej szczytu widać Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. W budynku wieży znajduje się informacja turystyczna i sklep z pamiątkami.

11. Wieża widokowa na Czarnej Górze

Czarna Góra oferuje atrakcje dla turystów pieszych. Na Czarnej Górze, szczycie o wysokości 1205 m n.p.m. znajduje się 14-metrowa wieża widokowa. Świetnie widać stąd cały Masyw Śnieżnika.

12. Wieża Widokowa w Kotowicach

Wieża Widokowa w Kotowicach pod Wrocławiem to cel wycieczek pieszych i rowerowych mieszkańców Oławy, Jelcza-Laskowic, okolicznych wsi oraz mieszkańców Wrocławia. Z góry widać Wrocław, rzekę Odrę oraz Masyw Ślęży. Wejście na górę po metalowej konstrukcji nie jest trudne, na wycieczkę można śmiało zabrać dzieci. W sam raz na rodzinny wyjazd za miasto.

13. Wieża zamku Bolków

Najpiękniejsze widoki na miasto i okoliczne góry możemy podziwiać z wieży zamku Bolków. Jest ona dostępna w ramach płatnego zwiedzania warowni w Bolkowie. Polecamy przy okazji zwiedzania tego znanego bolkowskiego zabytku.

14. Wieża widokowa w Twierdzy Srebrna góra

Wieża widokowa w Twierdzy Srebrna góra to miejsce godne polecenia. Najpiękniejsze widoki rozpościerają się bowiem z górnych partii samej twierdzy. Wejście na wieżę jest płatne.

15. Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim, szczycie w paśmie Gór Złotych, ma dwie platformy - na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Z góry można obejrzeć panoramę Złotego Stoku i okolic.

16. Wieża widokowa na Zamku Grodno

Miłośnikom widoków z góry polecamy wizytę w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Usytuowany jest na wzgórzu Choina 450 m n.p.m. Strzeże granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Podobnie jak wiele zamków na Dolnym Śląsku, początkowo był średniowieczną warownia, by potem zmienić się w renesansową rezydencję. Zachowało się sporo średniowiecznych murów, jak i renesansowych pomieszczeń. Zamek Grodno posiada wieżę widokową. Widok z wieży wzbudzi zachwyt turystów. To świetny punkt widokowy na Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie.

17. Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wieża widokowa, na którą z całą pewnością warto się wspiąć. Mieści się na wysokości 1015 m n.p.m. Z wieży można podziwiać pobliskie miejscowości i okoliczne szczyty górskie. Gdy widoczność jest dobra, widać nawet Wrocław.

Wejście na wieżę jest płatne, na górze można oglądać panoramę górską przez udostępnione turystom teleskopy.

18. Wieża widokowa na Kalenicy

Wieża widokowa na Kalenicy to stalowa wieża widokowa wzniesiona na szczycie góry Kalenica w Sudetach Środkowych, na wysokości 964 m n.p.m., w gminie Bielawa. Wieża widokowa ma prawie 84 lata. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z wieżą szybu górniczego. Jest to konstrukcja kratowa z kutego żelaza. Jej kratowa konstrukcja jest przykładem funkcjonalizmu z okresu międzywojennego modernizmu. Całkowita wysokość wieży wynosi 20 m. Składała się z dwóch kondygnacji, na których umieszczono platformy widokowe. Platformy widokowe położone są wysokości 14 m i 20 m. Na platformy widokowe prowadzą, metalowe schody, z góry widać miedzy innymi Karkonosze i Góry Wałbrzyskie.

19. Wieża widokowa w Borowej

Wieża widokowa w Borowej położona jest na szczycie Borowej (Góra Czarna) o wysokości 853 m n.p.m., najwyższym szczycie Gór Czarnych wchodzących w skład Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych. Znajduje się ona na granicy Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju. Jej wysokość wynosi 16 m.

20. Wieża widokowa na Ślęzy

Wejście na Ślężę to jedno, a podziwianie panoramy okolicy z wieży widokowej na Ślęzy to kolejna atrakcja turystyczna. Wieża pochodzi z początku XX wieku, ma 12 m wysokości. Składa się z trzech kondygnacji i najprawdopodobniej została wybudowana jako wieża do pomiarów triangulacyjnych dla geodetów. Potem zaczęła pełnić rolę turystyczną i tak jest do dziś. Co roku odwiedza ją tysiące gości.

MAPA WIEŻ I PUNKTÓW WIDOKOWYCH NA DOLNYM ŚLĄSKU

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

DOLNY ŚLĄSK - CO WARTO ZOBACZYĆ?

POZNAJ ZABYTKI UNESCO NA DOLNYM ŚLĄSKU

ZAMKI I PAŁACE DOLNEGO ŚLĄSKA KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNE DOLNEGO ŚLĄSKA

 

 

Dolnośląskie - odkrywaj z nami

góry stołowe, szczeliniec wielki, błędne skały, zamek książ, góry stołowe atrakcje, góry stołowe szlaki

Góry Stołowe - co warto zobaczyć? Szlaki, największe atrakcje

Dolny Śląsk zachwyca m.in. górskimi krajobrazami, jednak prawdziwą perełką na skalę województwa, ale i kraju jest Park Narodowy Gór Stołowych.

dolny śląsk atrakcje, dolny śląsk zamki, zamek książ wałbrzych, zamek grodno, pałac marianny orańskiej, ząbkowice śląskie, atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk - kraina zamków i pałaców

Dolny Śląsk to region bogaty w zabytki, wśród których są także przepiękne pałace i zamki. Pochodzą z różnych epok, o bogatej, często burzliwej historii. Udostepnione turystom stanowią dużą atrakcję turystyczną...

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Gdy pada deszcz, niekoniecznie trzeba się nudzić. Podpowiemy Wam, gdzie pojechać i co zobaczyć w niepogodę.

wrocław atrakcje turystyczne, wycieczki wrocław, wycieczka z wrocławia, opolszczyzna atrakcje, jurapark krasiejów, stronie śląskie, radków, złotoryja, kłodzko, ziemia kłodzka atrakcje, karkonosze atrakcje, ogród japoński karkonosze, wakacje w polsce, gdzie na weekend góry

Wycieczki do 150 kilometrów od Wrocławia 2024 - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca Dolny Śląsk

To propozycja wycieczek w miejsca znajdujące się niedaleko Wrocławia. Przedstawiamy trzy kierunki podróży w ciekawe turystycznie miejscowości, znajdujące się w odległości do 150 km od stolicy Dolnego Śląska.

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Pamiętacie czasy, gdy po muzeach chodziło się po cichu i w specjalnych kapciach, a za szybami leżały zakurzone eksponaty? To przeszłość. Teraźniejsze muzea przyciągają turystów i zachwycają swoją różnorodnością, także...

Dolny Śląsk na deszczowe dni

Dolny Śląsk na deszczowe dni!

Lato nie zawsze oznacza upały i niekończące się kąpiele słoneczne. Co robić w deszczowe dni?

Majówka na Dolnym Śląsku

Majówka na Dolnym Śląsku - co warto zobaczyć?

Majówka już za chwilę, dlatego żeby pomóc Wam zaplanować ten czas stworzyliśmy listę 20 miejsc, w które warto wybrać się podczas długiego weekendu majowego.

dolny śląsk z psem, zwiedzanie z psem, wakacje z psem, co zwiedzać z psem, podróż z psem, poradnik podróże z psem, psie podróże po dolnym śląsku, atrakcje dla psów dolny śląsk, ziemia kłodzka z psem, karkonosze z psem, karpacz z psem, polskie góry z psem, szlaki górskie dostępne dla psów

Gdzie na Dolny Śląsk z psem? 16 pomysłów na wycieczki z czworonogiem

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zostawić swojego pupila w domu, a planujemy wycieczkę, weekend lub wakacyjną podróż, warto wybrać miejsca, gdzie można wejść z psem.

Wycieczki z Wrocławia do 150 km

23 pomysły na wycieczkę z Wrocławia do 150 km

Mamy coś specjalnie dla mieszkańców Wrocławia. Przygotowaliśmy dla Was miejsca idealne na wycieczkę poza Wrocławiem.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024